شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

تغییر نگرش های مدیریت شهری (۴)

“تعداد شکایات و پیشنهادات رسیده مردم به شهرداری ها لزوما” حسن نیست”

بسیاری از شهرداری ها، شماره تلفن هائی را برای ارتباط با مردم و اعلام نارسائی های شهر توسط مردم به شهرداری و سپس پیگیری آن توسط شهرداری، اعلام نموده اند. برخی شهرها نیز همانند تهران شماره ۱۳۷ را اعلام نموده اند که کار شایسته ای است .

بی شک این کار اقدام بسیار خوب و لازمی است و نباید مردم را در ارتباط با ایرادات موجود در سطح شهر، بلاتکلیف گذاشت. همه مردم باید بدانند که یک یا چند کانال ارتباطی نظیر تلفن، SMS، اینترنت (سایت یا ایمیل)، تلفن گویا و … به سوی مدیران و متولیان شهرداری دارند که درصورت وجود هرگونه اشکال یا سوال یا پیشنهادی می توانند با آن تماس حاصل فرمایند.

 

حال، سوالی که مطرح می گردد و پاسخ آن خیلی مشکل و حساس است:

آیا تعداد زیاد تماس مردم، امتیاز مثبت است؟

 

در عملکرد مثبت بسیاری از شهرداری ها می آید که مثلا” در یک سال گذشته، روزانه چند صد هزار یا چند هزار تماس با شماره های مورد نظر بوده و اینرا با سال های قبل مقایسه می کنند و سپس نتیجه می گیرند که رشد خوبی داشته اند”.

چرا گفتیم پاسخ این سوال مشکل است؟

زیرا اگر مردم تماس می گیرند و مشکلات را مطرح می کنند، نشان دهنده این است که تماس را مفید می دانند. به شهرداری اطمینان دارند و احساس می کنند اگر تماس بگیرند، شهرداری نسبت به موضوع مطرح شده، بی تفاوت نخواهد بود و اقداماتی انجام خواهد داد و پیگیری خواهد کرد . اگر مردم احساس کنند تماس گرفتن آن ها هیچ ثمری ندارد ؛ هرگز تماس نمی گیرند و وقت خود را تلف نمی کنند .

فلذا اصل تماس و یا بهتر بگوئیم اصل “تمایل مردم نسبت به تماس” یا “بی فایده ندانستن تماس با شهرداری توسط مردم” قطعا” مفید است.

اما نکته حساس اینجاست که زیاد بودن تماس ها می تواند معانی بدی هم داشته باشد . زیرا نشان دهنده وجود اشکالات فراوان در سطح شهر است .  “چرا اصلا” اشکالی باید وجود داشته باشد تا مردم مجبور شوند تماس بگیرند و مشکلات چاله های خیابان، زباله و … را مطرح کنند؟” پس شهرداری ها چه می کنند؟ مگر وظیفه جاری شهرداری ها، شناسائی مستمر مشکلات و رفع آنها نیست؟ یا حتی پیشگیری از بروز مشکل ؟ مگر نباید این مشکلات با آنچنان سرعتی شناسائی شوند که قبل از رویت و احساس آن توسط مردم، توسط ماموران شهرداری مشاهده و رفع شوند؟

حتی بالاتر: مگر نباید به نحوی کار کنیم که اصلا” اشکال بروز نکند؟ حتی مشکلی که بخواهد مامور شهرداری مشاهده کند. یعنی به لحاظ وجود “سیستم های پیشگیری و نگهداری”، اصلا” مشکلی ایجاد نشود و همواره با وجود این سیستم ها، قبل از بروز مشکل، اقدامات لازم صورت  گیرد. (پیشگیری بجای درمان)

پس:

تعداد زیاد تماس با تلفن مربوط به اشکالات و نارسائی ها، نشاندهنده فقدان “سیستم های مدیریتی پیشگیری و نگهداری” و “فقدان سیستم های نظارتی کامل توسط ماموران شهرداری ها” است.

 

البته برخی شماره تلفن ها یا کانال های ارتباطی به علت “دریافت پیشنهادات” اعلام می گردد نه “اعلام شکایات و نارسائی ها”. مسلما” اینجا موضوع متفاوت است. درچنین کانال ارتباطی، مسلما” تعداد زیاد پیشنهاد، نشاندهنده برخورد فعال شهرداری و مشارکت شهروندان می باشد و نکته مثبتی محسوب می گردد.

 

تقی زاده

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...