همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

بررسی تحقق طرح تفصیلی مبارکه با تاکید بر کاربری اراضی شهری

بررسی تحقق طرح تفصیلی مبارکه با تاکید بر کاربری اراضی شهری
مهدی ابراهیمی عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور واحد بهارستان
چکیده
در ایران به موجب قوانین و مصوبات مربوطه برای شهرها طرح توسعه ی شهری تهیه می شود. شیوه ی تهیه این طرح ها مبتنی بر نظر ی ه سنت ی برنامه ریزی (الگوی طرح های جامع) است و در آن ها به صورت کامل و قطعی وضعیت کاربری مجاز زمین، در قالب نقشه هایی تصویر می شود. در این شیوه ی تهیه طرح، چنان چه کاربری های پیشنهادی تحقق نیابد، مشکلات و خسارت های فراوانی ایجاد می شود. که از آن جمله می توان به تضییع حقوق مالکانه اعم از خرید و فروش و نقل و انتقال و بهره داری، ایجاد بافت های نامناسب و فاقد کیفیت محیطی لازم و زیر زمینی و غیر شفاف شدن برنامه ریزی شهری و … اشاره نمود. بررسی اجمالی تحقق پذیری طرح تفصیلی مبارکه به عنوان یک شهر میان اندام و با گسترش شهری زیاد، می تواند مصداق خوبی از میزان تحقق پذیری طرح ها در این سطح باشد. نتیجه ناشی از این بررسی ها حاکی از تحقق پذیری نسبی بسیاری از کاربری ها است .
روش پژوهش به کار رفته در این مقاله کیفی و با استفاده از شیوه مقایسه تطبیقی سرانه های کاربری های اراضی شهری در وضع موجود شهر با سرانه های پیشنهادی طرح مصوب قبلی است.
واژگان کلیدی: برنامه ریزی شهری، طرح های توسعه شهری، تحقق پذیری، شهر مبارکه.

انتشار شهرسازی آنلاین

رمز فایل: www.shahrsazionline.com

دانلود فایل مقاله با لینک مستقیم

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)