شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

مشاهده روند رشد شهرسازی از فضا

بهره‌گیری از تصاویر ماهواره‌ای در ارزیابی چگونگی رشد شهرسازی می‌تواند نقش مهمی در اتخاذ سیاست‌های کاربردی برای توسعه شهری داشته باشد.

فن‌آوری‌های جدید این امکان را به تصمیم‌گیرندگان می‌دهد تا با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای تاثیرات بهره‌برداری از اراضی را برای توسعه شهرسازی در آینده، شبیه‌سازی کنند.

اسلوت Sleuth ، مدل جدیدی از کامپیوتر است که با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای چگونگی اجرای الگوهای بهره‌وری از اراضی را روی زمین نمایش می‌دهد که این امکان نقش مهمی در بالا بردن توان پیش‌بینی آینده توسعه شهری انسان‌ها دارد. طبق تحقیقاتی که در ناسا انجام گرفته پیش‌بینی می‌شود اراضی اختصاص یافته به توسعه شهری در منطقه کلان‌شهر واشنگتن – بالتیمور تا سال ۲۰۳۰ تا ۸۰ درصد رشد داشته باشد. دانشمندانی که براساس الگوهای کامپیوتری تصمیم‌گیری می‌کنند از بهره‌برداری از تصاویر ماهواره‌ای که امکان شبیه‌سازی را به آنها می‌دهد حمایت می‌کنند.
برای اولین بار، تصاویر حاصله از ناسا و ماهواره‌های تجاری که زمین را رصد می‌کنند در کامپیوتری به نام اسلوت که کار مطالعات زمین‌شناسی را بر عهده دارد، در ایالات متحده مورد استفاده قرار می‌گرفت. این مدل در ۷۰۰/۲۳ کیلومترمربع از منطقه کلان‌شهر واشنگتن – بالتیمور به کار گرفته شد. هدف اولیه از اجرای این طرح، شبیه‌سازی تاثیر اجرای سیاست‌های اتحاذ شده در منطقه بود.
این شبیه‌سازی نشان می‌دهد که منطقه کلان‌شهر واشنگتن در صورت ثابت ماندن سیاست‌های توسعه چه تغییراتی می‌کند. این برنامه جنگل‌ها و اراضی کشاورزی حفاظت و کنترل شده را شامل می‌شود و مناطق غیرحفاظت شده را به توسعه اختصاص می‌دهد. این امر موجب افزایش حفاظت از جنگل‌ها و اراضی کشاورزی در جریان توسعه شهری می‌شود. طبق این طرح، تا سال ۲۰۳۰ توسعه شهری تا ۳۰ درصد افزایش می‌یافت. در طرح مربوط به زمین‌شناسی محافظت شدیدی از جنگل‌ها و اراضی کشاورزی برنامه‌ریزی شده بود که در نتیجه طبق آن توسعه شهری تا سال ۲۰۳۰ تا ۲۰ درصد افزایش یافت.
کلیر جانتز که روی این پروژه فعالیت داشته است، درباره شبیه‌سازی چگونگی توسعه شهری با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای می‌گوید: «این مدل ابزاری است که برای بهره‌برداری مؤثر از اراضی و مدیریت منابع می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و امکان کاوش و تصویرسازی شرایط دیگر را فراهم می‌آورد.»
کاربرد این مدل در مطالعات مربوط به بهره‌برداری از اراضی است که می‌تواند در مقیاس کوچک یا بزرگ مورد استفاده قرار گیرد، همچنین به تصمیم‌گیرندگان در خصوص این مسایل کمک می‌کند تا وضعیت جنگل‌ها و مناطق شهری را ارزیابی کنند و منابع آلوده‌کننده آب نهرها را شناسایی کنند. اداره منابع طبیعی مریلند در صدد استفاده از این مدل برای بهره‌گیری از منابع و ذخایر موجود در جنگل‌ها و در فعالیت‌های مربوط به حفظ و احیای منابع طبیعی است.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

برنامه ريزی توسعه درون شهری، روشها و ضرورتها

برنامه ریزی توسعه درون شهری، روشها و ضرورتها

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ فروردین ۲۰, ۱۳۹۵ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است برنامه ریزی توسعه درون شهری، روشها و ضرورتها
کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست

کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ بهمن ۲۴, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست – پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین    لینک دانلود مستقیم کتاب طراحی خیابان و ...
اولین کنفرانس ملی شهر هوشمند

اولین کنفرانس ملی شهر هوشمند

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ بهمن ۱۴, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است اولین کنفرانس ملی شهر هوشمند
کتاب لاتین برنامه ریزی شهری پایدار

کتاب لاتین برنامه ریزی شهری پایدار

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ بهمن ۱۳, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است کتاب برنامه ریزی شهری پایدار – پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب لاتین برنامه ریزی شهری پایدار – پخش اختصاصی از شهرسازی ...
کتاب کودکان در شهر

کتاب کودکان در شهر

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ بهمن ۱۰, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است کتاب کودکان در شهر – پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب کودکان در شهر – پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین
ساماندهی مشارکت شهروندان در اداره امور شهر با رویکرد محله محوری

ساماندهی مشارکت شهروندان در اداره امور شهر با رویکرد محله محوری

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ بهمن ۵, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است ساماندهی مشارکت شهروندان در اداره امور شهر با رویکرد محله محوری – پخش از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم ساماندهی مشارکت شهروندان در اداره امور ...