همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

هنر شهری شاخصی برای سلامتی انسان‌هاست

یک مجسمه‌ساز گفت: بخش مدیریتی باید شرایطی را فراهم کند که بخش خصوصی بتواند در زیباسازی شهری شرکت کند تا شاهد رشد و شکوفایی بخش هنر شهری باشیم.

کامبیز صبری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مشخصه‌های زیباسازی شهری گفت: کار زیباسازی شهری یک کار چند بعدی و در یک فضای هماهنگ طبق چند عامل است. اگر به شهرهای بزرگ و توسعه یافته در دنیا نگاه کنیم، می‌بینیم امروزه زیباسازی شهری به صورت سازمان یافته درآمده است.

این مجسمه‌ساز افزود: در نظام زیباسازی برای مثال ۳ دسته کلی وجود دارد. آن دسته که روی طراحی محیط، سیما و منظر شهر، فضای شهری، میدان‌ها و یا طراحی فضای سبز می‌پردازند.

بعضی دیگر هستند که به مبلمان شهری می‌پردازند، بحث ایستگاه‌های اتوبوس، سرویس‌های بهداشتی، پل‌های عابر پیاده، سیستم‌های روشنایی و … را طراحی می‌کنند.

دسته بعدی آنهایی هستند که به هنرهای شهری، بخش زیبانگاری، طراحی مجسمه، گرافیک شهری و … می‌پردازند.

 

اگر این سه تیم را در کنار هم به صورت هماهنگ قرار دهیم این سه تیم می‌توانند با سه رویکرد مختلف به طراحی اصولی شهر بپردازند.

وی در ادامه گفت: اصل دوم بر اساس مسائل فرهنگی هنر جامعه است. برای مثال هنگامی که کشورهای آسیای جنوب شرقی می‌خواهند به زیباسازی شهرستان بپردازند، به دنبال فرهنگ جامعه خود می‌روند. در ایران هم هنگامی که می‌خواهیم کاری را در زمینه زیباسازی انجام دهیم، با این نگاه علمی باید به دنبال مسائل فرهنگی خودمان باشیم. بنابراین عامل دوم علاوه بر سیستماتیک بودن و سازمان یافتن، رشد فرهنگی و پشتوانه فرهنگی است.

صبری با اشاره به گفته‌ی کریستوفر الکساندر نظریه‌پرداز در زمینه زیباسازی شهری گفت: بنا بر گفته کریستوفر الکساندر، شهر یک اثر هنری بزرگ است که آفرینندگانی به وسعت خودش و به تعداد جمعیتش دارد. معنی این جمله این است که مردم باید در مسائل شهر مشارکت داشته باشند، در ساختن شهر باید دخالت کنند نظر بدهد و هماهنگ باشند. هنگامی که چیزی ساخته شد، باید از آن حفاظت کرد و همچنین با نظر دادن موثر، باعث رشد آن می‌شود.

وی درباره وظیفه بخش مدیریتی گفت: از طرفی بخش مدیریتی باید نسبت به دورنمای هنری فهم بالاتری داشته باشند. باید بدانند که هنرشهری چیست و وجود آثار هنری در شهر چه فایده‌ای دارد و این را باید بدانند که هنرشهری یک کار لوکس و غیرضروری و پرهزینه نیست. در کنار آن باید بدانند که چگونه بودجه صرف کنند و ردیف بودجه‌ برای هنرشهری اختصاص دهد.

این مجسمه‌ساز درباره بخش خصوصی افزود: مساله دیگر این است که بخش مدیریتی باید شرایطی را فراهم کند که بخش خصوصی بتواند در زیباسازی شهر شرکت کند و نباید برای بخش خصوصی مانع تراشی کند و مانع به وجود آورد. بخش خصوصی می‌تواند حامی خیلی خوبی برای هنرشهری باشد. اگر از بخش خصوصی حمایت کنیم، می‌توانیم شاهد رشد و شکوفایی بخش هنرشهری توسط بخش خصوصی باشیم.

وی ادامه داد: زیباسازی یک کار هماهنگ است که به صورت انفرادی شکل نمی‌گیرد و عوامل مختلفی باید در آن دخالت کنند، باید ضرورت این کار از بالا شروع شود. اکنون یک سوال بزرگ مطرح می‌شود، این که تمام این امکانات مادی که ما روزانه برای آن تلاش می‌کنیم و به دست می‌آوریم در چه جهتی است؟ در جهت رشد معنوی روح و آرامش است. آنچه به ما آرامش می‌دهد و می‌تواند استرس را کاهش دهد، هنر است. هنر، غذای روح و یک ضرورت است. جامعه‌ای موفق است که فضای شهری بهتری دارد. هنرشهری در جوامع دموکراسی یک شاخص برای سلامتی انسان‌ها است.

