همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

جایگاه تکنیک دلفی درمدیریت و برنامه ریزی شهری

جایگاه تکنیک دلفی درمدیریت و برنامه ریزی شهری

چکیده
مقدمه و هدف پژوهش:در این مقاله با نگاهی به جامعیت برنامه ریزی شهری از نظر موضوع و از نظر گروه های ذینفع و هدف و نیاز موکد به تصمیم گیری چند بعدی کارشناسان در مراحل مختلف به تشریح فن دلفی و جایگاه آن در فرایندکلان برنامه ریزی و برنامه ریزی و مدیریت شهری پرداخته میشود.
روش پژوهش:برای بررسی جایگاه تکنیک یادشده در فرایند برنامه ریزی و مدیریت شهری از روش ترکیبی اسنادی،کتابخانه ای و تحلیلی، استفاده شده است.
یافته ها:با توجه به اینکه شهر جزو سیستم های احتمال آمیز پیچیده است و برنامه ریزی یک اقدام با ماهیت سیاسی میباشد که که نحوه تخصیص قدرت و منابع را در بین گروه ها و بازیگران شهری تحت تاثیر قرار میدهد تکنیک دلفی یکی از ابزارهای کارآمد در اصلاح روندهای تصمیم گیری و مدیریت و برنامه ریزی صحیح امور شهری میباشد.
نتیجه گیری: با توجه به جامعیت برنامه ریزی شهری از نظر موضوع و از نظر گروه های ذینفع و نیاز موکد به تصمیم گیری چند بعدی مدیران، این تکنیک میتواند در بررسی مسایل و موضوعات شهری و در تصمیمات کمیسیونهای مختلف شهری موثر افتد و از حداکثر مشارکت شهروندان در برنامه های شهری استفاده نماید این فن بادرگیرکردن مردم و نمایندگان منتخب آنها و احزاب و اصناف مختلف درفرایند تصمیم گیری و مدیریت شهری دغدغه چگونگی بهره مندی از مشارکتهای مردم را کاهش میدهد.
واژگان کلیدی: تکنیک دلفی ، اجماع، هیئت منصفه ، برنامه ریزی شهری، طرح توسعه

متن کامل مقاله

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

کاربرد پدافند غير عامل در جغرافيا و برنامه ريزي شهري (مطالعه موردي: شهرستان شهريار)

کاربرد پدافند غیر عامل در جغرافیا و برنامه ریزی شهری (مطالعه موردی: شهرستان شهریار)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ اسفند ۸, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است کاربرد پدافند غیر عامل در جغرافیا و برنامه ریزی شهری (مطالعه موردی: شهرستان شهریار) چکیده مقدمه و هدف پژوهش: بحث پدافند غیر عامل خصوصًا کاربرد ...
برنامه ريزی شهری

برنامه ریزی شهری

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ خرداد ۱۴, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است به طور کلی از زمانیکه بشر برای شناسایی محیط اطراف و تسهیل در امر زندگی و رفع مشکلات و نیازهای خود به تکاپو پرداخت در ...