شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

ماموریت آینده شهرداری تهران؟

رییس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر تهران ماموریت آینده تهران را توسعه فضاهای زیرسطحی عنوان کرد و گفت: این توسعه باید به‌گونه‌ای دنبال شود که دست‌کم ۲۰ درصد جمعیت تهران، در زیر زمین به رتق و فتق امور خود بپردازند.

حمزه شکیب برای ارزیابی عملکرد معاونت فنی و عمرانی، ماموریت های این حوزه را به دو بخش پروژه های بزرگ فرامنطقه ای و نیز پروژه های کوچک ابعاد منطقه ای تقسیم و تاکید کرد: در پروژه‌های فرامنطقه‌ای عملکرد شهرداری قابل قبول است و کارهای بسیار خوبی در این سال ها انجام شده است.

شکیب از پروژه بزرگراه امام علی (ع) که در آستانه افتتاح قرار دارد، به نیکی یاد کرد و گفت: این بزرگراه از معابر کلیدی پایتخت است و خروج آن از بن بست، سال‌ها بر زمین مانده بود و به دلیل حجم گسترده معارضان ملکی، هیچ شهرداری تمایلی به تکمیل آن نداشت.

شورای شهر هیچ‌گاه از تونل توحید به عنوان یک پروژه عمرانی مطلوب یاد نکرد

وی در کنار تقدیر از عملکرد شهرداری تهران در پروژه‌هایی نظیر تونل نیایش و بزرگراه طبقاتی صدر، خاطرات ناخوشایند تونل توحید را هم به خاطر آورد و در این باره اظهار کرد: مشکلات فنی و تهویه و نیز عدم شفافیت در بحث‌های مالی موجب شد که شورای شهر هیچ‌گاه از این تونل به عنوان یکی از پروژه‌های عمرانی مطلوب یاد نکند. چراکه قرارداد اولیه با پیمانکار کمتر از یک سوم هزینه‌های پروژه را پوشش داد و انحراف از برنامه در این پروژه بسیار زیاد بود.

این عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه پروژه‌های عمرانی، مسائل فنی متعددی دارد و نمی توان سازه‌های این‌چنینی را دیمی و بی‌توجه به جزییات فنی ساخت، افزود: اگرچه در جریان تونل توحید شاهد برخی بی برنامگی‌ها و بی توجهی به جزییات بودیم، اما در پروژه‌های اخیر شهرداری از این ماجرا درس گرفته شده و حساب و کتاب فنی پروژه‌ها چند سال اخیر دقیق است، ضمن اینکه شورای شهر تهران هم با دقت مضاعفی این مسائل را دنبال می کند.

وی در عین حال عملکرد شهرداری تهران در پروژه‌های منطقه‌ای را نامطلوب توصیف کرد و معتقد است، برخی از پروژه‌های مناطق اصلا ضرورتی برای اجرا ندارند که از آن نمونه می توان به ساخت جداول حاشیه خیابان اشاره کرد؛ یا اینکه برخی از میادین مدام دستخوش تغییر می‌شوند و این طور به نظر می‌رسد که مناطق بیش از اینکه به دنبال عمران باشند، به دنبال کار تعریف کردن برای برخی افراد است.

تفاوت فاحش هزینه‌های صورت گرفته در شمال و جنوب تهران

رییس کمیسیون عمران شورای شهر تهران اذعان کرد که در پروژه‌های منطقه‌ای، هزینه‌های بسیار بالاتری در شمال شهر صورت گرفته و اگر مقایسه آماری دقیقی انجام شود، خواهیم دید که توسعه جنوب شهر به همان نسبت محقق نشده است و هنوز هم تفاوت فاحشی میان شمال و جنوب شهر وجود دارد و به نقطه مطلوبی که یک ناظر بی‌طرف، این تفاوت را حس نکند، نرسیده‌ایم.

شکیب البته به این نکته هم اشاره کرد که برخی از پروژه‌های بزرگراهی نظیر بزرگراه امام علی (ع) از دل مناطق جنوبی و کم برخوردار عبور می‌کند، اما اعتقاد دارد که این بزرگراه جزو پروژه‌های فرامنطقه ای محسوب می‌شود و حساب آن از عملکرد شهرداری در سطح پروژه های منطقه‌ای جدست.

