همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

انتقال خط آهن تهران تبریز به زیرزمین

تهران انتقال خط آهن تهران تبریز به زیرزمین در مناطق ۱۷ و ۱۸ شهرداری تهران، که خردادماه سال جاری با حضور رییس جمهوری به بهره برداری رسید، نمونه ای از مشارکت دولت در توسعه و عمران شهری به شمار می آید ضمن اینکه آسایش و آرامش را به این مناطق بازگرداند.

طرح بزرگ انتقال خط آهن تهران تبریز به زیرزمین در مناطق ۱۷ و ۱۸ تهران یکی از بزرگترین طرح های توسعه شهری است که با هدف بازسازی بافت فرسوده شهری در این مناطق و کاهش محدودیت های ترافیکی و نیز سوانح برخورد عابرین و وسایط نقلیه جاده ای با وسایل نقلیه ریلی از سال ۱۳۸۶ آغاز شد.

این طرح در راستای مصوبات سفر استانی هیات دولت به استان تهران و ساماندهی مسیر خروجی قطارهای تهران تبریز و حومه از ایستگاه تهران به غرب و همچنین تحقق اهداف طرح در چشم اندازی ۵۰ ساله در مناطق ۱۷ و ۱۸ شهر تهران، انجام شده است.

این پروژه از پل نواب با یک رمپ هزار متری آغاز و وارد یک تونل به طول ۸ کیلومتر می شود. این تونل پس از عبور از مناطق ۱۷ و ۱۸ و گذرگاه های غرب تهران، بعد از پل کن به پایان می رسد.

این پروژه با مدیریت شرکت مهندسین مشاور مترا، مشاوران همکار شرکت مهندسین مشاور ساحل و پیمانکاران قرارگاه خاتم الانبیاء، موسسه شهید رجایی و موسسه مهندسی رهاب به صورت طرح و ساخت (EPC) اجرا شده است.

** دورنمای طرح
مشارکت در توسعه و عمران شهری و ایجاد فضاهای شهری نوین، امکان تامین خدمات، فضای سبز و پارکینگ در محدوده های مناطق ۱۷ و ۱۸ ، رونق و بهبود کیفیت زندگی در محله های پیرامون محور، ساخت گردش بازارهای متعدد فرهنگی، تفریحی، تجاری و فن آوری و ارتقای گردشگری شهری از طریق تحقق طرح محور گردشگری کن از مواردی است که با اجرای طرح بزرگ انتقال خط آهن تهران تبریز به زیر زمین محقق شده است.

** مشخصات هندسی و فنی پروژه
طول تونل این طرح با عرض ۲۴.۲۰ متر حدود ۸ کیلومتر است، طول رمپ ورودی ۶۰۰ متر و طول رمپ خروجی نیز یک کیلومتر است. طول بخش دو طبقه سه و نیم کیلومتر، عرض خارجی تونل ۲۶.۶۰ متر و ارتفاع گاباری تونل ۷.۷ متر و تعداد خط عبوری چهار خط با ۳۲ کیلومتر طول (دو خط در هر دهانه)، سیستم تهویه ۳۲ اکسل فن ( ۸ ایستگاه مرکزی که در هر کدام ۴ اکسل فن نصب شده است) و سیستم کنترلی اسکادا از دیگر مشخصات این طرح است.

همچنین شیب و فراز این طرح در تونل ۱۳ در هزار و در رمپ خروجی ۱۵ در هزار است ضمن اینکه قطارها می توانند با سرعتی معادل ۱۲۰ کیلومتر در ساعت از این تونل عبور کنند. همچنین حدود ۴.۷ مگاوات توان که از دو پست برق تغذیه می شود، جهت تامین روشنایی، علایم و ارتباطات، برق اکسل فن ها، ایستگاه های پمپاژ و… تامین توان شده است.

** حجم تقریبی عملیات زیرسازی
از مشخصات دیگر این پروژه در بحث عملیات زیرسازی ۵۸۰ هزار متر مکعب بتن ریزی، ۷۰ هزار تن آرماتور بندی ، سه میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب خاک برداری، ۹ هزار حلقه شمع و متوسط عمق هر شمع ۱۷ متر و تعداد هفت هزار قطعه تیر پیش ساخته به وزن هر قطعه ۱۷ تن است که تنها بخشی از عملیات زیرسازی این پروژه بزرگ و حیاتی برای پایتخت محسوب می شود.

