شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

جلوگیری ساخت و ساز نابسامان در تهران

اعضای جدید شورای شهر تهران در اولین جلسه با مدیران شهرداری اولین طرح خود را برای مهار نابسامانی در ساخت‌وساز مطرح کردند.

این طرح که برخاسته از مفاد فراموش‌شده طرح تفصیلی جدید است، بارگذاری جمعیت در مناطق ۲۲گانه تهران را به رعایت سقف جمعیتی در نظر گرفته شده در طرح جامع منوط می‌کند؛ طوری که در صورت تصویب آن قبل از صدور پروانه ساختمانی، کنترل لحظه‌ای جمعیت در محله‌ها الزامی خواهد شد.

اعضای جدید شورای‌شهر تهران اولین جلسه مشترک خود با مدیران شهرداری را بعد از نشست هفته گذشته با شهردار، به مدیران حوزه‌ای که تامین حداقل نیمی ‌از بودجه ۱۱ هزار میلیارد تومانی اداره شهر تهران به گردن آنهاست، اختصاص دادند تا ضمن بررسی نحوه دخل‌وخرج در این حوزه – معاونت شهرسازی‌ومعماری شهرداری تهران- درباره برخی ابهامات اساسی در نحوه صدور مجوز‌های ساخت‌وساز، از مدیران پاسخ بخواهند.

در نشست مشترک اعضای جدید شورا با مدیران معاونت شهرسازی شهرداری تهران، اگر چه اجرای طرح تفصیلی جدید پایتخت به عنوان بزرگ‌ترین امتیاز حال‌حاضر شهر تهران از سوی مدیران شهرداری مطرح شد، اما برخی چشم‌پوشی‌ها نسبت به مقررات حیاتی طرح‌تفصیلی که بارها ظرف یک‌سال گذشته از طرف کارشناسان مطرح شده، محور سوالات نمایندگان مردم تهران قرار گرفت. اعضای شورای‌شهر چهارم با انتقاد از ساخت‌وساز در کنار نمادهای قدیم و جدید تهران و همچنین تغییرات سلیقه‌ای متن طرح‌تفصیلی در کمیسیون ماده ۵، اولین طرح خود را برای مهار نابسامانی در بازار ساختمان‌سازی‌ مطرح کردند.

این طرح که برخاسته از مفاد فراموش‌شده طرح تفصیلی جدید است، بارگذاری جمعیت در مناطق ۲۲گانه تهران را به رعایت سقف جمعیتی درنظر گرفته‌شده در طرح جامع منوط می‌کند؛ طوری که در صورت تصویب آن در اولین جلسه رسمی شورای‌ چهارم، شهرداری‌تهران موظف می‌شود قبل از صدور پروانه‌ساختمانی در هر محله، جمعیت جدید ناشی از کاربری پروانه را ابتدا با سقف تعیین‌شده جمعیت برای آن محله کنترل کند و در صورت تکمیل حدنصاب جمعیت ساکن، صدور پروانه را متوقف سازد. پیشنهاد این طرح در جلسه غیررسمی اعضای جدید شورا با مدیران شهرداری از‌یک سو واکنشی است به پیگیری‌های بی‌نتیجه اعضای فعلی شورا بابت دستکاری طرح‌تفصیلی جدید چندماه بعد از تصویب توسط دولتی‌ها و از سوی دیگر می‌تواند پیام روشن به بازار مسکن بابت پایا‌ن قریب‌الوقوع زیاده‌خواهی برخی برج‌سازها و بسازوبفروش‌ها باشد.

بارگذاری‌ها با جمعیت‌پذیری تناسب ندارد
احمد دنیا مالی از منتخبین جدید دور چهارم شورای‌شهر با اشاره به برگزاری این جلسه در رصد خانه برج میلاد گفت: بعد از آشنایی منتخبین شورای شهر با طرح جامع و تفصیلی جدید برخی از اعضا با ابهاماتی در حوزه شهرسازی مواجه بودند که آنها را در قالب سوال از معاون شهرسازی شهرداری تهران مطرح کردند.

دنیا مالی نبود تناسب بین کالبد طبیعی مناطق و توسعه فیزیکی مناطق را از جمله ابهامات موجود در حوزه شهرسازی دانست و افزود: در طرح تفصیلی جدید برای همه مناطق ۲۲ گانه تهران میزان بارگذاری جمعیت تعیین شده و باید از طریق نرم‌افزاری این بارگذاری جمعیت کنترل شود تا میان ساخت‌وسازهای جدید و کاربری‌ها در مناطق و جمعیت بارگذاری شده تناسبی وجود داشته باشد.

او به جمعیت پیش‌بینی شده برای منطقه ۲۲ اشاره و تصریح کرد: به نظر می‌رسد جمعیت پیش‌بینی شده در این منطقه( تا سقف ۷۵۰ هزار نفر) با قابلیت منطقه هماهنگی ندارد؛ چرا که طبق شواهد قابلیت این منطقه بیش از این جمعیت باشد. او در پاسخ به این سوال که آیا اعضای شورای شهر چهارم از پاسخ‌های مسوولان شهرداری قانع شدند یا خیر تاکید کرد: سعی کردیم جلسه شکل چالشی به خود نگیرد؛ اما در مجموع پاسخ‌های خوبی دریافت کردیم. البته به نظر می‌رسد موارد مورد ابهام را باید در زمان کار رسمی شورا پیگیری کنیم.
به طرح‌تفصیلی دستبرد می‌زنند

مهدی حقانی، دیگر منتخب شورای شهر چهارم تغییرات وارد شده در طرح تفصیلی را به دستبرد زدن به طرح تفصیلی تشبیه کرد و گفت: متاسفانه هر چند وقت یکبار طرح تفصیلی مورد دستبرد قرار می‌گیرد و تحت عنوان طرح موضوعی مصوبه جدیدی را در کمیسیون ماده پنج تصویب می‌کنند که همین امر باعث می‌شود حوزه شهرسازی روال قانونی خود را از دست بدهد و شهر سلیقه‌ای اداره شود.

