همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

بهره وری انرژی در برنامه ریزی محلات پایدار

پروژه شهر زیستی دنگتان، فشار فزاینده زیست محیطی و هزینه های رو به افزایش خدمات که در حال تغییر طراحی ها و زیرساختارهای توسعه شهری می باشند را تصدیق می نماید.

شهر دنگتان ، طراحی بهینه انرژی و تکنولوژی را مورد استفاده قرار داده و امنیت الکتریکی و کاهش در مصرف نهایی انرژی را سبب می شود.

نکات:

کاهش بیشتر در مصرف انرژی از طریق درک مایکرواقلیم ها که توسط توسعه شهری و به خدمت گرفتن نکات ساختمانی بوجود آمده حاصل خواهد شد. پنجر های عایق دوجداره در ساختمانها نصب خواهد شد بویژه در قسمت رو به شمال ساختمانها که این پنجره ها نیازمندیهای خنک سازی را کاهش خواهند داد.

یکی از اهداف ساخت این شهر،کاهش مصرف سالانه انرژی تا ۶۶% در مقایسه با ساختمانهای جدید استاندارد شانگهای می باشد.

za4

انرژی خورشیدی :

اکثر ساختمانها داری پنل های خورشیدی فوتو واتائیک متصل به سقف می باشند که انرژی را از خورشید دریافت می کنند. گرمای دریافتی را می توان برای تولید برق و گرم کردن آب داغ ساختمانها استفاده نمود.

باد:

طیفی از توربینهای بادی مورد استفاده قرار خواهند گرفت که برق تولید می نمایند و انتظار میرود تا دست کم ۲۰ درصد نیازهای انرژی دنگتان را تامین نماید.

یک مزرعه بادی در حوالی شهر جایی که توربینهای بزرگ بادی با قدرت نسیم دریا به حرکت در می آیند شکل خواهد گرفت که انرژی مورد نیاز شهر را تولید خواهد نمود.

انرژی های بیشتر از توربینهای کوچکتر بادی تولید خواهند شد که در امتداد خطوط جاده در تناسب با هر واحد ساختمانی تعبیه خواهند شد.

تبدیل ضایعات به انرژی:

بخش اعظم برق شهر زیستس دنگتان، از طریق تولید انرژی بیوماس (زیست توده) تامین می شود، سیستمی که ضایعات ارگانیک را به سوخت بدل می سازد. پوسته های برنج که در چین بسیار وجود دارند معمولا به عنوان ضایعات دور ریخته می شوند. در این اقدام آنها تحت فرایند ترموشیمیایی تبدیل به گاز (gasification) قرار می گیرند به این ترتیب که ابتدا جمع آوری شده و سپس در کوره های بزرگ سوزانده و به گاز تبدیل می شوند. محصول نهایی از این فرایند، جهت تامین گرمای شهر و نیز سوخت مورد نیاز موتورهای ژنراتورهای برق به کارگرفته خواهد شد.

انرژی های بادی، آبی و بیوماس (زیست توده) به فراهم آوری کارای انرژی در دنگتان مساعدت خواهد نمودو برای ساکنان و تجارت نیز هزینه های کمتری جهت عملکرد و نگهداری شهر را سبب خواهند شد.

سیستم های ارتباطی غیر آلاینده :

شهر زیستی دانگتن با شبکه ای از گذرهای عابر پیاده پیوند خواهد خورد. تنها وسایط نقلیه پاک و غیر آلاینده (zero carbon vehicles) قادر خواهند بود تا درون شهر تردد نمایند و یک سرویس اینترانت افرادی را که برای سفر نیازمند پیش بینی وضعیت آب و هوا هستند را با مراکز مربوطه ارتباط خواهند داد.

اتوبوسها، ترامها، و تاکسی های آبی غیر آلاینده که با نیروی سلول سوختی و دیگر تکنولوژی های پاک و غیرآلاینده کار می کنند بین محلات و نواحی نیز تردد خواهند نمود.

استفاده از وسایط نقلیه موتوری سنتی ممنوع خواهد بود و با اسکوترهای برقی یا دوچرخه جایگزین خواهند شد.

 

تهیه و ارسال : مینا صفرخانلو کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

نقدی بر فرایند برنامه ریزی جامع شهر رشت با رویکردی تطبیقی

نقدی بر فرایند برنامه ریزی جامع شهر رشت با رویکردی تطبیقی

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ آبان ۲۴, ۱۳۹۸ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است
تحليل مدل ضريب تكاثر در توسعه صنعت گردشگري در استان آذربايجان شرقي

تحلیل مدل ضریب تکاثر در توسعه صنعت گردشگری در استان آذربایجان شرقی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده شکی نیست که صنعت گردشگری در دنیای امروز از جایگاه ویژهای میان عوامل رشد و توسعه اقتصادی کشورها برخوردار است. آمار نشان میدهد آمریکا ...
one script

جایگاه شهرداری ها در مدیریت زمین و مسکن کجاست؟

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۲۷, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است مسکن و سرپناه جزو نیازهای اصلی و اولیه انسان محسوب می شود و داشتن خانه ای مناسب امروزه از جمله حقوق افراد شناخته شده است. ...
one script

سلول بنیادین شهر، مبنای برنامه‌ریزی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۲۵, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است مسعود زلفی: رشد فزاینده ابعاد شهرنشینی و شکل‌گیری مقیاسهای جدیدی از رشد شهری در طی چند دهه اخیر موجب شده است که شهر و شهرسازی ...
one script

مفهوم برنامه ریزی و انواع آن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۱۲, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است مفهوم برنامه ریزی در صورتی که بخواهیم تعریفی کلی از برنامه ریزی داشته باشیم, می بایستی برنامه ریزی را عبارت از کوششی در جهت انتخاب ...
one script

آشنایی با برنامه ریزی منطقه ای

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۱۲, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است برنامه ریزی منطقه ای فرآیندی است جهت مشارکت مردم و مناطق در برنامه ریزی و فراهم آوردن موجبات برنامه ریزی از جهت انطباق با برنامه ...