شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

از بین رفتن میراث گذشته شهرسازی

عضو شورای شهر تهران گفت: فردی که با امکانات خود سکویی برای استراحت رهگذران کوچه ایجاد می‌کند به امری انسانی پاسخ می‌دهد و این همان زیبایی و پاکی است. فضای زیبا با انسان معنا می‌یابد، فضای زیبا بدون انسانی که در فکر و اندیشه زیبایی است محقق نمی‌شود.

احمد مسجد جامعی در مراسم «اختتامیه جشنواره کوچه‌های زیبا» یکی از ریشه‌های اصلی زیبایی در کوچه‌ها را پرداختن به مسائل و حل مشکلات مردم معرفی کرد و گفت: وقتی گفته می‌شود کوچه‌ی زیبا، این زیبایی است که از باطن به ظاهر جریان می‌یابد. این نگاهی است که امروز به آن نگاه شهر انسان‌گرا گفته می‌شود.

وی افزود: این که خانه‌ها را آب و جارو می‌کردند، احترام به مردم است. احترام به طبیعت است. در این نگاه فرد در پی تسخیر طبیعت نیست. اینجاست که با طبیعت همخوانی وجود دارد. چون طبیعت را زنده می‌بینیم وقتی برای آن حیات قائل می‌شود نحوه برخورد با آن متفاوت می‌شود، نحوه‌ پرداختن به شهر نیز متفاوت می‌شود چراکه آن را موجود زنده می‌بیند، در این جاست که زیبایی جلوه می‌کند.

وی افزود: اگر قرار باشد به مسئله‌ زیبایی توجه کنیم باطن زیبایی طلب و نگاه کمال طلبی منجر به این مسئله می‌شود و این در مناسبات شهری بسیار وجود داشته است. در همین نهادهای معمولی که در شهرداری وجود دارد اگر نگاه ما نسبت به آنها عضو شود منشا زیبایی می‌شود.

مسجد جامعی با اشاره به احساس مسئولیت نسبت به مشکلات و معضلات محل گفت: محله ممکن است کمبودها و کاستی‌هایی داشته باشد، اما جبران این کمبودها و کاستی‌ها بر عهده خود محله است. کوچه زیبا بیشتر از اینکه امری مادی باشد، امری معنوی است. بیشتر از این که به ساختمانها توجه کند به انسان‌ها توجه می‌کند.

وی تاکید کرد: زمانی می‌توانیم کوچه زیبا به معنای متفاوت داشته باشیم که ریشه آن شهر و کوچه، انسان محور باشد. شهر انسان باور باشد نه یک شهر کالبد باور و ماشین محور، تنها با این رویکرد می‌توان کوچه زیبا با معنای متفاوت داشت.

وی افزود: زیبایی دوستی در ذات بشر است و هیچ انسانی نیست که از زیبایی لذت نبرد و با آن رابطه برقرار نکند. پس به طور طبیعی پاسخ دادن به این نیاز انسانی وظیفه مدیریت شهری است. بحث کیفیت زندگی در شهر در شرایطی محقق می‌شود که شهروندان محور توسعه شهر قرار بگیرند. در شهری که اخلاق و زیبایی را مبنای مناسبات قرار دهیم می‌توانیم شهر را متفاوت کنیم، این امر در تاریخ بی‌سابقه نیست.

مسجد جامعی ادامه داد: اگر در شهر میراث گذشته شهرسازی و معماری از بین برود، اگر نهادهای شاخص در حوزه شهری و معماری آسیب ببیند، نمی‌توانیم از هویت شهر ایرانی دفاع کنیم. وی شورایاران را مهمترین دستاورد شورای سوم معرفی کرد و گفت: شورایان در برنامه‌های مختلف به صورت قاعده‌مند و آموزش دیده و با برنامه مشارکت می‌کنند و طرح‌های خوبی را به سرانجام رسانده‌اند. برای رسیدن به مشارکت در بالاترین سطوح باید از همین نقطه‌ها شروع کرد.

همچنین در ابتدای این مراسم حسین وجودی مدیر اجتماعی و مشارکت شهروندی سازمان زیباسازی شهر تهران گزارشی از روند برگزاری جشنواره‌ کوچه‌های زیبا ارائه کرد. وی هدف از اجرای این طرح را جلب مشارکت مردم و استفاده از ظرفیت‌های شهروندان در پاکیزگی محیط زندگی عنوان کرد و افزود: در این طرح سعی شد با تشویق شهروندان محدوده سکونت را از خانه به کوچه و خیابان گسترش دهیم.

وجودی ادامه داد: این طرح در اسفند ماه سال ۱۳۹۱ آغاز شد و نتیجه کلی چنین طرحی موجب بازسازی، بهبود و کاهش معایب سکونتگاه‌های محلی شد و پاکیزه‌تر شدن کوچه‌ها و زیباتر شدن محلات را به ارمغان آورد.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است محققان راهی برای استخراج طلا و سایر فلزات ارزشمند از فاضلاب یافته‌اند. گروهی از دانشمندان طرحی برای استخراج طلا و فلزاتی نظیر نقره و پلاتین ...
نقاشی هایی که باید زیر باران دید

نقاشی هایی که باید زیر باران دید

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فیلم نقاشی هایی که باید زیر باران دید یک هنرمند اهل سیاتل طراحی های زیبایی از هنر خیابانی را در سطح شهر انجام می دهد ...
مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است تا چند سال آینده مردم سراسر جهان و به ویژه اروپا شاهد ساخته شدن مرتفع‌ترین بنای قاره سبز در نقطه‌ای غیرمتعارف خواهند بود: یک دهکده! ...
بزرگراه لندن - نیویورک:ایده بزرگ

بزرگراه لندن – نیویورک:ایده بزرگ

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است روسیه قصد دارد با ایجاد یک شبکه بزرگراهی، لندن را به مسکو و سپس به نیویورک متصل کند که البته بودجه فراوانی می خواهد و ...
فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۱۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است دکتر پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی گفت: فقدان و نارسایی قوانین، ضوابط، مقررات و ساز و کارهای اجرایی مانع از ...
اجرای کمپین "آسمان آبی و زمین پاک"

اجرای کمپین “آسمان آبی و زمین پاک”

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: یکی از ویژگی‌های شهرهای مدرن حضور مستمر شهروندان و بهره گیری از ایده‌های آنان در راستای ساخت شهری بهتر ...