پارکهای آموزش ترافیک

آموزش یکی از مهمترین مسایل در رفع مشکلات ترافیک است. برای ارتقاء ایمنی ترافیک باید آموزش در تمام مقطع سنی وجود داشته باشد. در بین گروه های مختلف آسیب پذیر در محیط ترافیک ، کودکان بیشتر به جهت عدم آموزش آسیب می بینند. برای تأثیر گذاری بر کودکان از روش های گوناگون اعم از آموزش نظری در مدارس ، آموزش عملی تبلیغات و رسانه های گروهی می توان بهره گرفت . آموزش های مستقیم رفتار ترافیکی به کودکان در محیط واقعی توأم با خطراتی برای آنها می باشد . لذا یکی از روش های آموزش عملی به آنها استفاده از پارک های آموزش ترافیک است که شبیه محیط واقعی ترافیک، به طور مثال: راهها، خط آهن ، پیاده رو و خیابانها ،علائم راهنمایی ، چراغ راهنماها و غیره ، ولی در مقیاس کوچکتر طراحی و احداث می گردد.

ایده پارک آموزش ترافیک با استفاده از خودروهای کوچک نخستین بار توسط یک فرد آلمانی فنلاندی الاصل به نام (جاکا ناپاری ) ارائه شد.
به همت او نخستین پارک مجهز به چراغ راهنما و تابلوهای ترافیک و خط کشی معابر در سال ۱۹۸۹ میلادی در شهر هامبورگ آلمان گشایش یافت.
در حال حاضر بیش از صدها پارک آموزش ترافیک در کشورهای مختلف دنیا از جمله اتریش، آلمان ، سوئیس، فرانسه، بریتانیا، لهستان، روسیه، پرتغال، اسپانیا، فنلاند، هندوستان، چین، کره، ژاپن و اسکاتلند و …. مورد بهره برداری قرار گرفته است.
علاوه بر آموزشهای لازم در پارک آموزشی محوطه های تفریحی جهت سرگرمی کودکان طراحی شده است .
در کنار محوطه های تفریحی، خودروهای کوچک برقی ،ماشین پدالی در مسیر های مشخصی به صورت یک یا چند دور رفت و برگشت عمل می نماید. اینگونه وسایل نقلیه کوچک تفریحی به نام ماشین های گو-کارت (Go-carts ) معروف هستند. کرایه دوچرخه یکی از موارد دیگری است که در این پارک ها انجام شده است. دوچرخه در اندازه های مختلف، برای کودکان ،بزرگسالان و همچنین دوچرخه هایی برای کودکانی که به درستی نمی توانند سوار دوچرخه شوند با چرخ های بقل فراهم شده است. البته روزهای خاصی معین می شود که دوچرخه کرایه داده نمی شود که افراد بتوانند با دوچرخه های شخصی وارد محیط آموزش ترافیک شوند. در کنار این امکانات سرپرستی وجود دارد که عبور و مرور کودکان را در مسیر ها نظارت می کند و به آنها در جهت آموزش ترافیک تذکرات لازم را می دهد.
ابتکار دیگری که در این پارکها صورت می گیرد محوطه کوچکی در مقیاس بسیار ریزتر از پارک های آموزش ترافیک به صورت یک شهر مینیاتوری ماکت سازی می شود به همراه وسیله نقلیه های اسباب بازی که در امر آموزش ترافیک از این مورد استفاده می کنند.
در جایی دیگر وسایل های بازی میله ای (JUNGLE GYM ) را “به جهت اینکه اینگونه پارک ها، پارک های ترافیکی هستند”، شبیه لوکوموتیو ، ماشین و دیگر علائم ترافیکی می سازند که در محوطه شنی برای بازی بچه ها قرار دارد. ورود والدین به این پارک ها آزاد می باشد و به والدین این امکان داده می شود که بتوانند از نزدیک با آموزش کودکانشان آشنا شوند. کارتهایی جهت ثبت نام بچه هایشان به کلاس های آموزش ترافیک تشویق می کنند.
نخستین پارک آموزش ترافیک در ایران توسط سازمان حمل و نقل و ترافیک تهران طراحی و اجرا شده و در سال ۱۳۸۱ مورد بهره برداری قرار گرفته است.

هندوستان ֠پارک ترافیک کودکان

محل : چندیگر (chandigah)

مساحت : ۵ هکتار

تأسیسات : سالن نمایشگاه ، آمفی تأتر با ۱۲۰ صندلی

محوطه : چمن ، باغچه ، درخت ، شبکه معابر

هدف های آموزشی : ادبیات ایمنی ترافیک ، نمایشگاه ایمنی راه ، نمایش فیلم های ویدئویی

ساعت کار : زمستان ۸ صبح تا ۶ بعد از ظهر و تابستان ۸ صبح تا ۷ بعدازظهر

آزمون رانندگی : سه بار در هفته روزهای دوشنبه ، چهارشنبه و جمعه از ساعت ۹ تا ۱۰ صبح

آمار عملکرد : کودکان۱۱۸۴۲ نفر ، معلمان ۴۰۱ نفر ، رانندگان ریکشاو ۱۶۸ نفر ، آموزش عمومی ۴۲۵۸۶ نفر

