شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

بازخوانی سیر تطور اندیشه در آثار دکتر حسین شکویی

بازخوانی سیر تطور اندیشه در آثار دکتر حسین شکویی

چکیده
هدف این نوشتار، کاوشی در اندیشه ها و تفکرات دکتر حسین شکویی از طریق بازخوانی آثار و بررسی سیر تحول و تطور اندیشه در فکر و ذهن او در قالب سه دوره فکری مشخص است. دوره تعریف م یشود. بازخوانی و « جغرافیای شهری » و « فلسفه جغرافیا » اول ( ۱۳۵۳  1349 ) با دو کتاب بررسی دقیق آثار این دوره، دکتر شکویی را در مقام شارح اندیشه ها و مکاتب جغرافیایی معرفی می کند. مطالعه و بررسی آثار دوره دوم حیات فکری  علمی او ( ۱۳۵۷  1353 )  کتاب های حاشیه نشینان » و « محیط زیست شهری » ،« مقدمه بر جغرافیای جهانگردی » ،« شهرک های جدید »  نشان از تحولی معنادار و قابل توجه در اندیشه ها و تفکراتش دارند. دکتر شکویی در این « شهری دوره با تأکید بر شارح بودن به نقد و تحلیل مضامین و موضوعات جغرافیایی می پردازد. دوره سوم جغرافیای » فعالیت های علمی او ( ۱۳۸۴  1357 ) مشتمل بر کتب و مقالات متعددی است که با نگارش پایان «( اندیشه های نو در فلسفه جغرافیا (جلد دوم » آغاز و با تحریر « کاربردی و مکتب های جغرافیایی می یابد. واقع امر این است که در آثار دوره متأخر، نخستین رایحه های نظریه پردازی در باب موضوعات جغرافیایی در کنار شرح و نقد و تحلیل آنها به مشام می رسد. بدین ترتیب در دوره سوم، دکتر شکویی در عین شارح و ناقد بودن به تدوین نظریه نیز روی می آورد.
واژگان کلیدی: مکتبهای جغرافیایی، فلسفه جغرافیا، جغرافیای شهری

مقدمه
دکتر شکویی را م یتوان یکی از پیشگامان جغرافیای علمی و معاصر ایران دانست. او در مقام شارح، ناقد و نظریه پرداز، تأثیری جدی و قابل تأمل بر عرصه جغرافیای ایران زمین داشته است. بی شک بررسی و بازخوانی کُتب و مقلات متعدد او و توجه دقیق به آراء و اندیش ههای مطروحه در این آثار، می تواند در فهم و شناخت فعالیت های علمی  فکری دکتر شکویی، گامی مؤثر و راهگشا باشد. بر همین اساس نوشتار حاضر در قالب سه دوره فکری به بررسی و تبیین اندیشه ها و تفکرات او می پردازد. در ضمن لازم به ذکر است که پژوهش حاضر عمدتاً مبتنی بر بازخوانی و تحلیل آثار منتشر شده دکتر شکویی -کتب و مقالات- و شرح و تبیین دیدگاه ها و اندیش ههای او از خلال این متون بوده و در این میان به داد ههای زندگی نامه ای، مصاحبه ها و مطالبی که در ارتباط با او به رشته تحریر درآمده اند، به فراخور نیاز و به گونه ای گذرا اشاره شده، ب یآنکه نقش محوری در کار حاضر داشته باشند.

دانلود متن کامل مقاله

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)