شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

مشاهده روند رشد شهرسازی از فضا

بهره‌گیری از تصاویر ماهواره‌ای در ارزیابی چگونگی رشد شهرسازی می‌تواند نقش مهمی در اتخاذ سیاست‌های کاربردی برای توسعه شهری داشته باشد.

فن‌آوری‌های جدید این امکان را به تصمیم‌گیرندگان می‌دهد تا با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای تاثیرات بهره‌برداری از اراضی را برای توسعه شهرسازی در آینده، شبیه‌سازی کنند.

اسلوت Sleuth ، مدل جدیدی از کامپیوتر است که با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای چگونگی اجرای الگوهای بهره‌وری از اراضی را روی زمین نمایش می‌دهد که این امکان نقش مهمی در بالا بردن توان پیش‌بینی آینده توسعه شهری انسان‌ها دارد. طبق تحقیقاتی که در ناسا انجام گرفته پیش‌بینی می‌شود اراضی اختصاص یافته به توسعه شهری در منطقه کلان‌شهر واشنگتن – بالتیمور تا سال ۲۰۳۰ تا ۸۰ درصد رشد داشته باشد. دانشمندانی که براساس الگوهای کامپیوتری تصمیم‌گیری می‌کنند از بهره‌برداری از تصاویر ماهواره‌ای که امکان شبیه‌سازی را به آنها می‌دهد حمایت می‌کنند.
برای اولین بار، تصاویر حاصله از ناسا و ماهواره‌های تجاری که زمین را رصد می‌کنند در کامپیوتری به نام اسلوت که کار مطالعات زمین‌شناسی را بر عهده دارد، در ایالات متحده مورد استفاده قرار می‌گرفت. این مدل در ۷۰۰/۲۳ کیلومترمربع از منطقه کلان‌شهر واشنگتن – بالتیمور به کار گرفته شد. هدف اولیه از اجرای این طرح، شبیه‌سازی تاثیر اجرای سیاست‌های اتحاذ شده در منطقه بود.
این شبیه‌سازی نشان می‌دهد که منطقه کلان‌شهر واشنگتن در صورت ثابت ماندن سیاست‌های توسعه چه تغییراتی می‌کند. این برنامه جنگل‌ها و اراضی کشاورزی حفاظت و کنترل شده را شامل می‌شود و مناطق غیرحفاظت شده را به توسعه اختصاص می‌دهد. این امر موجب افزایش حفاظت از جنگل‌ها و اراضی کشاورزی در جریان توسعه شهری می‌شود. طبق این طرح، تا سال ۲۰۳۰ توسعه شهری تا ۳۰ درصد افزایش می‌یافت. در طرح مربوط به زمین‌شناسی محافظت شدیدی از جنگل‌ها و اراضی کشاورزی برنامه‌ریزی شده بود که در نتیجه طبق آن توسعه شهری تا سال ۲۰۳۰ تا ۲۰ درصد افزایش یافت.
کلیر جانتز که روی این پروژه فعالیت داشته است، درباره شبیه‌سازی چگونگی توسعه شهری با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای می‌گوید: «این مدل ابزاری است که برای بهره‌برداری مؤثر از اراضی و مدیریت منابع می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و امکان کاوش و تصویرسازی شرایط دیگر را فراهم می‌آورد.»
کاربرد این مدل در مطالعات مربوط به بهره‌برداری از اراضی است که می‌تواند در مقیاس کوچک یا بزرگ مورد استفاده قرار گیرد، همچنین به تصمیم‌گیرندگان در خصوص این مسایل کمک می‌کند تا وضعیت جنگل‌ها و مناطق شهری را ارزیابی کنند و منابع آلوده‌کننده آب نهرها را شناسایی کنند. اداره منابع طبیعی مریلند در صدد استفاده از این مدل برای بهره‌گیری از منابع و ذخایر موجود در جنگل‌ها و در فعالیت‌های مربوط به حفظ و احیای منابع طبیعی است.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

کارگاه برنامه ریزی شهری-گردشگری در کلاردشت

کارگاه برنامه ریزی شهری-گردشگری در کلاردشت

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ بهمن ۳, ۱۳۹۸ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است
کارگاه برنامه ریزی شهری-استان اردبیل

کارگاه برنامه ریزی شهری-استان اردبیل

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۸ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است
کارگاه برنامه ریزی شهری 2-آموزش بافت فرسوده و ناکارآمد شهری

کارگاه برنامه ریزی شهری ۲-آموزش بافت فرسوده و ناکارآمد شهری

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ دی ۲۷, ۱۳۹۸ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است
کارگاه برنامه ریزی شهری-نگرشی برروند تاثير گذاری توريسم تنگه واشی

کارگاه برنامه ریزی شهری-نگرشی برروند تاثیر گذاری توریسم تنگه واشی

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ دی ۲۲, ۱۳۹۸ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است ** فایل مذکور دانشجویی (غیر قابل استناد) بوده و قابلیت اجرایی ندارد و صرفاً جهت آموزش ارائه شده است **
کارگاه برنامه ریزی شهری-بررسی وضعیت سکونتگاههای غیررسمی در کلانشهر تهران با تاکید بر پل مدیریت

کارگاه برنامه ریزی شهری-بررسی وضعیت سکونتگاههای غیررسمی در کلانشهر تهران با تاکید بر پل مدیریت

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ دی ۲۰, ۱۳۹۸ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است
کارگاه برنامه ریزی شهری-آموزش سکونتگاه های غیررسمی به صورت مطالعه موردی

کارگاه برنامه ریزی شهری-آموزش سکونتگاه های غیررسمی به صورت مطالعه موردی

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ دی ۱۷, ۱۳۹۸ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است ** فایل مذکور دانشجویی (غیر قابل استناد) بوده و قابلیت اجرایی ندارد و صرفاً جهت آموزش ارائه شده است **