همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

تاثیر ترافیک شهر در آواز پرندگان

پرندگانی که در مناطق شهری و پر ترافیک زندگی می کنند تندتر آواز می خوانند تا در هیاهوی ترافیک صدای آنها بهتر شنیده شود.

به گزارش خبرنگار مهر و به نقل از مرکز اطلاعات علمی و تخصصی حمل و نقل و ترافیک ، دانشمندان دانشگاه “لیدن” هلند صدای پرندگان را در ۱۰ شهر بزرگ اروپا با صدای پرندگان ساکن در جنگل ها قیاس کردند و نتایج این تحقیق که در نشریه “بیولوژی” به چاپ رسید، نشان داد همه پرندگان ساکن شهرها اصواتی کوتاه تر، تندتر و زیرتر تولید می کنند.

به گفته “هانس اسلابکورن” یکی از محققان هلندی، لرزش های سریع و مکرر از بین سر و صدای حاصل از وزش باد و فرکانس های پایین اصوات ترافیکی بهتر شنیده می شود و این در حالی است که اصوات آرام تر و کندتر در مناطق جنگلی بهتر شنیده می شود تغییر تن صدا برای بهتر شنیده شدن توسط پرندگان پدیده جدیدی نیست.

نتایج این تحقیق نشان می دهد بلبل های ساکن در مناطق شهری با افزایش سر و صدا تن صدای خود را بالا می برند ، همچنین پرندگان ساکن در کنار آبشارها از فرکانس صوتی بالاتری نسبت به پرندگان ساکن در جنگل های ساکت تر برخوردارند و پرندگان ساکن در شهرها در صورت استفاده از اصواتی با فرکانس پایین در برقراری ارتباط با همتایان خود ناتوان می مانند.

در همین حال همه پرندگان از انعطاف پذیری لازم برای تغییر تن صدای خود برخوردار نیستند و به عنوان مثال، آهنگ صدای فنچ های راه راه در اولین ماه های زندگی آنها شکل می گیرد و این پرندگان در مراحل بعدی زندگی خود قادر به تغییر تن صدایشان نیستند.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)