شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

کرم خاکی برای بازیافت

به گزارش ایسنا، دکتر خسرو سلجوقی، دبیر کمیته راهبردی محیط زیست «دومین جشنواره انتخاب برترین‌های پژوهش و نوآوری در حوزه مدیریت شهری» با بیان این مطلب، گفت: در میان سه هزار و ۳۰۰ نوع کرم خاکی در جهان کرم قرمز کالیفرنیایی قابلیت ویژه‌ای دارد. این کرم به شکل هفته‌ای تولید مثل می‌کند، ضمنا زباله‌ها را می خورد و به شکل کود دفع می‌کند.

وی افزود: ساختار بدن این کرم‌ها ۷۰ درصد پروتئین دارد،‌ یعنی چیزی حدود پنج برابر گوشت قرمز پروتئین دارند به همین دلیل از این کرمها در ساخت و تولید دارو برای بیماران شیمیایی و سرطانی، لوازم آرایشی بهداشتی، خوراک دام و طیور و ماهی استفاده می‌شود.

سلجوقی ادامه داد: ۶۰ درصد هر چه که کرمهای کالیفرنیایی می‌خورند به فضولات تبدیل می‌شود که این فضولات نوعی کود به نام ورمی کمپوت به حساب می‌آید.

وی ادامه داد: این کود بو نداشته و در آن علف هرز نمی‌روید و محصول کشاورزی را ۳۰ تا ۷۰ درصد افزایش می‌دهد ، حالت اسفنجی دارد و آب را به مرور رها می‌کند و مهمترین حسن آن ارگانیک بودن محصول است که در کشورهای پیشرفته قیمت محصول را تا پنج برابر افزایش می‌دهد.

سلجوقی گفت: در برخی کشورهای پیشرفته این کرمها را در قالب سطل‌های ویژه‌ای به خانه‌ها و مردم ارائه می‌کنند تا زباله‌ها را در خانه و در محل اداره تبدیل به کود کنند بدین ترتیب از هزینه‌های حمل و نقل و دفن زباله معاف شده و عملا تبدیل زباله و پسماند به کود در مبدا اتفاق می‌افتد.

وی در پایان گفت: با توجه به تولید انبوه زباله‌ای که در ایران داریم و با نظر به نیازی که به کود در کشور ما وجود دارد استفاده از این ایده بسیار ضروری است.

منبع : سایت مدیریت شهری

 

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

بازیافت از ضایعات الکترونیکی بر منابع مواد

بازیافت از ضایعات الکترونیکی بر منابع مواد

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ دی ۲۶, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بازیافت از ضایعات الکترونیکی بر منابع مواد – پخش از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم بازیافت از ضایعات الکترونیکی بر منابع مواد
one script

بازیافت

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲۱, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است شاید اگر مسابقه‌ای برای بیشترین تولیدکنندگان زباله برگزار می‌شد بدون تمرین می‌توانستیم برنده آن باشیم؛ کار هر روز‌مان است. اما اگر قرار بود در مسابقه ...
one script

بازیافت؛ کلید حل معمای پاکیزگی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲۱, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هنوز بر این نکته تأکید می‌کنیم که باید زباله‌هایمان را رأس ساعت ۹ شب داخل سطل‌های مکانیزه قرار دهیم. تازه برای همین کار هم یک ...