شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

ولایتی: ارزش‌های فرهنگ اسلامی باید در توسعه معماری شهری به روشنی دیده شود

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل تاکید کرد: باید ارزش‌های فرهنگ اسلامی خویش را در قالب معماری اسلامی به نحوی حفظ کنیم که بتوان آن‌ها را در توسعه و معماری شهری به روشنی دید، به طوری که عناصر اصلی «شهر اسلامی» در جهان امروزی از درون آن نمایان شود.

علی‌اکبر ولایتی در سخنرانی در اجلاس مقدماتی شهر اسلامی که عصر سه‌شنبه در محل دفتر مطالعات وزارت خارجه برگزار شد، با بیان این که جهان به سرعت و به صورت پیوسته به سمت شهری شدن حرکت می‌کند، گفت: در ابتدای قرن نوزدهم تنها دو درصد جمعیت جهان شهرنشین بودند. در حالی که در آغاز قرن بیستم این میزان به ۱۰ درصد افزایش یافت. روند رشد جمعیت جهان در محیط شهری در دهه اول قرن ۲۱ به ۵۰ درصد رسیده است و سریع‌ترین نرخ شهرنشینی در دو قاره آفریقا و آسیا اتفاق افتاده است. دو قاره‌ای که بیش‌ترین کشورهای اسلامی را در مجموعه جغرافیایی خود جای داده است.

او گفت: شهرنشین‌ها به خصوص در شهرهای بزرگ در کشورهای در حال توسعه با چالش‌هایی مثل بیکاری در میان جوانان، زاغه‌نشینی، خدمات شهری ناکافی در زمینه آب، فاضلاب، انرژی و… مواجه هستند.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی ادامه داد: پارادیم جهانی شدن به طور اجتناب‌ناپذیری ما را در به هم پیوستگی مدیریت نشده با شهری نشدن سریع به عنوان وجهه آشکار آن درگیر می‌کند و اندیشه و برنامه‌ریزی ما برای یافتن راه‌های محدودتر کردن نتایج غیرمطلوب و مخرب آن در فرهنگ و معماری اسلامی در کشورهای مسلمان را ایجاد می‌کند.

وی با بیان این که در تمدن اسلامی شهر و سکونت‌گاه‌های بشری به عنوان بستر و فضای رشد و تعالی انسان از اهمیت به‌سزایی برخوردار است، گفت: کیفیت زیستی در شهرها در مقیاس‌های متعدد و متفاوت و با تاکید بر شرایط پایداری در محتوای دین توحیدی، به تفسیر آمده است.

ولایتی گفت: شرایط ناپایداری انسانی و محیطی به حدی گسترش یافته است که آثار و نتایج آن در تقویت نامتناسب زندگی فردی تا گسیختگی اجتماعی گستردگی سطح آلودگی‌های محیطی به تحقیقات عمده جهانی مثل تغییر آب و هوا و تهدید شرایط سالم زندگی در کره زمین منجر شده است. از این رو ضروری است رهیافتی در شهرنشینی اتخاذ کنیم که این چالش‌ها را حل کند و از سویی ارزش‌های فرهنگ اسلامی خویش را نیز در قالب معماری اسلامی حفظ کنیم. به طوری که عناصر اصلی (شهر اسلامی) در جهان اسلامی از درون آن نمایان شود.

 

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل تصریح کرد: توسعه شهری پیچیده‌تر از معماری یک بنای شهری است. پیاده کردن ارزش‌های اسلامی در یک ساختمان و یا یک بنای یادبود، با بهره‌گیری از روش‌های معماری دست‌یافتنی‌تر از اعمال آن در طراحی شهری است، چراکه در یک شهر علاوه بر مسائل فیزیکی با رفتارها نیز مواجه هستیم و روابط خانوادگی و تعاملات شهروندی و حکمرانی شهری نیز وجود دارد.

ولایتی تاکید کرد: لازم است با یک بازنگری فراگیر راه‌های عملی، مقبول و جامع اسلامی شدن یک شهر یا تاسیس یک شهر اسلامی را از آن‌ها استخراج کرده و یا یک طرح نو به وجود بیاوریم.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است محققان راهی برای استخراج طلا و سایر فلزات ارزشمند از فاضلاب یافته‌اند. گروهی از دانشمندان طرحی برای استخراج طلا و فلزاتی نظیر نقره و پلاتین ...
نقاشی هایی که باید زیر باران دید

نقاشی هایی که باید زیر باران دید

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فیلم نقاشی هایی که باید زیر باران دید یک هنرمند اهل سیاتل طراحی های زیبایی از هنر خیابانی را در سطح شهر انجام می دهد ...
مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است تا چند سال آینده مردم سراسر جهان و به ویژه اروپا شاهد ساخته شدن مرتفع‌ترین بنای قاره سبز در نقطه‌ای غیرمتعارف خواهند بود: یک دهکده! ...
بزرگراه لندن - نیویورک:ایده بزرگ

بزرگراه لندن – نیویورک:ایده بزرگ

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است روسیه قصد دارد با ایجاد یک شبکه بزرگراهی، لندن را به مسکو و سپس به نیویورک متصل کند که البته بودجه فراوانی می خواهد و ...
فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۱۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است دکتر پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی گفت: فقدان و نارسایی قوانین، ضوابط، مقررات و ساز و کارهای اجرایی مانع از ...
اجرای کمپین "آسمان آبی و زمین پاک"

اجرای کمپین “آسمان آبی و زمین پاک”

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: یکی از ویژگی‌های شهرهای مدرن حضور مستمر شهروندان و بهره گیری از ایده‌های آنان در راستای ساخت شهری بهتر ...