همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

لزوم تدوبن الگوی مصرف انرژی در حمل و نقل و مسکن

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر انجام پژوهش‌های کاربردی در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بر لزوم انجام پژوهش‌های راهبردی و کاربردی برای تعیین الگوی مصرف انرژی در بخش های حمل ونقل و مسکن و بحث ایمنی در ابعاد مختلف از جمله در ساخت و ساز و شقوق حمل و نقل تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی عصرامروز سه شنبه در جمع مدیران و مسئولان مرکز تحقیقات، راه، مسکن و شهرسازی گفت: در تصدی‌گری وزارت راه و شهرسازی چند موضوع مهم برایم اصل بود که عمده‌ترین آن‌ها مدیریت منابع انسانی است در حالی که حس می‌کنم در سال‌های گذشته به تربیت نیروی انسانی و رشد آن در وزارتخانه توجه جدی نشده است.
وی ادامه داد: انتظار تربیت نیروی انسانی در کشور از این مرکز انتظار گزافی نیست. با وجود جامعه بسیار جوان، خلاق و تحصیل کرده مجموع تلاش‌هایی که در ایران صورت گرفته منجر به حرفه‌ورزی در کشور نشده است؛ حرفه‌ورزی که با فناوری اطلاعات آشنا باشد و به سطوح بین‌المللی برسد.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه از مرکز تحقیقات، راه، مسکن و شهرسازی انتظار دارم بتواند در جهت اهداف وزارتخانه، حرفه‌ای و در سطح رقابت جهانی فعالیت کند، عنوان کرد: فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های داخلی و خارجی فراوانی وجود دارند که به دنبال کارند و مرکز تحقیقات باید آغوشش را باز و شرایط حضور حداقل یکصد عضو جوان را به عنوان هیئت علمی این مرکز فراهم کند.
وی با تاکید بر اینکه تمام شاخص‌های انقلاب صنعتی سرعت موبیلیتی یا امکان حرکت‌پذیری است، گفت: موبیلیتی همان قدرت جابه‌جایی است و مسئله مهمی در شهرها، حومه آن، خارج شهرها و حتی در قاره‌ها به شمار می‌آید و اصلی‌ترین مسئله ایران نیز محسوب می‌شود. اوایل دهه ۷۰ کمتر از پنج میلیون خودرو در ایران تردد می‌کرد اما الان حدود هفت میلیون خودرو تردد دارند که تا ۲۰ سال آینده این عدد به ۴۰ میلیون می‌رسد. در واقع تمام اقداماتی که در این مرکز انجام می‌شود باید با دو شاخص سرعت جابه‌جایی و قابلیت زندگی سنجیده شود.
آخوندی با بیان اینکه مرکز تحقیقات، راه، مسکن و شهرسازی در ساختار جدید باید بازاریابی کرده یا مسایل واقعی را مد نظر داشته باشند؛ گفت: یکی از ترس‌هایی که از افزایش بودجه سال آینده دارم، تخصیص بودجه به تحقق اهداف شخصی پژوهشگران است زیرا تجربه نشان داده هر وقت پولدار شده‌ایم مانند سال‌های گذشته آن را آتش زدیم.
وی افزود: همه می‌دانند که مسئله صرفه جویی در مصرف انرژی یکی از اصلی‌ترین مسائل کشور است. دو کانون‌ مهم مصرف انرژی ساختمان و حمل و نقل است و سایر صنایع در مقابل این دو سهم اندکی دارند. این مرکز برای نحوه مصرف و الگوی مصرف انرژی باید بسته‌ای و راهنمایی را تهیه کند.
وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: ما نیاز داریم این مرکز قواره‌اش بین‌المللی باشد، دانش محدود به مرزها نیست و باید رفت و آمد انسان‌های فرهنگی، روابط بین‌الملل و سفارش‌های بین‌المللی در این مرکز شکل بگیرد و ابعاد و مقیاس آن بین‌المللی باشد تا در سطوح جهانی رقابت کنیم. ضمن این‌که در کنار این اقدامات مرکز تحقیقات، راه، مسکن و شهرسازی باید محل رفت و آمد انسان‌های برجسته شود تا اعتباری برای خود کسب کند.
وی با بیان اینکه به نظرم تحقیقاتی که بیش از پنج تا ۶ ماه به طول زمان ببرد بی فایده است، توضیح داد: اکنون واحد زمان در تحقیقات ماه و سال است در حالی که باید مبنای زمان تحقیقات را به روز برسانیم زیرا واحد سالانه سودمندی ندارد. همچنین تحقیقاتی موفق‌اند که آموزش دارند، باید دانشجویان مقاطع تحصیلی ارشد و دکترا در حوزه تحقیقات در این مرکز جذب و تربیت کنیم.
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه آمادگی حمایت مالی از این مرکز را دارد توضیح داد: معتقدم که این مرکز باید مغز متفکر وزارتخانه شود اگر این اتفاق روی دهد بالندگی مرکز را به همراه خواهد داشت. همچنین به نظرم به افراد و گروه‌های غیرایرانی فرصت مطالعه در این مرکز را بدهید. فعالیت و نگاه بین‌المللی به مسائل بسیار اهمیت دارد زیرا به کمک آن می‌توان حس رقابت ایجاد کرد و مثمرثمرتر بود. حضور دانشجویان و استادان خارجی سبب ایجاد انگیزه برای رقابت بین‌المللی می‌شود.
منبع: وزارت راه و شهرسازی

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است محققان راهی برای استخراج طلا و سایر فلزات ارزشمند از فاضلاب یافته‌اند. گروهی از دانشمندان طرحی برای استخراج طلا و فلزاتی نظیر نقره و پلاتین ...
نقاشی هایی که باید زیر باران دید

نقاشی هایی که باید زیر باران دید

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فیلم نقاشی هایی که باید زیر باران دید یک هنرمند اهل سیاتل طراحی های زیبایی از هنر خیابانی را در سطح شهر انجام می دهد ...
مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است تا چند سال آینده مردم سراسر جهان و به ویژه اروپا شاهد ساخته شدن مرتفع‌ترین بنای قاره سبز در نقطه‌ای غیرمتعارف خواهند بود: یک دهکده! ...
بزرگراه لندن - نیویورک:ایده بزرگ

بزرگراه لندن – نیویورک:ایده بزرگ

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است روسیه قصد دارد با ایجاد یک شبکه بزرگراهی، لندن را به مسکو و سپس به نیویورک متصل کند که البته بودجه فراوانی می خواهد و ...
فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۱۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است دکتر پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی گفت: فقدان و نارسایی قوانین، ضوابط، مقررات و ساز و کارهای اجرایی مانع از ...
اجرای کمپین "آسمان آبی و زمین پاک"

اجرای کمپین “آسمان آبی و زمین پاک”

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: یکی از ویژگی‌های شهرهای مدرن حضور مستمر شهروندان و بهره گیری از ایده‌های آنان در راستای ساخت شهری بهتر ...