همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

اجرای طرح کالبدی شمال شرق کشور

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی از اجرای طرح کالبدی منطقه شمال شرق کشور در سه استان خراسان رضوی، جنوبی و شمالی در آینده ای نزدیک خبر داد.

مسعود مالکی در جلسه بررسی طرح کالبدی منطقه شمال شرق کشور در بیرجند، اظهارداشت: بررسی تناسب زمینهای منطقه برای توسعه سکونت گاه ها و فعالیت های صنعتی، پیشنهاد سلسله مراتب و شبکه سکونت گاه ها برای تمام شهرها و روستاهای منطقه و پیشنهاد کاربری های زمین های سراسر منطقه همراه با ارائه مقررات ساخت و ساز در هریک از کاربری ها اجرایی از اهداف اجرای این طرح است. وی در خصوص مشخصات عمومی منطقه شمال شرق تصریح کرد: این طرح در وسعت ۲۴۳ هزار کیلومترمربع در این منطقه اجرا می شود.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه این رقم معادل ۱۵ درصد مساحت کل کشور است، افزود: در این منطقه ۱۰ درصد جمعیت کشور معادل هفت میلیون و ۵۲۴ هزار و ۶۶۳ نفر اسکان دارند. وی سرخس، مشهد، تربت حیدریه، نیشابور، بجنورد، قوچان، تربت جام و بیرجند و مناطق همجوار آن شامل ساحلی شمالی، البرز جنوبی، مرکزی و جنوب شرقی را از جمله نواحی این منطقه عنوان کرد و بیان داشت: این طرح در خراسان جنوبی از سال ۸۷ آغاز شده است.

مالکی در خصوص بازده زمانی اجرای این طرح تصریح کرد: دوره زمانی این طرح ۲۰ ساله و تا سال ۱۴۱۰ ادامه دارد. وی با بیان اینکه کل پهنه کشور به ۱۰ طرح کالبدی تقسیم شده است، افزود: در این طرح مطالعاتی کشاورزی، تولیدی، صنعتی، زیست محیطی، مناطق محروم، قطب های صنعتی و پتانسیل هایی که در جهت صنعت و تجارت و توسعه ای از جمله راه آهن و راه های شریانی و اصلی و اشتغال است نیز پیش بینی شده است.

مالکی با بیان اینکه زمان تهیه طرح از سال ۸۷ تا ۹۰ بوده است، افزود: این در حالی است که آمارها بر اساس آمار سال ۸۵ بوده و دو شهرستان به مجموع شهرستانها افزوده شده و این طرح به مدت یک سال دیگر تمدید شده و تا سال آینده به مرحله اجرا خواهد آمد. وی با بیان اینکه این طرح در چهار سطح ملی، منطقه ای، ناحیه ای ومحلی اجرا می شود، عنوان کرد: خراسان جنوبی در سطح منطقه ای پیش بینی شده است.

مالکی آمار جمعیتی، تقسیمات سیاسی و برنامه های اجرایی پیشنهادی را از جمله نواقص و کمبودهای این طرح برشمرد و بیان کرد: هم اکنون جمعیت شهرنشین استان حدود ۵۸ درصد و جمعیت روستایی استان ۴۲ درصد است. مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با بیان اینکه تراکم جمعیتی استان نیز ۶٫۹ درصد است، یادآور شد: این طرح ۱۰ شهرستان و ۲۰ شهر استان را پوشش می دهد.

منبع:شبکه ساختمان ایران

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)