همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

حاشیه نشینی در محدوده شهر ارومیه

عادل فتاحی رئیس کمیسیون بودجه و امور حقوقی شورای اسلامی شهر ارومیه از حاشیه نشین بودن ۵۷۷ هکتار از محدوده شهر ارومیه خبر داد و بر لزوم ساماندهی این مناطق تاکید کرد.

 به گزارش شهرسازی آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر عادل فتاحی ، با اشاره به اینکه در آذربایجان غربی ۷۲ محله با مساحتی حدود ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار، مناطق حاشیه نشین وجود دارد، افزود: در این راستا در محدوده شهر ارومیه ۵۷۷ هکتار جز مناطق حاشیه نشین بوده که نیازمند اجرای طرحهای ساماندهی هستند.

وی اظهار داشت: طی دور دوم شورای اسلامی شهر، ساماندهی سکونت گاه های غیر رسمی یا توانمند سازی آن توسط اداره کل راه و شهر سازی و حمایت مسئولان استانی و دستگاه های ذیربط با مشاور معمار عرش عقد قرار داد شد که با برگزاری کارگروه و جلسات مستمر، ارومیه نیز پس از پنج شهر زاهدان، بندرعباس، کرمانشاه  سنندج و تبریز جز شهرهای ساماندهی سکونتگاههای غیر رسمی شد.

وی ادامه داد: در این راستا توانمند سازی به تصویب وزارت کشور نیز رسید که در آن مناطق هم چون اسلام آباد و کشتارگاه، طرزیلو، حسین آباد و علی آباد و منطقه حاجی پیرلو جز مناطق قابل ملاحظه در ساماندهی سکونتهای غیر رسمی تصویب شدند.

رئیس کمیسیون بودجه و امور حقوقی شورای اسلامی شهر ارومیه با بیان اینکه متاسفانه به علت مسائلی همچون تحریم ها و عدم استفاده از فاینانس بانک جهانی ساماندهی مناطق اولویت دار تعیین شده با مشکل مواجه شد، عنوان کرد: در این راستا سیاست گذاری های شورای اسلامی شهر در دور سوم و چهارم بر ارائه خدمات در اولویت به مناطق محروم و حاشیه نشین و نیمه بر خوردار متمرکز شد.

فتاحی جمع آوری انشعابات غیر مجاز و تثبیت انشعابات و ارائه خدمات به خصوص شرکتهای خدمات رسان آب، برق، گاز، فاضلاب و مخابرات را از جمله اقدامات انجام شده در راستای ساماندهی مناطق حاشیه نشین ارومیه برشمرد و اعلام کرد:  مسائل بهداشتی پس از واگذاری انشعابات فاضلاب مدرن و همچنین ارائه خدماتی هم چون جدول گذاری زیر سازی و آسفالت نیزمورد توجه قرار گرفت.

وی احداث فرهنگ سرا و کتابخانه محلی در مناطق محروم و احداث پارک محله ای و توسعه سرانه فضای سبز ایجاد راه های دسترسی و استفاده از ناوگان عمومی حمل و نقل شهری را از دیگر اقدامات انجام شده در راستای ساماندهی مناطق حاشیه نشین ارومیه دانست.

وی با اشاره به اینکه هرچند ارائه خدمات و اقدامات انجام شده صد در صد رضایت بخش نبوده و نیازهای واقعی را به کلی جبران نکرده است، ادامه داد: ولی گامهای موثر و بسیار مهمی در چنین مناطقی بوقوع پیوسته که باید از اقدامات دو سال گذشته شهردار و شرکتهای محترم خدمات رسان تقدیر و تشکر کرد.

فتاحی یادآور شد: راهکار اصلی برای مشکل حاشیه نشینی بازنگری در نظامهای برنامه ریزی و شکل گیری مدیریت شهری اصولی بوده و تجربه بسیاری از کشورها نشان می دهد که ساخت مسکن های اجتماعی که از سوی دولتها برای اقشار کم درآمد ایجاد می شود یکی از راهکارهای مناسب برای حل این مشکل است.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

بررسی الگوهای توزیع و پراکنش فضایی پارکهای درون شهری (مطالعه موردی: مناطق شهرداری ارومیه)

بررسی الگوهای توزیع و پراکنش فضایی پارکهای درون شهری (مطالعه موردی: مناطق شهرداری ارومیه)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۴, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بررسی الگوهای توزیع و پراکنش فضایی پارکهای درون شهری (مطالعه موردی: مناطق شهرداری ارومیه) با ورود جهان به هزاره­ ی سوم و پیشی گرفتن نسبت ...
one script

ریشه مشکلات ساخت و ساز ارومیه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی گفت: شناسنامه فنی ملکی موضوع قابل توجهی در ساخت و ساز یک ساختمان است. هادی بهادری ضمن تاکید ...
بازار ارومیه تجلی معماری صفویه

بازار ارومیه تجلی معماری صفویه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بازار تاریخی ارومیه یکی از آثار کم نظیر دوران صفویه در ایران است که هنوز پویایی خود را حفظ کرده و با اجرای طرحهای مرمت ...
اعلام آمادگی یک شرکت اروپایی برای احیای دریاچه ارومیه

اعلام آمادگی یک شرکت اروپایی برای احیای دریاچه ارومیه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ اردیبهشت ۷, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است یک شرکت اروپایی برای احیای دریاچه ارومیه اعلام آمادگی کرده و مدعی است می توان این دریاچه را ظرف سه سال احیا کرد. این شرکت ...