شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

پایان نامه تصویر پردازی از شهر عدل بر اساس آثار و اندیشه های کارگزاران شهید در قوای سه گانه

طاهره علیدادی
تهران
کارشناسی ارشد
مدیریت شهری
دکتر علی اصغر پور عزت

چکیده
منطق شهید منطق مصلحی دلسوخته برای اجتماع است، و شهادت مقدمه و انگیزه ای برای اصلاح جامعه به سمت کمال جامعه انسانی (از دیدگاه الهی) است، از این رو، این پژوهش به منظور ارائه تصویر جامعه آرمانی، با الهام از دیدگاه ها و اندیشه های شهدا در قوای سه¬گانه صورت پذیرفته است. تا این تصویر به مثابه راهنمای عمل در تدوین چشم انداز ملی نظام مدنظر قرار گیرد. در همین راستا ابتدا به بررسی پیشینه آرمان-شهری پرداخته شد و تعاریف آرمان شهر، انواع آرمان شهر، آرمان شهر در اندیشه فلاسفه و اندیشمندان غرب، دلایل مخالفت با آرمان شهر، اهداف آرمان شهر و فواید آرمانگرایی مطرح شد؛ سپس الزامات تحقق آرمان¬شهر از دیدگاه امام علی (ع) مورد بحث قرار گرفت و در ادامه ویژگی های جامعه آرمانی از دیدگاه شهدا، که برداشتی از آرمان شهر دینی بود، مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت به نقش و مسؤولیت نخبگان در ایجاد چشم اندازِ مبتنی بر دیدگاه ها و اندیشه های شهدا و ارائه آن به آحاد ملت و همراه نمودن مردم در پیاده سازی چشم انداز اشاره شد.
در این پژوهش سعی بر آن بود تا به سؤالات زیر پاسخ داده شود:
۱٫   تصویر شهر عدل دراندیشه کارگزاران شهید، چه ویژگی هایی داشته است؟
۲٫   آیا شهدا تصویری عینی و تحقق پذیر از جامعه بشری در اندیشه داشتند، یا صرفاً تصویری ذهنی و دست نیافتنی؟
۳٫   آیا مختصات شهر مقصد از نظرکارگزاران شهید، با مقتضیات مدل عدالت حق مدار علوی منطبق بوده است؟
این تحقیق یک پژوهش کاربردی و تا حدودی بنیادی محسوب می شود که جهت گردآوری اطلاعات، آثار شهدا مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت و سپس با استفاده از روش تحلیل محتوا، مقولات موضوعی مورد نظر، از متون مورد بررسی استخراج و کدگذاری گردید. در نهایت ۲۷ گزاره استخراج گردید که از طریق نظرسنجی از خبرگان، بررسی و اصلاح شد و در نهایت مورد تأیید قرار گرفت؛ سپس با بهره گیری از این گزاره ها تصویر جامعه مطلوب از دیدگاه شهدا طراحی و تبیین گردید و تحقق پذیری آن نیز مورد تأیید قرار گرفت؛ در نهایت این الگو با الگوی حکومت حق مدار علوی مورد مقایسه قرار گرفت و مشخص گردید که اندیشه ها و دیدگاه های کارگزاران شهید برخاسته از متن قرآن و سیره نبوی و علوی است.

دانلود خلاصه پایان نامه

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)