شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

علم اصول طراحی اکولوژیکی(۱)

طراحی اکولوژیکی به مفهوم توجه به جنبه های زیست محیطی در تصمیم گیری در راستای روند طراحی محله به عنوان فاکتوری اضافه شده به سایر فاکتورهایی است که به طور سنتی (مانند: جنبه های اقتصادی، اجتماعی،سیاسی) مورد توجه قرار گرفته اند.

هدف طراحی اکولوژیکی ، کاهش اثرات زیست محیطی محله به همراه تمامی چرخه عمر آن محله است.مفهوم چرخه عمر یک شهر در اینجا، به معنای تمامی مراحلی است که در طی آن شهر نمو می یابد که مشتمل بر ۱- مرحله برنامه ریزی ۲- مرحله طراحی معماری و ساخت ۳- مرحله مدیریت محله و نهایتا ۴- تحول شهری (بازسازی شهر) بازبینی طرحهای شهری است. (نمودار ۲ )

za1

رویکرد چرخه عمر در سطح برنامه ریزی و طراحی متضمن شناخت پیامدها و نتایج تصمیمات اتخاذ شده (اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی) در مراحل اولیه برنامه ریزی است.

در طی چرخه عمر، تصمیمات را می توان به شکلی عمیقتر و سیستماتیک تر اتخاذ نمود. این رویکرد می تواند به کاهش هزینه های مالی میان مدت و به طور همزمان کاهش فشار زیست محیطی از نظر تهی سازی کاهش یافته منابع منجر شود.

نمودار ۳ علم اصول این نوع طراحی را نمایش می دهد که پیرو طراحی و برنامه ریزی والبونا ایجاد شده است. منطقه والبونا ابتدا در اوایل سال ۲۰۰۸ به عنوان منطقه سنتی طراحی گردید تا اینکه درخواست سیاسی ویژه ای ازسوی شورای شهر مبنی بر ساخت محله پایدار در اکتبر سال ۲۰۰۸ مطرح گردید.

za2

تشکیل تیمی از متخصصین رشته های مختلف علمی

وجود تیم میان رشته ای طراحی از ارزش و ضرورت بالایی برخوردار است و این تیم باید دارای درک کافی از شیوه های طراحی پایدار، محدودیت ها، شرایط موجود و تخصص باشد.تجربیات عملی به همراه تکامل سریع علم پایداری دانش عظیمی را برای برنامه ریزان فراهم می آورد.از این تجربیات ، داده ها و معیارها می توان برای طراحی آتی محلات اختیار نمود. اهداف این تیم، تقویت رویکرد زیست محیطی برنامه ریزی و طراحی هر دو بر حسب روش شناسی و مفاهیم می باشند.

مفاهیم و چارچوب

پس از تشکیل تیم، جلسات متعددی جهت بحث و تصمیم گیری درباره استراتژی ها و انتخاب بهترین آنها برای اخذ تصمیمات تشکیل شدند.جلسه ای به مفاهیم کلی پایداری شهری و محله پایدار برای شکل دهی چارچوب بحث و تصمیم گیری برای منطقه والبونا اختصاص داده شد. محله یا منطقه پایدار به عنوان زیستگاه شهری که منطبق با خصوصیات محلی زیست محیطی است تعریف می شود و کاربرد بهینه منابع (اولین و مهمترین آنها منابع محلی)، حداقل رسانی انتشار را منجر می شود و افزایش در کیفیت زندگی و احترام به محیط زیست طبیعی را نشان می دهد تا بتواند با قابلیت های اکوسیستم های محلی، منطقه ای و جهانی سازگار گردد.

 

تهیه و ارسال : مینا صفرخانلو کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

چالش های برنامه ریزی استراتژیک و برنامه ریزی شهری موفق

چالش های برنامه ریزی استراتژیک و برنامه ریزی شهری موفق

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ مهر ۲۱, ۱۳۹۸ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است
رویکرد استراتژیک در برنامه ریزی شهری و راهکارهای تحقق آن

رویکرد استراتژیک در برنامه ریزی شهری و راهکارهای تحقق آن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ مهر ۱۱, ۱۳۹۸ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است
برنامه ريزی توسعه درون شهری، روشها و ضرورتها

برنامه ریزی توسعه درون شهری، روشها و ضرورتها

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ فروردین ۲۰, ۱۳۹۵ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است برنامه ریزی توسعه درون شهری، روشها و ضرورتها
کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست

کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ بهمن ۲۴, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست – پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین    لینک دانلود مستقیم کتاب طراحی خیابان و ...
اولین کنفرانس ملی شهر هوشمند

اولین کنفرانس ملی شهر هوشمند

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ بهمن ۱۴, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است اولین کنفرانس ملی شهر هوشمند
کتاب لاتین برنامه ریزی شهری پایدار

کتاب لاتین برنامه ریزی شهری پایدار

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ بهمن ۱۳, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است کتاب برنامه ریزی شهری پایدار – پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب لاتین برنامه ریزی شهری پایدار – پخش اختصاصی از شهرسازی ...