او با اشاره به انتقاد برخی از اعضا نسبت به ساخت‌وسازهای همجوار با نمادهای تهران تصریح کرد: ساخت یک برج در جوار حسینیه ارشاد، ساخت وساز در تقاطع بزرگراه چمران و مدرس از جمله مواردی است که به نمادهای تهران آسیب‌زده است و توجیه شهرسازی هم ندارد. حقانی اضافه کرد: متاسفانه در این موارد پاسخ قانع‌کننده‌ای دریافت نکردیم.

پاسخ معاون شهردار به ۵ سوال شورا
علیرضا جاوید معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران که به عنوان نماینده شهرداری تهران در این جلسه حاضر شده بود این دیدار را ارائه مجموعه‌ای از گزارش‌های عملکرد شهرداری در حوزه شهرسازی و پاسخ به سوالات نمایندگان مردم دانست و گفت: در این جلسه به کلیات طرح جامع و تفصیلی اشاره شد و به صورت آنلاین سیستم مکانیزه صدور پروانه و ماکت سه بعدی شهر تهران نمایش داده شد.

ساخت‌وسازهای شبانه علت دارد
او به ساخت وساز‌های شبانه در تهران به عنوان یکی از موارد سوال اعضای شورا اشاره و اظهار کرد: اعضا در مورد چرایی انجام ساخت‌وسازهای شبانه و ایجاد مزاحمت برای شهروندان سوال داشتند که مشاور، محدودیت‌های ترافیکی را که مانع حمل و نقل مصالح می‌شود، علت انجام شبانه ساخت‌وساز عنوان کرد. جاوید پراکندگی و تراکنش ساختمان‌های اداری موجود در تهران را دیگر سوال اعضای شورا عنوان کرد و افزود: اعضا در مورد محل تجمع خدمات رسانی به شهروندان و نبود دسترسی مناسب برای این محل‌ها سوال کردند که در پاسخ، مشکلات موجود بین نهادهای مسوول را به عنوان علت این مشکل مطرح کردیم.

او اضافه کرد: اعضا در مورد ساخت‌وسازهای منطقه ۲۲ نیز سوالاتی داشتند که توضیح دادیم در این منطقه در برخی نقاط اجازه بلند مرتبه‌سازی داده شده است و برخی نقاط دیگر همچون شهرک راه آهن و وردآورد تنها مجوز ساخت ۳ طبقه را دارند. او به سوال اسماعیل دوستی یکی از اعضای شورای شهر چهارم در مورد ساخت‌وسازهای مجاور نمادهای شهری نیز اشاره کرد و ادامه داد: به طور کلی بر حفظ و توسعه نمادهای شهری تهران از سوی اعضا تاکید شد. او اظهار کرد: همین‌طور در این جلسه در مورد حوزه نفوذپذیری جمعیت در شرق و غرب تهران صحبت شد و اعضا در مورد تداخل کاربری‌های مسکونی و غیرمسکونی در برخی محله‌ها و در نتیجه بروز اشکال در دسترسی شهروندان انتقاد داشتند که بنا شد با نظم دهی به سکونت شهروندان در قالب طرح تفصیلی از مشکلات دسترسی کاسته شود.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است محققان راهی برای استخراج طلا و سایر فلزات ارزشمند از فاضلاب یافته‌اند. گروهی از دانشمندان طرحی برای استخراج طلا و فلزاتی نظیر نقره و پلاتین ...
نقاشی هایی که باید زیر باران دید

نقاشی هایی که باید زیر باران دید

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فیلم نقاشی هایی که باید زیر باران دید یک هنرمند اهل سیاتل طراحی های زیبایی از هنر خیابانی را در سطح شهر انجام می دهد ...
مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است تا چند سال آینده مردم سراسر جهان و به ویژه اروپا شاهد ساخته شدن مرتفع‌ترین بنای قاره سبز در نقطه‌ای غیرمتعارف خواهند بود: یک دهکده! ...
بزرگراه لندن - نیویورک:ایده بزرگ

بزرگراه لندن – نیویورک:ایده بزرگ

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است روسیه قصد دارد با ایجاد یک شبکه بزرگراهی، لندن را به مسکو و سپس به نیویورک متصل کند که البته بودجه فراوانی می خواهد و ...
فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۱۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است دکتر پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی گفت: فقدان و نارسایی قوانین، ضوابط، مقررات و ساز و کارهای اجرایی مانع از ...
اجرای کمپین "آسمان آبی و زمین پاک"

اجرای کمپین “آسمان آبی و زمین پاک”

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: یکی از ویژگی‌های شهرهای مدرن حضور مستمر شهروندان و بهره گیری از ایده‌های آنان در راستای ساخت شهری بهتر ...