شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

حق آلمانی‌ها برای محدود کردن تردد خودرو در محل زندگی

شهروندان آلمان بر اساس حکم دادگاه دیوان عالی این کشور می‌توانند از این پس برای داشتن هوای سالم، تحت شرایطی مشخص، خواهان محدود شدن تردد خودروها درخیابان محل سکونتشان شوند.

به گزارش دویچه وله، داستان از خیابانی پر تردد آغاز شد. دیتر یان‌اِک، شهروندی آلمانی که مدیر اجرایی حزب سبز آلمان در ایالت بایرن است، در شهر مونیخ در کنار بلواری پر تردد زندگی می‌کند. این بلوار روزانه مسیر عبور و مرور بیش از ۱۴۰ هزار خودروست.
در سال ۲۰۰۵ ایستگاه اندازه‌گیری ذرات معلق آلاینده‌ هوا که در نزدیکی خانه‌ یان‌اِک قرار دارد، خبر داد که تراکم این ذرات بیش از حد مجاز است.
یان‌اِک موضوع را پیگیری کرده و در این رابطه شکایتی را تسلیم دادگاه عالی اداری ایالت بایرن در شهر مونیخ کرد. در این شکایت او به افزایش میزان ذرات معلق مضر در خیابان محل سکونتش اعتراض کرده‌ بود.
تلاش او در نخستین گام بی‌نتیجه ماند. شکایت به مرجع حقوقی بالاتری یعنی به دادگاه عالی اداری آلمان ارجاع داده شد و این دادگاه در حکمی فراگیر و بی‌سابقه به نفع یان‌اِک رأی داد.
بر اساس این حکم، ساکنان خیابان‌های پر تردد برای حفاظت خود در برابر میزان زیاده از حد ذرات معلق آلاینده‌ هوا، می‌توانند تحت شرایط خاصی درخواست کنند که تردد خودروها و کامیون‌ها در خیابان‌های محل سکونتشان محدود شود.
بر اساس حکم دادگاه عالی آلمان ساکنان مناطق پر تردد زمانی از این حق برخوردار خواهند بود که در محل مورد نظر برنامه وعملیات دیگری از سوی قانون فدرال حفاظت جو در برابر پخش و نشر مواد آلاینده در دست اجرا نباشد.
اتحادیه‌ محیط زیست و حفاظت طبیعت آلمان (BUND) با ابراز خشنودی از صدور چنین حکمی آن را “پیشرفتی شگرف” در راه حفاظت از سلامتی نامید که در سراسر آلمان تأثیرگذار خواهد شد.
استقبال از حکم دادگاه
حکم دادگاه عالی آلمان با استقبال شدید احزاب گوناگون مانند سبزها و چپ‌ها روبرو شد. حزب سبز صدور این حکم را سندی برای “تأیید فعالیت‌های” این حزب در راه حفاظت از محیط زیست می‌داند.
سازمان کمک به محیط زیست آلمان (DUH)، از شاکی این پرونده حمایت کرده است، با تأکید بر ” حق داشتن هوای سالم” برای هر شهروندی، اعلام کرده‌است که قصد دارد در شهرهای دیگر از موارد مشابه پشتیبانی کند.
کارشناسان احتمال می‌دهند که پس از صدور این حکم بسیاری دیگر از شهروندان آلمانی هم علیه میزان بالای ذرات معلق در هوا شکایت‌ کنند.
ذرات معلق چه می‌کنند؟
صنایع و حمل و نقل دو منبع اصلی تولید ذرات معلق آلاینده هوا به شمار می‌آیند. ذرات ریز معلق از طریق دوده‌های ناشی از دیزل، گرد و غبار ساخت و ساز یا از طریق دود ماشین‌ها وارد هوا می‌شوند.
این ذرات به حدی کوچکند که در بینی یا گلو گیر نمی‌افتند، بلکه بدون مانع راهی شش‌ها می‌شوند. در درون شش‌ها این ذرات سبب بروز عفونت، آسم، برونشیت یا سرطان می‌شوند.
اگر مقدار تمرکز این ذرات به حد مشخصی برسد باعث سکته‌های قلبی می‌شود. بر پایه‌ یک تحقیق، در کشورهای عضو اتحادیه‌ اروپا سالیانه ۳۱۰ هزار نفر بر اثر بیماری‌های ناشی از ذرات معلق آلاینده‌ سرگردان در هوا، جان می‌سپرند. سهم آلمان از این رقم ۶۵ هزار نفر است.
حد مجاز تعیین شده
در آلمان از آغاز سال ۲۰۰۵ قوانین تصویب شده در اتحادیه‌ی اروپا برای مقابله با ذرات معلق آلاینده‌ی هوا اجرا می‌شوند. بر اساس این قوانین حد این ذرات نباید در بیش از ۳۵ روز از سال از ۵۰ میکروگرم در متر مربع هوا گذر کند. در آلمان بیش از ۴۰۰ ایستگاه اندازه‌گیری ذرات معلق وجود دارد.
تدابیری برای مقابله با گذر از حد مجاز
مسئولیت مقابله با این آلاینده‌ها بر عهده‌ خود ایالت‌ها نهاده شده است. مقامات محلی موظفند از مناطقی که در آنها ذرات معلق از حد مجاز عبور کرده‌اند، فهرستی تهیه کنند. هنوز به معنای واقعی مجازاتی برای گذر از این حد در نظر گرفته نشده است.
هم اکنون در آلمان بر سر مسدود کردن جاده‌ها برای تردد کامیون‌ها و همچنین ممنوعیت عبور خودروهای قدیمی در درون شهرها بحث جریان دارد.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود