همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: Info@Shahrsazionline.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Googel+ : shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

۹۷ درصد از مناطق مسکونی کشور در معرض زلزله هستند

معاون سازمان ملی استاندارد گفت: ۹۷ درصد از مناطق مسکونی کشور در معرض زلزله است و ایران ششمین کشور زلزله‌خیز در دنیا است.

فریدون بلغاری در نخستین همایش ساخت و ساز استاندارد و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در مدیریت شهری اظهار کرد: از ۴۰ دلیل شناسایی شده در وقوع زلزله، ایران ۳۰ نوع از این موارد را دارد.

به گفته وی تهران که از جمله ششمین کشورهای زلزله‌خیز است اما طی سال‌های گذشته با سیر نزولی تلفات زلزله روبه‌رو بوده‌ایم.

معاون سازمان ملی استاندارد افزود: از ۲۱ میلیون خانوار و حدود ۲۰ میلیون واحد مسکونی ۳۰ درصد واحدهای کشور آپارتمانی و ۷۰ درصد غیر آپارتمانی هستند.

بلغاری با اشاره به گذشت بیش از ۵۰ سال از تدوین اولین آیین‌نامه مقررات ملی ساختمان، گفت: استانداردسازی از ۳۸۰۰ سال پیش در تاریخ کشور دیده شده است.

وی با اشاره به آیین نامه ۲۸۰۰ در خصوص ساخت و سازها گفت: ۲۳ سال از اجرای این آیین‌نامه می‌گذرد و حدود هشت میلیون واحد مسکونی دراین مدت ساخته شده است.

کیفیت ساخت و سازها به ۵۳ درصد رسیده است

معاون سازمان ملی استاندارد با اشاره به ساخت هشت میلیون واحد مسکونی ساخته شده در طول این مدت گفت: این واحدها از کیفیت مناسبی برخوردارند و می‌توان گفت ۵۰ درصد مردم ساکن واحدهای ساخته شده در این مدت هستند.

بلغاری با اشاره به سرشماری سال ۸۵ گفت: تنها ۴۰ درصد ساخت و سازها استاندارد و مورد تایید بود و به طور متوسط سالانه ۴۰۰۰ نفر در حوادث زلزله و استاندارد نبودن ساخت وسازها جان خود را از دست می‌دادند.

وی افزود: در سرشماری سال ۹۰ بهبود نسبی کیفیت ساخت و ساز دیده شده؛ به گونه‌ای که کیفیت ساخت و سازها به ۵۳ درصد رسیده است.

تنها ۲۱ درصد از بناهای روستاها کیفیت مناسب دارند

معاون سازمان ملی استاندارد گفت: در حال حاضر تنها ۲۱ درصد از بناهای روستاها از کیفیت حدودا مناسب برخوردار هستند.

بلغاری تاکید کرد:‌ از انتهای سال ۸۴ دولت سازمان ملی استاندارد را مکلف کرد تا برای ارتقای کیفیت تولیدات در مصالح ساختمانی هم افزایی داشته باشد.

به گفته وی تلاش زیادی در زمینه‌های مختلفی صورت گرفت که منجر به آموزش ۸۰ هزار ساعتی در این زمینه شد.

افزایش کیفیت استاندارد مصالح به ۸۸ درصد

معاون سازمان ملی استاندارد تاکید کرد:‌ در فاصله سال ۸۵ تاکنون بیش از ۷۰۰۰ پروانه کاربرد علامت استاندارد صادر شده که تنها ۳۷ درصد مصالح با کیفیت استاندارد عرضه می‌شد که اکنون کیفیت استاندارد مصالح به ۸۸ درصد رسیده است.

بلغاری با اشاره به اینکه در سال ۸۵ تنها یک درصد تولید شن و ماسه دارای کیفیت بود، گفت: از میان ۱۲ واحد تولیدی در سال ۸۵ استحکام بتن و سازه‌های تولیدی داخلی ۲۰ درصد بود که اکنون به ۸۰ درصد رسیده است.

تولید ۵ محصول سازه با کیفیت صد درصدی

وی تاکید کرد: در حال حاضر پنج محصول سازه با کیفیت صد درصدی در کشور تولید می‌شود.

معاون سازمان ملی استاندارد با اشاره به مقایسه صدور پروانه از سال ۸۰ تا ۹۱ گفت: در سال ۸۰ حدود ۲۰ پروانه صادره داشتیم که در سال ۹۱ به بیش از ۱۶۰۰ پروانه رسید.

در ادامه این همایش بختیاری، مدیر مهندسی شرکت تعاونی انبوه‌سازان مسکن و حمل و نقل با اشاره به ساخت و ساز استاندارد در کشور اظهار کرد: باید هم ساخت و ساز استاندارد و هم مصالح استاندارد به کار گرفته شود.

وی افزود: کنترل و نظارت از جمله مهمترین اقدامات ساخت و ساز استاندارد محسوب می‌شوند و در صورت فعال‌سازی بخش کنترل، مشکلات استاندارد سازی کاهش می‌یابد.

به گفته بختیاری توجه خاص انبوه سازان به ساخت و ساز استاندارد، فرصت مناسبی ایجاد کرده که باید امنیت و کیفیت سرلوحه ساخت و سازها صورت گیرد.

وی با تاکید بر کنترل و نظارت بر ساخت و سازها گفت: به تازگی دیوار پیش ساخته بتنی مناسبی که با مصالح استاندارد بکارگرفته شده ساخته شده است و امیدواریم به خوبی رواج یابد.

بختیاری بهینه سازی را در کنار استاندارسازی مناسب عنوان و اظهار کرد: باید استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد و بهینه سازی در کنار استاندارد سازی مورد توجه قرار گیرد.

ایسنا

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است محققان راهی برای استخراج طلا و سایر فلزات ارزشمند از فاضلاب یافته‌اند. گروهی از دانشمندان طرحی برای استخراج طلا و فلزاتی نظیر نقره و پلاتین ...
نقاشی هایی که باید زیر باران دید

نقاشی هایی که باید زیر باران دید

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فیلم نقاشی هایی که باید زیر باران دید یک هنرمند اهل سیاتل طراحی های زیبایی از هنر خیابانی را در سطح شهر انجام می دهد ...
مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است تا چند سال آینده مردم سراسر جهان و به ویژه اروپا شاهد ساخته شدن مرتفع‌ترین بنای قاره سبز در نقطه‌ای غیرمتعارف خواهند بود: یک دهکده! ...
بزرگراه لندن - نیویورک:ایده بزرگ

بزرگراه لندن – نیویورک:ایده بزرگ

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است روسیه قصد دارد با ایجاد یک شبکه بزرگراهی، لندن را به مسکو و سپس به نیویورک متصل کند که البته بودجه فراوانی می خواهد و ...
فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۱۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است دکتر پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی گفت: فقدان و نارسایی قوانین، ضوابط، مقررات و ساز و کارهای اجرایی مانع از ...
اجرای کمپین "آسمان آبی و زمین پاک"

اجرای کمپین “آسمان آبی و زمین پاک”

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: یکی از ویژگی‌های شهرهای مدرن حضور مستمر شهروندان و بهره گیری از ایده‌های آنان در راستای ساخت شهری بهتر ...
 • کتاب منطقه خلاق و پایداری (نگاهی به شکل گیری عملی)
  کتاب منطقه خلاق و پایداری (نگاهی به شکل گیری عملی)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | تیر ۱۸, ۱۳۹۶

  کتاب منطقه خلاق و پایداری (نگاهی به شکل گیری عملی) به گزارش روابط عمومی سازمان انتشارات جهاددانشگاهی، این کتاب که در زمینه‌ی برنامه‌ریزی منطقه‌ای و مسائل آن به نگارش درآمده است، به تئوری‌های منطقه‌ی خلاق و چگونگی کاربست آنها در ساحت عمل نگاهی تازه و متفاوت افکنده است. نویسنده در فصل نخست به ارائه تبیینی دقیق از مفاهیم و تئوری‌های منطقه خلاق می‌پردازد و در فصل دو، ضمن بیان دیدگاه‌های اندیشمندان مطرح حوزه پایداری، این مفهوم را در ارتباط با محیط‌زیست مورد بحث و بررسی قرار می‌‌دهد.فصل سوم و پایانی کتاب نیزبه نحوه عینی‌سازی این نظریات و مفاهیم در مطالعه…

  فایل
  دانلود
 • کتاب معرفی مهمترین ماهواره های سنجش از دور در منابع زمینی
  کتاب معرفی مهمترین ماهواره های سنجش از دور در منابع زمینی
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۵

  کتاب معرفی مهمترین ماهواره های سنجش از دور در منابع زمینی

  فایل
  دانلود
 • کتاب نمونه ای از طراحی شهری
  کتاب نمونه ای از طراحی شهری
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۲۰, ۱۳۹۴

  کتاب نمونه ای از طراحی شهری

  فایل
  دانلود
 • کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست
  کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۴, ۱۳۹۴

  کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین    لینک دانلود مستقیم کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود
 • کتاب خوشه ها و جهانی شدن
  کتاب خوشه ها و جهانی شدن
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۳, ۱۳۹۴

  کتاب خوشه ها و جهانی شدن - توسعه شهری و اقتصاد منطقه ای - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب خوشه ها و جهانی شدن - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود
 • کتاب فضاهای امید
  کتاب فضاهای امید
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۲, ۱۳۹۴

  کتاب فضاهای امید - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب فضاهای امید - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود
 • کتاب دلیل طراحی شهر
  کتاب دلیل طراحی شهر
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۱, ۱۳۹۴

  کتاب دلیل طراحی شهر - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب دلیل طراحی شهر - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود