همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

ساخت و ساز در حریم تنها پل تمام سنگ دنیا!

ساماندهی پل تاریخی شاپوری یا “پل شکسته” خرم آباد همچنان در میان دستگاههای مختلف بلاتکلیف است تا شهردار خرم آباد نسبت به وضعیت ساخت و سازها در حریم این بنای تاریخی هشدار دهد.

هرمز نصیری در مورد آخرین پیگیریهای برای الحاق منطقه پل تاریخی شکسته خرم آباد به محدوده شهری اظهار داشت: متاسفانه این پیگیرهای هنوز نتیجه نداده و این محدوده به شهر خرم آباد الحاق نشده است.

هرمز نصیری با تاکید بر اینکه اراضی محدوده این اثر تاریخی باید از سوی میراث فرهنگی تملک شود، افزود: در این صورت امکان ساماندهی منطقه فراهم خواهد شد و شهرداری نیز پای کار می آید.

وی با اشاره به مطالعه طرح ساماندهی پل تاریخی شاپوری و ایجاد مجتمع گردشگری در این محل عنوان کرد: در حال حاضر همچنان پیگیرهای ما ادامه دارد و به دنبال این هستیم که طرح ایجاد تالاب که آب آن به صورت ثقلی از چشمه گلستان انتقال می یابد در این منطقه اجرایی شود.

شهردار خرم آباد همچنین با هشدار نسبت به ساخت و ساز در حریم این بنای تاریخی گفت: مالکین اطراف پل شکسته برای ساخت و ساز حکم قضایی گرفته اند که با توجه به گرفتن این حکم ما نمی توانیم از فعالیت آنها برای ساخت و ساز جلوگیری کنیم.

نصیری با اکید بر ضرورت پیگیری متولیان امر برای تملک اراضی این منطقه در راستای حفاظت از حریم این بنای تاریخی ادامه داد: با توجه به اینکه پل شکسته هویت شهر خرم آباد محسوب می شود پیگیری لازم را برای احیای تالاب محدوده پل شکسته ادامه خواهیم داد.

وی با اشاره به اینکه اراضی این محدوده باستانی در تملک شخصی است و مردم نیز برای انجام ساخت و ساز مجوز گرفته اند، گفت: با وجود اینکه پل تاریخی شاپوری در خارج از محدوده خدماتی شهرداری است اما در صورتیکه اراضی این محوطه باستانی از سوی میراث فرهنگی تملک شود شهرداری آمادگی دارد نسبت به ساماندهی این اثر باستانی همکاری های لازم را انجام دهد.

شهردار خرم آباد با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیتهای گردشگری خرم آباد برای معرفی هر چه بیشتر این شهر بیان داشت: در صورتیکه بقیه دستگاهها در این رابطه پای کار بیایند شهرداری از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

نصیری با یادآوری اینکه از ویژگیهای مهم فرهنگی شهر خرم آباد تعدد آثار تاریخی در محدوده شهری است، بیان داشت: همه متولیان و دستگاههای مرتبط در این زمینه باید با همکاری همه جانبه در مسیر حفظ این بنای جهانی قدم بردارند.

بنابر این گزارش پل شکسته (شاپوری) در زمان شاپور اول ساسانی همزمان با ساخت قلعه فلک الافلاک در یک کیلومتری جنوب قلعه در شهر خرم آباد ساخته شد. این پل که بیش از ۳۳۰ متر طول دارد از بزرگترین پلهای سنگی ایران و جهان است که برای عبور کاروانیان و سپاهیان ایرانی از شوش به سمت هگمتانه احداث شد.

به گفته کارشناسان حوزه میراث فرهنگی اثر تاریخی “پل شکسته” لرستان تنها پلی در دنیاست که تماما از سنگ ساخته شده است.

پل شکسته یا پل شاپوری که در گویش لری به آن “طاقِ پیل اِشکِسَه” گفته می شود، بدون شک یکی از شاهکارهای معماری لرستان است که عمر آن به دوره ساسانیان و شاپور اول ساسانی می رسد.

این پل بیش از ۱۹ چشمه طاق داشته که در حال حاضر با تخریبهای صورت گرفته در طول زمان فقط پنج چشمه طاق از آنها بر جای مانده ‌است. چشمه طاقهای پل به صورت جناقی ساخته شده اند و پایه‌های پل و موج شکنهای آن به صورت لوزی شش ضلعی از سنگ ساخته شده‌ اند.

این پل عظیم و دیدنی مربوط به دوره ساسانی و به شماره ۱۰۵۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است محققان راهی برای استخراج طلا و سایر فلزات ارزشمند از فاضلاب یافته‌اند. گروهی از دانشمندان طرحی برای استخراج طلا و فلزاتی نظیر نقره و پلاتین ...
نقاشی هایی که باید زیر باران دید

نقاشی هایی که باید زیر باران دید

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فیلم نقاشی هایی که باید زیر باران دید یک هنرمند اهل سیاتل طراحی های زیبایی از هنر خیابانی را در سطح شهر انجام می دهد ...
مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است تا چند سال آینده مردم سراسر جهان و به ویژه اروپا شاهد ساخته شدن مرتفع‌ترین بنای قاره سبز در نقطه‌ای غیرمتعارف خواهند بود: یک دهکده! ...
بزرگراه لندن - نیویورک:ایده بزرگ

بزرگراه لندن – نیویورک:ایده بزرگ

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است روسیه قصد دارد با ایجاد یک شبکه بزرگراهی، لندن را به مسکو و سپس به نیویورک متصل کند که البته بودجه فراوانی می خواهد و ...
فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۱۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است دکتر پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی گفت: فقدان و نارسایی قوانین، ضوابط، مقررات و ساز و کارهای اجرایی مانع از ...
اجرای کمپین "آسمان آبی و زمین پاک"

اجرای کمپین “آسمان آبی و زمین پاک”

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: یکی از ویژگی‌های شهرهای مدرن حضور مستمر شهروندان و بهره گیری از ایده‌های آنان در راستای ساخت شهری بهتر ...