شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

تحلیلی از فضا های شهری از تبریز ایلخانی تا اصفهان صفوی

مقاله تحلیلی از فضا های شهری از تبریز ایلخانی تا اصفهان صفوی

چکیده
این پژ وهش درصدد پاسخ به این سؤال است که چه تحولاتی در فضاهای شهری از دوره ایلخانی تا ظهور مکتب اصفهان در دوره صفوی صورت گرفت و زمین ه های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی این تحولات چه بود؟ برای پاسخ به این سؤال با رویکردی تفسیری – تاریخی و بر اساس مطالعات کتابخا نه ای، تحولات شهرسازی در شهرهای واجد آثار شهرسازی این دوره با تحلیل تأثیرات تحولات اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی بررسی گردید. این دگرگونی ها از زمان ایلخانان زمینه تحولات شهرسازی و شکل گیری فض ا های شهری جدید در شهرسازی ایران را فراهم نموده است . تأسیس حک ومت صفویه و به ویژه اقدامات شاه عباس، زمینهساز ایجاد مکتب شهرسازی اصفهان شد. به این ترتیب عناصر و فض ا های شهریی که در دور ه های پیشین شکل گرفته بود، تکامل یافتند و با هم ترکیب شدند . همچنین در مکتب اصفهان، ارسن های تجاری  خدماتی یا مذهبی تشیع رسمی به جای ارسن های مذهبی صوفیه، هسته های گسترش و توسعه شهری شدند.

4548787


واژه های کلیدی
فضاهای شهری ایران ، زمینه های تاریخی شهرسازی ایران، مکتب شهرسازی اصفهان ، شهرسازی دوره ایلخانی، شهرسازی دوره تیموری، شهرسازی دوره ترکمانان.

متن کامل مقاله

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)