همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

تخریب بی‌نشان‌ها در اصفهان

نه نام مشخصی دارد و نه سندی از هویتش در اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان برای پیگیری وضعیتش موجود است. پس فقط به این جمله‌ی تکراری می‌توان بسنده کرد که «حال یک خانه‌ی تاریخی دیگر در اصفهان خوب نیست.»

خانه‌ای قاجاری در منطقه‌ی ۳ شهرداری اصفهان، ابتدای خیابان ابن‌ سینا، نزدیک فلکه‌ی شهدا در معرض تخریب قرار گرفته، اما معلوم نیست چه کسی متولی حفظ و مرمت این بنای تاریخی است. یک فعال حوزه‌ی میراث فرهنگی در اصفهان درباره‌ی وضعیت این خانه‌ گفت: به‌دلیل ثبت نبودن این اثر در فهرست آثار ملی، اطلاعات دقیقی از پیشینه‌ی آن نداریم، فقط با توجه به معماری و شاخصه‌های خانه، قاجاری بودن آن مشخص است.

شاهین سپنتا اظهار کرد: چندی پیش سازمان طراحی مهندسی شهرداری اصفهان در نظر داشت که طرحی با هدف مرمت این بنا توسط سازمان نوسازی و به‌سازی تهیه کند، ولی به دلایلی، این طرح تا کنون اجرایی نشده و با گذشت مدتی طولانی از رسیدگی نکردن به این خانه‌ی قاجاری، بخش‌هایی از خانه تخریب شد و حتا براساس شواهد موجود به نظر می‌رسد که بخش‌هایی از این خانه با استفاده از ماشین‌آلات سنگین صاف شده‌، ولی شهرداری منطقه از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

وی ادامه داد: با وجود تخریب بخش‌هایی از خانه، کارشناسان شهرداری امیدوارند که بتوان با حصارکشی، بخش‌های تخریب‌شده را از بخش‌های سالم جدا کرد، اتفاقی که متأسفانه توسط متولیان میراث فرهنگی در این شهر معمولا رخ می‌دهد.

او با بیان این‌که این مجموعه‌ی مسکونی تاریخی در کنار یک باغ قدیمی به نام «عنایت» قرار گرفته است، بیان کرد: براساس طرحی که برای این باغ پیش‌بینی شده، قرار بود این خانه حفظ شود؛ ولی به نظر می‌رسد عوامل ناشناخته قصد تخریب این محوطه‌ی تاریخی را دارند تا با افزودن آن به فضای سبز، مساحت باغ «عنایت» را افزایش دهند.

وی گفت: با توجه به وضعیت کنونی این خانه‌ی تاریخی، این پرسش مطرح می‌شود که تغییرات و تخریب‌های انجام‌شده در این محوطه توسط چه کسی و چه زمانی انجام شده است؟ چرا هیچ اقدام مرمتی در این سال‌ها روی آن انجام نشده است؟

او ادامه داد: براساس شواهدی که درباره‌ی این خانه وجود دارد، آن‌گونه که مشخص است قصد دارند با کم کردن وسعت خانه، به وسعت باغ اضافه و آن را احیا کنند، ولی انگیزه‌ی این کار مشخص نیست، چون حفظ این مجموعه‌ی مسکونی تاریخی می‌تواند نقش مهمی در احیای باغ براساس طرح اصلی این محوطه داشته باشد.

سپنتا در ادامه، وضعیت این خانه‌ی تاریخی را نشان‌دهنده‌ی مبهم بودن وضعیت خانه‌های تاریخی در اصفهان دانست و اظهار کرد: خانه‌های ثبتی و غیرثبتی زیادی داریم که به دلایل مختلف در حال تخریب هستند. این خانه‌‎های تاریخی معمولا مالکان شخصی دارند. بنابراین راحت‌تر تخریب می‌شوند چون معمولا سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نمی‌تواند برای حفاظت از آن‌ها، فشار کارسازی به مالکان وارد کند.

او افزود: متأسفانه شهرداری اصفهان با نشان دادن چراغ سبز به مالکان خانه‌های تاریخی، این امکان را که با نام نوسازی و به‌سازی بافت‌های فرسوده، این خانه‌ها تخریب شوند فراهم می‌کند و در این میان، اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان سکوت یا منفعل عمل می‌کند.

وی با تأکید بر این‌که سازمان میراث فرهنگی فقط متولی آثاری که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند، نیست گفت: بسیاری از این آثار به دلایل مختلف ثبت نشده‌اند؛ ولی معتقدم اگر یک کارشناس شهرداری با این‌گونه آثار مواجه می‌شود، خود باید نسبت به صادر نکردن مجوز تخریب و نوسازی احساس مسوولیت کند و در نخستین قدم و پیش از هر تصمیمی، مسوولانه از سازمان میراث فرهنگی استعلام کند.

او ادامه داد: فقط ثبت شدن یک اثر نمی‌تواند باعث نجات آن شود. در سال‌های گذشته، بسیاری از بناهای تاریخی ثبت‌شده تخریب شدند. باید همه‌ی نهادها و مردم نسبت به وضعیت این آثار حساسیت داشته باشند و اگر اثری تاریخی را روبه تخریب می‌بینند، بدانند که با تخریب آن، بخشی از هویت یک ملت نابود می‌شود.

سپنتا اضافه کرد: متأسفانه پیش‌تر نیز شاهد تخریب غیرمجاز خانه‌های تاریخی در این منطقه‌ی شهری در اصفهان که بافت تاریخی ارزشمندی نیز دارد، بوده‌ایم؛ ولی متأسفانه هیچ عکس‌العمل بازدارنده‌ای در این زمینه از سوی متولیان انجام نشده است.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

تخریب قلب تاریخی اصفهان

تخریب قلب تاریخی اصفهان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ تیر ۲۳, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است یک عضو شورای شهر اصفهان گفت: اگر احداث و سیاست‌های اجرایی در خصوص میدان امام علی‌(ع) به درستی انجام شود، منطقه و قلب تاریخی اصفهان ...
ضرورت «نوزایی شهری»

ضرورت «نوزایی شهری»

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ خرداد ۱۶, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است باید پذیرفت ­ که امروز بر « معماری » و « برنامه ریزی و طراحی شهر »در کشورما بحرانی وسیع حاکم است. در جایگاه کارشناسی، ...
ارائه گزارش تخریب برج جهان نما

ارائه گزارش تخریب برج جهان نما

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است رییس اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: آخرین فرصت ارائه گزارش نهایی تخریب برج جهان نما اصفهان به یونسکو ماه آینده ...
one script

تخریب بزرگ در راه است + عکس

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هنوز بمب ساعتی تخریب‌های بافت تاریخی شیراز در گوش‌ها زنگ می‎زند که دوستداران میراث فرهنگی از آغاز تخریب بزرگی در شهر بادگیرها و دوچرخه‌ها خبر ...