شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

آشنایی با پالمانوا – ایتالیا

شهر پالمانوا (Palmanova) در شمال‌شرقی کشور ایتالیا نزدیک شهر توریستی ونیز و مرز کشور اسلوونی قرار دارد.

این شهر به خاطر نوع ساختار شهری خود که به شکل قلعه طراحی و اجرا شده، شهرت جهانی یافته و همچون ونیز یکی از جاذبه‌های گردشگری کشور ایتالیا به حساب می‌آید.

برای ورود به شهر پالمانوا چندین دروازه اصلی و فرعی تعبیه شده است و بعد از ورود به شهر باید مسیری ویژه طی کرد تا به مرکز شهر که در واقع میدان مربع آن است، رسید.

از جمله جاذبه‌های دیدنی این شهر کلیسای جامع آن است که رو به روی سالن شهر پالمانوا قرار دارد.

پالمانوا شهری دژگونه است که در ادوار گذشته مرزهای شمال شرقی جمهوری ونیز را در برابر حمله‌های ترکان عثمانی حفظ می‌کرده است.

طراحی آن نمونه یک شهر آرمانی بود که ساختار آن بازتاب ایده‌های نظریه پردازان رنسانس می‌باشد. پلان این شهر به شکل ۹ گوش مجهز به ۱۸ خیابان است که به صورت شعاعی از مرکز شهر به استحکامات ختم می‌شوند و نمونه بارزی از یک شهر از پیش اندیشیده دفاعی سده شانزدهم به شمار می‌رود.

در ایران باستان از اینگونه شهرهای مدور ساخته شده بود. شهر تاریخی دارابگرد از کهن‌ترین شهرهای ایران و جهان محسوب می‌شود و پیشینه آن به بیش از ۲۵۰۰ سال می‌رسد. طرح و نقشه مدور شهر دارابگرد از اصول شهرسازی آسیای غرب اقتباس شده است و برای حفاظت از شهر خندقی پیرامون آن حفر کرده‌اند.

هدف از ساخت و طراحی شهر پالمانوا این بود که از جنبه‌های بازرگانی، صنعت و کشاورزی خود کفا باشد، ولی آن زمان مردم زیاد به سکونت در این شهر علاقه نشان ندادند.

مسئولان این شهر سرانجام در سال ۱۶۲۲ با تهدید و تشویق به بخشودن جرم‌های محکومین و در اختیار قراردادن زمین و مصالح ساخت تلاش کردند تا مردم را به مهاجرت و اسکان در این شهر مجبورکنند اما این تلاش‌ها بی‌حاصل بود.

دوره‌ اوج این نوع طراحی به قرن ۱۵ در ایتالیا برمی‌گردد. این نقشه‌ها که در دوره‌ رنسانس طراحی شده است علاوه بر داشتن جنبه‌ دفاعی حالت آرمان‌گرایی و هنرمندانه نیز داشته است.

امروزه در این شهر کوچک و پرجاذبه برای توریست‌های داخلی و خارجی، بیشتر نظامی‌ها سکونت دارند.

محمد ملاحسینی

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...