** مزایای طرح
کمک به بازسازی بافت فرسوده شهری و ارتقای خدمات شهری به شهروندان، کاهش موانع توسعه شهری و محدودیت های ترافیکی، کاهش سوانح برخورد عابرین و وسایل نقلیه جاده ای با وسایل نقلیه ریلی، کاهش آلودگی های زیست محیطی، ایجاد امکان توسعه راه آهن تهران – تبریز در آینده نزدیک و ارتقای کیفی خطوط راه آهن موجود، کاهش مشکلات ناشی از همجواری تراکم مسکونی با راه آهن، کاهش چشم انداز های نامناسب شهری در حاشیه پل و کاهش تاثیرات غیرمستقیم تردد ریلی در منطقه و تبعات حاصل از آن از عمده ترین مزایای اجرای طرح انتقال خط آهن تهران – تبریز در مناطق ۱۷ و ۱۸ به شمار می آید.

با تکمیل و بهره برداری از این پروژه که با اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان اجرا شده است، تمام مسیرهای ترافیکی و شریان‌های عبوری از شمال به جنوب برقرار می شود، ضمن آنکه ‌این پروژه در نوع خود تحول ویژه‌ای برای بهبود محیط شهری در منطقه ایجاد کرد و موجب مطلوبیت شرایط محیط ‌زیست در منطقه شد.

ساکنان این مناطق بهره برداری از این خط را رویای دیرینه خود دانسته چرا که معتقدند افتتاح آن ترس و نگرانی از آسیب رسیدن به فرزندان شان از بین رفت و امنیت و آرامش به خانه های آنها بازگشت.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

پایان نامه تراکم و سامان دهی فضای شهری (مورد مطالعه تبریز)

پایان نامه تراکم و سامان دهی فضای شهری (مورد مطالعه تبریز)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۶, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است پایان نامه تراکم و سامان دهی فضای شهری (مورد مطالعه تبریز) دانلود پایان نامه تراکم و سامان دهی فضای شهری (مورد مطالعه تبریز) – لینک ...
بررسی پدیده تمرکزهاي شغلی در مادرشهرهاي کشور؛ با تأکید بر مادرشهر تبریز

بررسی پدیده تمرکزهای شغلی در مادرشهرهای کشور؛ با تأکید بر مادرشهر تبریز

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ اسفند ۲۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بررسی پدیده تمرکزهای شغلی در مادرشهرهای کشور؛ با تأکید بر مادرشهر تبریز چکیده مقاله حاضر پدیده تمرکزهای شغلی و علل آن را در مادرشهرهای کشور ...
بررسي و تحليل نقش شهر جديد سهند در انتظام فضايي منطقه بزرگ شهري تبريز

بررسی و تحلیل نقش شهر جدید سهند در انتظام فضایی منطقه بزرگ شهری تبریز

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ اسفند ۲۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بررسی و تحلیل نقش شهر جدید سهند در انتظام فضایی منطقه بزرگ شهری تبریز چکیده شهرهای جدید در کشورهای مختلف برحسب ضرورت ها و کارکردها ...
ارزيابي ناپايداري در توسعه فضايي متروپل تبريز

ارزیابی ناپایداری در توسعه فضایی متروپل تبریز

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ اسفند ۱۰, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است ارزیابی ناپایداری در توسعه فضایی متروپل تبریز چکیده متروپل تبریز بزرگترین مجتمع زیستی شمال غرب کشور است که به لحاظ موقعیت مکانی ویژه، از حوزه ...
اكولوژي ازدحام شهري در حواشي شهر تبريز

اکولوژی ازدحام شهری در حواشی شهر تبریز

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲۴, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است اکولوژی ازدحام شهری در حواشی شهر تبریز چکیده تمرکز جمعیت و فعالی ت های اقتصادی در مناطق شهری در وهله اول به بروز مس ا ...
جنبش پياده گستري، رويكردي نو در احياء مراكز شهري؛ مورد مطالعه پياده راه تربيت تبريز

جنبش پیاده گستری، رویکردی نو در احیاء مراکز شهری؛ مورد مطالعه پیاده راه تربیت تبریز

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۱۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است جنبش پیاده گستری، رویکردی نو در احیاء مراکز شهری؛ مورد مطالعه پیاده راه تربیت تبریز چکیده امروزه موضوع احیای بافتهای مرکزی شهرها و توسعه پایدار ...