شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • instagram : shahrsazionline.ir
  • Payamak (iran): 30007546323232
  • line: 0935-1373772

پایان نامه برنامه ریزی کاربری مسکونی میان فضای شهری با استفاده از رویکرد منطقه فازی، نمونه موردی: منطقه ۱۹

الهام سنگی
آزاد
کارشناسی ارشد
شهرسازی
دکتر مهتامیر مقتدایی

چکیده
با گسترش شهرها به ویژه شهرهای بزرگ، جوامع انسانی با مشکلا‌ت متعددی روبه‌رو شده اند که بارزترین آن ها مشکل کمبود مسکن، امکانات، تسهیلا‌ت و تأسیسات شهری، ظرفیت‌های زیست محیطی، آلودگی‌های منابع هوا، آب، خاک و… است. تجارب گذشته نشان دهنده آن است که در اثر رشد شهرها بصورت افقی علاوه بر صدماتی که به شهر از نظر زیست محیطی وارد می شود از نظر خدمات رسانی هم هزینه های سرسام آوری به آن تحمیل می گردد. در این شرایط توسعه میان افزا با هدف بکارگیری ظرفیت های موجود در شهر و استفاده بهینه از زمین های درون شهری به عنوان مناسب ترین راهکار به نظر می رسد.
رویکرد جدید توسعه میان افزا به لحاظ اهمیت بالا این ضرورت را ایجاب نموده که به صورت نظری به بیان مفاهیم، اصول و کاربردهای آن پرداخته شود. همچنین مرور تجارب شهرهای مختلف آمریکا در سال های اخیر پیرامون توسعه میان افزا بیانگر آن است که در گذشته در اغلب شهرها، به موازات توسعه بیرونی شهر، محلات درونی شهر(عمدتاً در بخش مرکزی) تبدیل به محلاتی آسیب پذیر شده اند و این در حالی است که بخش عمده ای از خدمات و زیرساخت ها در این محلات وجود دارد و با تغییر سیاست های کاربری می توان آن ها را در چرخه فعالیت های نوین شهری قرار داد.
به دنبال وجود شرایط مشابه در شهرهای ایران در اینجا با معرفی رویکرد توسعه میان افزا بصورت نظری و همچنین بررسی تجربیات جهانی و شناخت دقیق اجزای الگوی توسعه میان افزا، هدف اصلی که شناخت معیارهای صحیح انتخاب نقاط مطلوب برای توسعه میان افزا است، محقق گردد.

واژه های کلیدی: توسعه میان افزا، محلات درونی شهر، خدمات شهری، زیرساخت های شهری

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)