شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

انتقاد معاون سازمان مدیریت بحران تهران از ساخت‌وساز بی‌رویه در رود-دره‌ها

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از ساخت‌وسازهای بی‌رویه در رود دره فرحزاد و درکه انتقاد کرد و این موضوع را جزو عوامل وقوع سیلات دسته‌بندی کرد.

مهندس صالح با اشاره به بحران تغییرات آب و هوایی در جهان اظهار کرد: این موضوع موجب افزایش حوادث طبیعی شده است.

وی با اشاره به افزایش چشمگیر شمار کشته‌ها و افراد در معرض خطر حادثه سیل بین سالهای ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۰ میلادی اظهار کرد: در این مدت ۳۰۰ هزار نفر کشته و ۳۱۳ میلیون نفر متاثر از حادثه سیل بوده‌اند.

به گفته وی در ایران شمار وقوع سیل بین سالهای ۱۳۳۰ تا ۱۳۸۶ افزایش چشمگیری داشته و در میان شهرهای کشور، تهران در رتبه هشتم آسیب پذیری وقوع سیلاب قرار دارد.

صالح عوارض و مشخصات طبیعی به ویژه شیب شمالی – جنوبی و احاطه شدن شهرها توسط کوه‌های بلند و نیز ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها را از مهمترین دلایل بروز سیل در شهرها برشمرد و گفت: پوشیده شدن بخش اعظم سطوح اراضی نفوذ پذیر توسط ساختمان‌ها موجب شده که حجم بارش جاری روی سطوح افزایش یابد و همین موضوع نیز یکی از عوامل وقوع سیلاب است.

وی به ساخت و سازهای بی رویه در دره فرحزاد و درکه اشاره کرد و گفت: سازمان مدیریت بحران مطالعاتی در باره این ساخت و سازها انجام داده و مشخص شده که بخشی از این ساخت و سازها رسمی است و بخش دیگر جزو سکونتگاه‌های غیررسمی دسته بندی می‌شود.

صالح در ادامه به سیل تجریش در سال ۶۶ اشاره کرد و گفت: این سیل ۳۰۰ قربانی گرفت و ۷۵۷میلیارد ریال خسارت وارد کرد که مسئولان را بر آن داشت تا برای جلوگیری از خسارات سوانح اینچنینی از پیش برنامه ریزی کنند.

وی با بیان اینکه در خرداد سال ۸۶ توافق نامه سه جانبه‌ای میان شورای شهر تهران، شهرداری و وزارت نیرو منعقد شد، اظهار کرد: هدف از این توافق نامه ایجاد وحدت رویه در حفاظت رودها و مسیل‌ها و هماهنگی مدیریت کارآمد سیلاب بوده است. ضمن اینکه مقرر شد حدود و حرایم و بستر مسیرها و رودخانه‌ها بررسی و در طرح جامع و تفصیلی تهران گنجانده شود.

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ادامه داد: بسیاری از مصوبات اینچنینی که برای مدیریت بحران منعقد می‌شود، ضمانت اجرایی لازم را ندارد و همچنان شاهد جزیره‌ای کار کردن دستگاه‌های متولی بحران هستیم.

به گفته وی تدوین نقشه پهنه‌بندی خطرپذیری سیلاب تهران و نیز توسعه سامانه هشدار سریع سیل از دیگر مواردی است که در توافق نامه سازمان مدیریت بحران تهران به آن اشاره شد.

وی بر ضررت عملکرد هماهنگ دستگاه‌های متولی مدیریت بحران و اعمال مدیریت یکپارچه در مواقع بحران تاکید کرد و گفت: تنها در این صورت می‌توان از حجم خسارات و تلفات حوادث طبیعی کاست.

منبع ایسنا

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود