شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

پایان نامه بررسی تطبیقی رشته مدیریت شهری با دانشگاههای خارجی و طراحی دوره دکتری این رشته

مهدیه بد
تهران
کارشناسی ارشد
مدیریت شهری
دکتر حسن عابدی جعفری

چکیده
شهر به‌ مثابه‌ بخشی‌ از سلسله‌ مراتب‌ سیستم‌ فضایی‌ و تقسیمات‌ سیاسی‌ – جغرافیایی‌ هر کشور براساس‌ شاخصه‌های‌ مختلفی‌شکل‌ می‌گیرد.اگر نگاهی گذرا به تعداد شهر های ایران وجمعیت آن ها داشته باشیم وبه روند افزایشی تعداد شهر ها و جمعیت آن ها نظری بیفکنیم، نیاز وجود مدیریتی قوی برای اداره ی این مجموعه ی بزرگ  را به خوبی حس می کنیم . هم چنین این موضوع می طلبد که شهردار به عنوان مدیر شهر از قابلیت های ویژه ای برخوردار باشد و آمادگی لازم برای رویارویی با مسائل گوناگون را داشته باشد. که این مهم نیز جز با سیستم آموزشی قوی میسر نخواهد شد.در این تحقیق با استفاده از روش مطالعه تطبیقی ابتدا محتوای رشته مدیریت شهری ارائه شده در دانشگاه ها ی دنیا با آن چه در کشور ما ارائه می شود مقایسه می گردد و سپس با توجه به نیاز های داخلی دوره فعلی کارشناسی ارشد اصلاح ،  پیشنهادی برای دوره دکتری این رشته ارائه گردیده است.
واژه های کلیدی
شهر، مدیریت شهری،کارشناسی ارشد،دکتری، رشته

خلاصه

شهر به‌ مثابه‌ بخشی‌ از سلسله‌ مراتب‌ سیستم‌ قضایی‌ و تقسیمات‌ سیاسی‌ – جغرافیایی‌ هر کشور براساس‌ شاخصه‌های‌ مختلفی‌ مانند نوع‌ حکومت، مدیریت، سطح‌ آگاهی، علاقه‌مندی‌ اجتماعی‌ و مشارکت‌ مردم‌ در نظام‌ تصمیم‌گیری‌ و… شکل‌ می‌گیرد. نظام‌ مدیریت‌ شهری‌ باهدف‌ اداره‌ مطلوب‌ امور شهر، سعی‌ دارد. روابط‌ میان‌ عناصر شهری‌ را هماهنگ‌ سازد. به‌دلیل‌ گستردگی‌ و میان‌ رشته‌ای‌ بودن‌ سیستم‌ مدیریت‌ شهری‌ به‌مثابه‌ یک‌ سیستم‌ باز، عوامل‌ مختلفی‌ در آن‌ دخالت‌ دارد و بدون‌ شناخت‌ این‌ سیستم‌ نمی‌توان‌ عناصر و روابط‌ را در جهت‌ اهداف‌ آن‌ تغییر شکل‌ داد، زیرا هنر برنامه‌ریزی، شناخت‌ عناصر سیستم‌ و ایجاد روابط‌ بین‌ آن‌ عناصر است، به‌نحوی‌ که‌ این‌ مجموعه‌ عناصر در جهت‌ هدف‌ سیستم‌ عمل‌ کنند. بی‌توجهی‌ به‌ اجزاء همچنین‌ عدم‌ کشف‌ روابط‌ و میزان‌ تاثیر هریک‌ از عناصر در نظام‌ تصمیم‌گیری‌ هرگز به‌ یک‌ نظام‌ تصمیم‌گیری‌ منسجم، موثر و معطوف‌ به‌ اهداف‌ مطلوب‌ منجر نخواهد شد. در حال حاضرجایگاه مدیریت شهری در میان دیگر سطوح مدیریت  روشن نیست و مسولیت یک مدیر شهر به خوبی تبیین نشده است .در ایران، شهرداری ها نهاد هایی هستند که ظاهرا اداره ی امور شهر را به عهده دارند ولی از قدرت کافی برخوردار نیستند. در واقع، عملکرد آن ها تحت الشعاع نهاد های بسیاری مانند وزارت کشور و…. قرار گرفته و  وظایف آن ها با ارگان های دیگر تداخل پیدا می کند .ازآن مهم تر، جایگاه رشته ی مدیریت شهری (ارائه شده در دانشگاه ها ) به عنوان یک رشته ی علمی جدید در میان علوم دیگر کاملا روشن و شفاف نیست.تئوری های مدیریت شهری با برنامه ریزی شهری آمیخته شده و به نظر می رسد مدیریت شهری از تئوری های مستقلی برخوردار نباشد.در ایران، این رشته فقط در قالب واحدهای نظری ارائه می شود و برخلاف دانشگاه های دنیا، از واحد های عملی وموردکاوی در آن خبری نیست.افزون بر آن و به منظور حل مشکلات یاد شده، لازم است جایگاه این رشته در میان دیگر رشته های  مدیریت مانند مدیریت دولتی در سطح کلان و مدیریت سازمانی در سطح خرد مشخص گردد.در این پژوهش آموزش های ارائه شده در دانشگاههای خارجی دارای رشته مدیریت شهری،آموزش های ارائه شده در دانشگاههای داخل و آموزش های ارائه شده در شهرداری های داخل به عنوان متولی امر مدیریت شهری( که با توجه به نیاز داخلی طراحی شده است) مورد بررسی قرار گرفت و  واحدهای آن با واحد های فعلی ارائه شده در دانشگاههای ایران مورد مقایسه قرار گرفت،در نهایت با بررسی دانشگاههای خارجی و نیاز داخلی و و احد های ارائه شده در دانشگاههای ایران رشته کارشناسی ارشد ارائه شده به صورت فعلی در دانشگاهها ایران اصلاح و برای تسهیل کار و پرورش نیروی علمی در رشته مدیریت شهری و از آنجا که در دانشگاههای خارجی اکثرا رشته مدیریت اجرایی به عنوان شاخه ای از مدیریت دولتی تدریس می شود و به علت فقدان نیروی متخصص علمی کافی در زمینه مدیریت شهری ابتدا بهتر دیده شد این رشته به عنوان گرایشی از مدیریت دولتی ارایه شود و نهایتا این رشته به عنوان رشته ای کاملا مجزا ارائه شود. در پایان نیز حدود ۱۵۰منبع فارسی و لاتین با موضوعیت مدیریت شهری برای مطالعه و آشنایی بیشتر با مدیریت شهری و ابعاد مختلف آن معرفی گردیده است.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

هویت بخشی منظر تاریخی شهر(نمونه موردی طراحی محور تاریخی شاه عباسی کرج)

هویت بخشی منظر تاریخی شهر(نمونه موردی طراحی محور تاریخی شاه عباسی کرج)

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ مرداد ۲۶, ۱۳۹۸ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است
بررسی معماری ایران در دورۀ افشار و زند

بررسی معماری ایران در دورۀ افشار و زند

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ مرداد ۲۵, ۱۳۹۸ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است
بررسی چالش و عملکرد توسعه صنعت در شهرها (نمونه موردی استان یزد)

بررسی چالش و عملکرد توسعه صنعت در شهرها (نمونه موردی استان یزد)

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است
دسته بندی و تحلیل عملکرد نماهای دو پوسته

دسته بندی و تحلیل عملکرد نماهای دو پوسته

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ بهمن ۱۱, ۱۳۹۷ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است دسته بندی و تحلیل عملکرد نماهای دو پوسته
شناساییو ارزیابی مولفه های تاثیرگذار بر تعاملات اجتماعی در فضای درمانی با رویکرد معماری دانش بنیان

شناساییو ارزیابی مولفه های تاثیرگذار بر تعاملات اجتماعی در فضای درمانی با رویکرد معماری دانش بنیان

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است شناساییو ارزیابی مولفه های تاثیرگذار بر تعاملات اجتماعی در فضای درمانی با رویکرد معماری دانش بنیان
بررسی شاخصه های کیفیت و کمیت در مسکن معاصر

بررسی شاخصه های کیفیت و کمیت در مسکن معاصر

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بررسی شاخصه های کیفیت و کمیت در مسکن معاصر