ماموریت آینده حوزه معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران چیست؟

رییس کمیسیون عمران شورای شهر درباره ماموریت آینده معاونت عمرانی شهرداری هم اظهار نظر کرد و گفت: اولویت نخست کاری شهرداری تهران به لحاظ عمرانی باید توسعه مترو باشد؛ در وهله دوم هم استفاده از فضاهای زیرسطحی باید در دستور کار اصلی حوزه عمرانی قرار بگیرد.

وی به جمعیت بیش از هشت میلیون نفری تهران که البته در روز به ۱۰ میلیون نفر افزایش می یابد اشاره کرد و افزود: باید زیرساخت‌های لازم برای کاروفعالیت، مراکز تفریحی و حمل و نقل در فضاهای زیرسطحی تهران توسعه یابد به طوری که دست کم ۲۰ درصد جمعیت تهران در زیر زمین به رتق و فتق امور خود بپردازند تا فضای روی سطح آزاد شود.

شکیب معتقد است که همچون طرح تفصیلی شهر تهران که تکلیف کل عرصه شهر را مشخص کرده است، باید برای متر به متر فضاهای زیرسطحی نیز طرح تفصیلی ویژه ای تدوین شود و مبنای عملکرد آینده حوزه معاونت فنی و عمرانی قرار بگیرد.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

کتاب مبانی پایداری توسعه کلانشهرها با تاکید بر کلانشهر تهران

کتاب مبانی پایداری توسعه کلانشهرها با تاکید بر کلانشهر تهران

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۲۲, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است کتاب مبانی پایداری توسعه کلانشهرها با تاکید بر کلانشهر تهران لینک دانلود مستقیم کتاب مبانی پایداری توسعه کلانشهرها با تاکید بر کلانشهر تهران
شناسایی مؤلفه‌های تأثیرگذار در منظر ورودی کاربری‌های تجاری و مذهبی بر ارتقای حسّ دعوت‌کنندگی ‏‏(مطالعه موردی محدوده تجریش تهران)‏

شناسایی مؤلفه‌های تأثیرگذار در منظر ورودی کاربری‌های تجاری و مذهبی بر ارتقای حسّ دعوت‌کنندگی ‏‏(مطالعه موردی محدوده تجریش تهران)‏

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۶, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است شناسایی مؤلفه‌های تأثیرگذار در منظر ورودی کاربری‌های تجاری و مذهبی بر ارتقای حسّ دعوت‌کنندگی ‏‏(مطالعه موردی محدوده تجریش تهران)‏ چکیده انسان غالباً فعّالانه با فضا ...
پایان نامه راهبرد توسعه فضایی مجموعه شهری تهران مبتنی بر توسعه پایدار

پایان نامه راهبرد توسعه فضایی مجموعه شهری تهران مبتنی بر توسعه پایدار

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۴, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است پایان نامه راهبرد توسعه فضایی مجموعه شهری تهران مبتنی بر توسعه پایدار لینک دانلود مستقیم دانلود پایان نامه راهبرد توسعه فضایی مجموعه شهری تهران مبتنی ...
بررسی تأثیرات درآمد ناشی از فروش تراکم بر ساختار فضایی کلانشهر تهران

بررسی تأثیرات درآمد ناشی از فروش تراکم بر ساختار فضایی کلانشهر تهران

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۵, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بررسی تأثیرات درآمد ناشی از فروش تراکم بر ساختار فضایی کلانشهر تهران چکیده امروزه تأمین مالی شهرداریها دارای پیچیدگیهای خاص خود است. از یک طرف ...
مدلسازی تغییرات کاربری زمین در کلانشهر تهران با استفاده از مدل MOLAND

مدلسازی تغییرات کاربری زمین در کلانشهر تهران با استفاده از مدل MOLAND

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۵, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است مدلسازی تغییرات کاربری زمین در کلانشهر تهران با استفاده از مدل MOLAND چکیده در شهرهای امروز، زمین کالایی گران بها و کمیاب به شمار می ...
كلان شهر تهران بزرگ و چالش هاي مديريت شهري

کلان شهر تهران بزرگ و چالش های مدیریت شهری

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۲, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است کلان شهر تهران بزرگ و چالش های مدیریت شهری چکیده: کلان شهر تهران به عنوان بزرگترین مرکز شهری خاورمیانه، تا دو سده پیش، در مقابل ...