همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

توسعه مسیرهای سبز در گوانگژو

شهر گوانگژو سومین شهر بزرگ کشور چین و برنده جایزه بین المللی حمل و نقل پایدار سال ۲۰۱۱ است. مسئولان این شهر به تازگی توجه ویژه‌ای به احداث و بهبود مسیرهای سبز (greenways) در این شهر نموده‌اند.

شهر گوانگژو سومین شهر بزرگ کشور چین و برنده جایزه بین المللی حمل و نقل پایدار سال ۲۰۱۱ است. مسئولان این شهر به تازگی توجه ویژه‌ای به احداث و بهبود مسیرهای سبز (greenways) در این شهر نموده‌اند.

مدیر بخش مسکن و توسعه شهری استان گوندونگ می‌گوید: مسیرهای سبز در شهرها نباید از هم جدا باشند. یک شبکه جامع مسیرهای سبز به افزایش کارایی این مسیرها کمک می‌کند. مسیرهای سبز در استان «گوندونگ»  باید پیوستگی بهتری با مناطق مسکونی داشته باشند تا نیازهای مورد انتظار مردم که همواره در حال تغییر می‌باشند را بر آورده نمایند. این مسیرها بیشتر باید در نواحی مرکزی شهر ساخته شوند به طوری که این نواحی را برای ساکنین جذاب‌تر سازند. این امر سبب می‌شود آنها تمایل داشته باشند بین نواحی شهری و حومه شهر بدون استفاده از وسایل حمل‌و نقل موتوری تردد کنند.

لازم به ذکر است که مسیر سبز معمولاً یک بخش باریک و بلند از زمین می‌باشد که محیط زیست شهری را ارتقا می‌دهد و فضاهای تفریحی مناسبی را برای شهروندان مهیا می‌سازد. در کشور آمریکا نیز بیش از ۱۰۰۰ مسیر سبز وجود دارد که از ۲۲ شهر بزرگ و ۱۲۲ شهر کوچکتر عبور می‌نمایند.

یک متخصص حمل‌و نقل غیر موتوری و برنامه‌های توسعه مسیرهای سبز شاغل در موسسه ITDP معتقد است: گوانگژو بیش از ۵۰۰ کیلومتر دیگر مسیر سبز در سال جاری خواهد ساخت. تمرکز این مسیرها بر ایجاد اتصال آسان بین مناطق مسکونی و خود این مسیرهای سبز می‌باشد. موسسه  ITDPتاکنون حمایتها و مشاوره‌های فنی مناسبی برای ساخت وتوسعه BRT، دوچرخه همگانی و پروژه ساخت مسیرهای سبز در گوانگژو و سایر شهرهای چین ارائه کرده است.

مسیرهای سبز در گوانگژو بسیار زیبا هستند و دارای درختان، گلها، آبشارها و چشمه‌های زیادی می باشند. مسیرهای سبز در اروپا به این زیبایی نیستند به خصوص از جنبه محوطه سازی، اما اتصال بهتر و مناسبتری با سایر قسمتهای شهر دارند که باعث شده مردم به سادگی‌ از آنها استفاده کنند.

در بسیاری از کشورهای غربی، توسعه مسیرهای سبز به طرز گسترده‌ای رشد یافته که اتصال راحت و مطلوبی بین نواحی شهری و روستائی ایجاد می‌کند؛ همانند trans Canada trail در کانادا، coat greenway در آمریکا و مسیرهایEuro cycle و  European greenway association در اروپا.

توجه به این نکته ضروری است که مقامات محلی باید استانداردها و شیوه‌های مدون در زمینه طراحی و ساخت مسیرهای سبز را رعایت نمایند.
تهیه کننده: پدرام سعیدی زند

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)