شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

معماری ایرانی در سمرقند

شهر سمرقند در چهارراه جاده ابریشم واقع است. کشور ازبکستان معمولا با شهر سمرقند شهرت دارد. این شهر را ایرانیان چهار سده پیش از میلاد مسیح به علت حاصلخیز بودن زمین و آب و هوای خوش آن بنیان نهادند.

شهر سمرقند در جنوب شرقی ازبکستان، در وادی خوش منظره رودخانه زرافشان قرار گرفته است. این شهر در مرکز جاده ابریشم واقع است و این مسئله اهمیت این شهر را دوچندان کرده است.
آرمیدا نظریان راهنمای گردشگران در سمرقند گفت:«سمرقمند به علت موقعیت جغرافیایی اش، نقش ویژه ای در تاریخ ایفاد کرده است. این شهر در نطقه میانی جاده ابریشم است و در آن تمدنهای غرب و شرق به هم می رسند.»
اولین دسته از بازرگانان سمرقندی دو قرن پیش از میلاد تجارت در این شهر را آغاز کردند. شهرت سمرقند به پارچه های ابریشمی اش بوده و است. در بازار پارچه های ابریشمی سمرقند می توان پارچه های رنگارنگی مشاهده کرد.
فضل الدین فخرالدینوف مورخ ازبک گفت :« اینجا بازار پارچه های ابریشمی و پارچه های دیگر است. سمرقند همچنان یکی از بزرگترین مراکز تجارت پارچه است و کارخانه های نساجی در سمرقند بسیار پیشرفته تر از دیگر شهرها در جاده ابریشم است. موقعیت جغرافیایی سمرقند خاصیت بازرگانی ویژه ای می دهد.»
علت دیگر شهرت سمرقند شخصیت تیمور لنگ است. این فرمانروای جهانگشای خونخوار در قرن چهاردهم میلادی می زیسته است. تیمور لنگ از تبار تاتارهای ازبکستان بود که سمرقند را پایتخت امپراتوری اش کرد. سمرقند با معماری ویژه ایرانی اش یکی ازمهمترین میراثهای ملی یونسکو است.
آرمیدا نظریان راهنمای گردشگری گفت :« تیمور لنگ می خواست ابهت امپراتوری اش را از طریق ساختمانهای بلند نشان دهد. مسجد بی بی خانم گواهی بر این مدعا است. »
تیمور لنگ با استفاده از معماران ایرانی که زبده ترین ها در عصر خویش بودند، آثار زیادی از جمله مدرسه ای زیبا در تپه های این شهر بنا نهاد که علوم آن زمان در آن تدریس می شد. صنعت فرش و قالیبافی نیز همانند دیگر شهرهای تاریخی ایرانیان از اهمیت ویژه ای در سمرقند برخوردار است.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...