تدوین الگوی شهرسازی

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی گفت: باید تدوین الگوی معماری و شهرسازی اسلامی و ایرانی که یکی از اجزای مهم سبک زندگی اسلامی و ایرانی است از سوی مسئولان جدی گرفته شود.

دومین همایش ملی معماری و شهرسازی اسلامی با عنوان «از نظریه تا کاربرد در دنیای معاصر» در محل دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شد و در ابتدای این همایش محمدعلی کی‌نژاد رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با گرامیداشت هفته بسیج، گفت: معماری و شهرسازی اسلامی از هنرهای تزئینی گرفته تا احداث بزرگترین بناهای مذهبی اهمیت و اعتبار ویژه‌ای به شهرهای مختلف و نظام جمهوری اسلامی ایران داده است.

وی افزود: امروز به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران تحقیق و آموزش معماری و شهرسازی اسلامی با عنایت الهی در عالی‌ترین سطوح دانشگاهی در حال پیگیری و گسترش است و البته دانشگاه هنر اسلامی تبریز در این زمینه آغاز کننده راه بوده است.

کی‌نژاد ادامه داد: بدون شک معماری اسلامی ما از بعد هنری ساختاری جهانی و فراتر از زمان و مکان دارد. عضو کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورایعالی انقلاب فرهنگی گفت: معماری اسلامی هماهنگ با محیط زیست و اقلیم طراحی شده شهرسازی اسلامی امنیت و آسایش را به شهروندان خود هدیه می‌کند و در یک کلام این دو نیازهای روحی و مادی انسان ها را تامین می‌کنند.

وی افزود: بر خلاف برخی فرهنگ‌ها که هنرشان فقط در گوشه موزه‌ها خاک می‌خورد و همیشه منتظرند تا کسی به دیدن آنها برود هنرهای اسلامی در تمام زندگی مسلمانان ریشه دارد. کی‌نژاد ادامه داد: یک بنای اسلامی درخشنده‌ترین پیام اسلام که صفا و آرامش و تناسب و نزدیکی به مطلق زیبا است، را به ما یادآور می‌شود.

عضو ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: تدوین سند معماری و شهرسازی اسلامی – ایرانی در چارچوب نقشه جامع علمی کشور رسالتی است که باید از این محفل‌ها و همایش‌های علمی فراهم شود و برگزاری همایش معماری و شهرسازی اسلامی، یک مجاهدت علمی بسیار مهم برای کشور و نظام جمهوری اسلامی است.

رئیس هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: معماری وارداتی که بینش و باطن نهفته در درون خود را به روح و ذهن ما تحمیل کرده و هویت اسلامی و بومی ما را مورد تهاجم قرار داده است با بکارگیری الگوهای معماری اسلامی و ایرانی برطرف شود.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: باید تدوین الگوی معماری و شهرسازی اسلامی و ایرانی که یکی از اجزای مهم سبک زندگی اسلامی و ایرانی است، توسط همه دست اندرکاران جدی گرفته شود.

برای دانلود کلیک نمائید
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0