صبری درباره تاثیر مجسمه‌هایی که از کشورهای دیگر وارد می‌شوند و در شهر تهران نصب می‌شوند، گفت: هر چیزی وقتی پشتوانه‌ای درست و آگاهانه داشته باشد، می‌تواند مثبت باشد و اگر پشتوانه‌ای غیرآگاهانه داشته باشد، می‌تواند غیرسازنده و آسیب زننده باشد. وقتی می‌روید در بخش فرهنگی بدون این که به شاخص‌های فرهنگی خودمان توجه شود، از کشوری مانند چین تعدادی آثار هنری وارد می‌کنید و در سطح شهر می‌گذارید، در حقیقت مانند این است که شهری از چین را وارد کرده‌ایم، نه شهری در ایران به نام تهران.

این مجسمه‌ساز درباره حمایت از جوانان هنرمند و به کارگیری آن‌ها در زیبایی شهری، گفت: به نظر من همین سازماندهی خیلی مهم است. آن تیم آگاهی که در زیباسازی مسئول این کار است، باید شورایی که تعیین می‌کند، شورایی باشد از تعدادی افراد فرهیخته و متخصص و آنها با در دست داشتن بودجه مناسب و آشنایی و بازدید پیوسته از نمایشگاه‌ها و آثار هنرمندان جوان، بتوانند این دیدگاه‌ها را به سمت این هنرمندان سوق دهد.

صبری افزود: هنرشهری، خیلی جای هنرمند جوان نیست. به این علت که هنرمند جوان از تجربه کافی برای ساخت یک کار ماندگار و پایدار برخوردار نیست. بنابراین می‌توان کارهای موقت‌تر یا آن‌هایی که خیلی نیاز به زمان طولانی ندارد را به این قشر جوان اختصاص داد. مثل خیلی دیوارنگاری‌ها که می‌توان هرچند سال یک بار آنها را تجدید کرد.

وی ادامه داد: ما باید پروژه‌های شهری را به تناسب بین هنرمندان جوان و هنرمندان باتجربه و پیشکسوت تقسیم کنیم. اتفاق غیرسازنده‌ای که چند سال گذشته افتاد، این بود که به اسم جوانگرایی و سوء استفاده از این نام، در خیلی از پروژه‌های شهری، افرادی که میانسال و با تجربه کافی بودند را کنار گذاشتند و تمام پروژه‌های شهری به قشری سپرده شد که حتی فارغ‌التحصیل از دانشگاه هم نشده بودند. نباید فقط به یک سبک بپردازیم و باید تناسب بین آنها وجود داشته باشد.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است محققان راهی برای استخراج طلا و سایر فلزات ارزشمند از فاضلاب یافته‌اند. گروهی از دانشمندان طرحی برای استخراج طلا و فلزاتی نظیر نقره و پلاتین ...
نقاشی هایی که باید زیر باران دید

نقاشی هایی که باید زیر باران دید

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فیلم نقاشی هایی که باید زیر باران دید یک هنرمند اهل سیاتل طراحی های زیبایی از هنر خیابانی را در سطح شهر انجام می دهد ...
مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است تا چند سال آینده مردم سراسر جهان و به ویژه اروپا شاهد ساخته شدن مرتفع‌ترین بنای قاره سبز در نقطه‌ای غیرمتعارف خواهند بود: یک دهکده! ...
بزرگراه لندن - نیویورک:ایده بزرگ

بزرگراه لندن – نیویورک:ایده بزرگ

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است روسیه قصد دارد با ایجاد یک شبکه بزرگراهی، لندن را به مسکو و سپس به نیویورک متصل کند که البته بودجه فراوانی می خواهد و ...
فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۱۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است دکتر پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی گفت: فقدان و نارسایی قوانین، ضوابط، مقررات و ساز و کارهای اجرایی مانع از ...
اجرای کمپین "آسمان آبی و زمین پاک"

اجرای کمپین “آسمان آبی و زمین پاک”

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: یکی از ویژگی‌های شهرهای مدرن حضور مستمر شهروندان و بهره گیری از ایده‌های آنان در راستای ساخت شهری بهتر ...