فنلاند ֠پارک آموزش ترافیک کودک (torninon maki ) تورنینون ماکی

محل : مرکز شهر jaakonpuisto (جاکونپویستو)

ساعت کار : سه شنبه تا جمعه ۹ صبح تا ۶ بعدازظهر شنبه ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر،در تابستان از اول ماه مه تا ۳۱ ماه اوت

تجهیزات : به غیر از موارد معمول ، سرویس رفاهی رفت و آمد ֠تعداد ۲۵ ماشین پدالی با ۱۴۰ سانتی

متر طول ֠به همراه مدرس جهت آموزش قوانین ترافیکی

چین יߘȘҙàآموزش ترافیک

محل : شین چون دونگ در سونگ پاگو (shinchun-dongsong pa-gu )

مساحت: ۱۲۷۵۵ متر مربع

تسهیلات : ترافیکی ،آموزشی ، سرگرمی ،تفریحی و ویژه

هدف : آموزش مقررات ترافیک شامل چراغهای راهنمایی ، تابلوهای ترافیک ،عبور از تقاطع ، عبور از پل ، زیر گذر پیاده ، تونل و جاده

گروه های استفاده کننده : کودکان پیش دبستانی (۶-۴ ساله )و دانش آموزان دبستان

ساعت کار: ۹ صبح تا ۶ بعدازظهر همه روزه بجز یکشنبه ها

کره : پارک ترافیکی ساساک (saesak)

محل : کانگسگو( kangseogu)

جهیزات : گذرگاه ،پیاده رو و عابر پیاده و Šشبیه خیابانهای اصلی در شهر ساخته شده است. زمین بازی برای بچه ها و امکانات ورزشی برای بزرگسالان

هدف : آموزش ایمنی برای عبور از راهها ، راه آهن ، خواندن علائم ترافیکی ، عبور کردن یا نکردن از خیابانها .

آمریکا : شهر ایمنی مینیاتوری

محل : گذرگاه پیاده ،ایست گیت  (eastgate mall) یک شهر مینیاتوری شامل شبکه راه ، ویترین ، مغازه ها ، تابلوی ترافیک ، تقاطع خط آهن ، چراغ راهنما و اتوبوس مدرسه.

یک جلسه سخنرانی کوتاه همراه با نمایش در خصوص ایمنی عابر پیاده ، ایمنی دوچرخه ، ایمنی مسافر ، ایمنی اتوبوس مدرسه و ایمنی کودکان بطور کلی همراه با سوال و جواب در پایان کلاس و اعطاء گواهینامه حضور.

اسکاتلند : کانون ترافیکی کودکان

هدف : کم کردن آسیب های کودکان

تجهیزات : زمین بازی برای کودکان ، بازیها و فعالیتهای گوناگون و همچنین در کلاسهای آموزش راه که دوره های ۳ ماهه است به کودکان کتابهایی داده می شود که این کتابها شامل تصاویر ، داستان ، فعالیتهای سرگرم کننده می باشد،صفحه هایی وجود دارد که کودکان می توانند با کاغذهای خود چسب که همگی در زمینه ترافیک می باشد، سرگرم شوند. نمودارهای دیواری ، تخته های رنگی ، ضبط صوت و بادکنک های رنگی که پیامهای ایمنی روی آن قرار دارد همگی وسایل آموزشی هستند که در این باره به کودک در جهت یادگیری مقررات رهنمایی و رانندگی و راه کمک می کند. دعوتنامه هایی جهت ملحق شده به این کلاسها و حضور در پارک ترافیکی در تابلوهای اعلامیه بهداشت نصب می شود تا که والدین در جهت ثبت نام کودکان خود که حداقل ۳ ساله هستند اقدام نمایند. هیئت اجرایی اسکاتلند تمام بچه های ۳ ساله که در اسکاتلند زندگی می کنند را به طور رایگان عضو می پذیرد .

پارک تویانو(toyano) در نزدیکی زمین بیس بال تویانو.

تجهیزات : زمین بازی ، ماشین های گو کارت  (go cart)و یک لوکوموتیو بخاری قدیمی برای نمایش.

ساعت کار : همه روزه بجز دوشنبه ها از ساعت ۹ صبح الی ۵ بعدازظهر

هزینه استفاده : ماشین تک صندلی ۱۰۰ ین به ازای هر کارت ، ماشین دو صندلی ۵۰ ین به ازاء هر کارت

ژاپن : پارک ترافیکی هیگاشی آساکاو

محل : غرب هاچیوگی (hachiogi)

تجهیزات : دوچرخه در اندازه های مختلف ֠امکانات بازی برای بچه ها

هدف : آموزش قوانین ترافیکی در راهها شبیه آنچه در مدارس رانندگی تعلیم داده می شود.

ساعت کار دفتر : همه روزه غیر از شنبه و یکشنبه بعدازظهر تعطیل می باشد

منبع:

-مجله تازه های ترافیک

برای دانلود کلیک نمائید نکته بسیار مهم در مورد دانلود فایل: اگر لینک دانلود بالا با dl شروع شد، لطفا برای دانلود فایل به جای http از https استفاده نمائید.
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0