شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

دستور بازپس‌گیری پارک جنگلی داراب از شهرداری صادر شد

سازمان مرکزی جنگلها و مراتع کشور دستور خلع ید شهرداری داراب از پارک جنگلی این شهرستان را صادر کرد.

به گزارش سبزپرس، پس از آنکه در تیرماه سال گذشته، ۳۵۰ اصله درخت پارک جنگلی داراب شبانه توسط شهرداری این شهر قطع شدند، واکنش مسئولان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس را به دنبال داشت و پرونده پارک جنگلی داراب را در کمیسیون ماده ۱۳ سازمان جنگل‌ها مراتع کشور باز کرد.

حال پس از گذشت بیش از ۹ ماه، «باشگاه خبری داراب (دانا نیوز)» از دستور این کمیسیون مبنی بر خلع ید شهرداری داراب از پارک جنگلی این شهر خبر داده است.

این دستور طی صورتجلسه کمیسیون ماده ۱۳ و از سوی سازمان مرکزی جنگلها و مراتع کشور در روز سیزدهم آذر ماه سال گذشته به اداره کل منابع طبیعی فارس ارسال شده است و بر اساس آن اداره منابع طبیعی داراب موظف بوده است این عرصه ملی را از بهره بردار آن، یعنی شهرداری داراب بازپس گیرد .

به گزارش دانا نیوز، پس از قطع شبانه درختان پارک بوسیله شهرداری داراب (در اوایل تابستان پارسال) هیئت اعزامی موضوع کمیسیون ماده ۱۳ طرح و کارشناسان سازمان مرکزی جنگلها و مراتع کشور بنابه دعوتنامه ۲۶ مرداد ماه اداره کل منابع طبیعی فارس از پارک جنگلی داراب بازدید کردند که در نتیجه آن، عدم انجام تعهدات مجری (شهرداری داراب) از بعد فنی که موجب خشک شدن این عرصه ملی شده به تایید رسید.

همچنین سازمان جنگلها و مراتع کشور تخلفات دیگر شهرداری داراب را شامل نپرداختن بهره مالکانه به منابع طبیعی و نیز عقد قراردادهای متعدد خلاف قانون بیان کرده که جملگی از مصادیق تخلفات شهرداری داراب از مواد ۴ ،۷ و ۸ طرح بوده است.

بر اساس این گزارش کمیسیون مربوطه، برابر ماده ۱۳ طرح تشکیل و طی تصمیم کتبی خود اداره کل منابع طبیعی فارس و اداره منابع طبیعی داراب را موظف کرد تا طبق قانون بهره مالکانه ای که شهرداری داراب نپرداخته است را از شهرداری بگیرد و نیز شهرداری داراب نیز موظف به بازپس دادن پارک جنگلی و پرداخت خسارت وارده به پارک شده است.

همچنین بر اساس تصمیم کمیسیون ماده ۱۳ در سازمان جنگلها و مراتع کشور، شهرداری داراب علاوه بر پرداخت بهره مالکانه و بازپس دادن پارک جنگلی و جبران خسارت‌های وارده به آن، موظف شده است تا کلیه اقلام یا وسایلی که تحویل گرفته بوده را نیز به اداره منابع طبیعی برگرداند.

سازمان جنگلها و مراتع کشور در ادامه از اداره کل منابع طبیعی فارس خواسته است تا به شهرداری داراب اعلام کند که تسویه حساب کارگران و افراد شاغل در پارک را به انجام برساند.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که شهردار داراب و یکی از اعضای شورای اسلامی این شهر در نشستی با مسئولان ادراه کل منابع طبیعی فارس که پیش از آغاز سال ۱۳۹۲ برگزار شد، تلاش کردند تا مهلتی را برای اجرای این تصمیم درخواست کنند اما آخرین تصمیم رسمی سازمان همچنان بر پایه رای کمیسیون ماده ۱۳ است.

این در حالی است که عملیات ساخت پارک حاشیه ای در پارک جنگلی داراب (روبروی اداره دادگستری) به صورت نیمه تمام است و مشخص نیست با توجه به دستور کمیسیون مبنی بر خلع ید شهرداری و نیز اینکه به طور شفاف اعلام شده شهرداری با کارگران و نیروهای شاغل در عرصه پارک باید تسویه حساب کند، تکلیف این پروژه بحث بر انگیز و ناتمام چه خواهد شد.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود