شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • instagram : shahrsazionline.ir
  • Payamak (iran): 30007546323232
  • line: 0935-1373772

برنامه ریزی توسعه در کشور مالزی

مالزی از کشورهای نسبتاً پرجمعیت آسیایی است که اغلب مردم آن همانند سایر کشورهای آسیایی به فعالیتهای کشاورزی مشغولند. تا سال ۱۹۵۷ (قبل از استقلال)، نابسامانیهای عمدهای در اقتصاد این کشور وجود داشت که عدم توجه به بخش کشاورزی و نقش آن در توسعه اقتصادی یکی از علل عمده بروز این مشکلات بود. در این زمان بخش زیادی از مردم مالزی در فقر بهسر میبردند. پس از برچیده شدن استعمار از مالزی، اقتصاد این کشور تغییرات ساختاری عمدهای را طی حدود ۵ دهه تجربه کرد. اجرای چندین برنامه عمده با هدف ریشهکنسازی فقر، تاکید و توجه به برنامههای توسعه روستایی، رونق بخش کشاورزی و حضور موثرتر دولت در سیاستگذاریها، موفقیتهای چشمگیری را برای این کشور به ارمغان آورد. نرخ فقر از رقم ۴۹/۳% در سال ۱۹۷۰ به ۶% در سال ۲۰۰۰ رسید و تأثیر بحرانهای مالی تا حد زیادی کاهش یافت. علاوه بر بخش کشاورزی، گامهای مهمی نیز در توسعه بخش صنعتی بویژه در روستاها برداشته شد بهطوری که سهم صنعت و تولیدات صنعتی در تولید ناخالص ملی در این دوران به میزان قابل توجهی افزایش یافت. در حال حاضر، مالزی با سرعت به سمت صنعتی شدن پیش میرود. تولید و توزیع محصولات کشاورزی چرخ اقتصاد مالزی را به حرکت درآورده و در کنار آن تولیدات صنعتی راه را برای پیشرفت بیشتر باز کرده است. چهره فقر در این کشور بهتدریج رنگ میبازد و مالزی به آینده درخشانتری میاندیشد. براساس آنچه عنوان شد، بدون تردید کشور مالزی نمونه بارزی از مجموعه کشورهای موفق در اجرای سیاستهای مناسب به منظور توسعه و رشد اقتصادی است، لذا مطالعه و بررسی برنامههای توسعه در این کشور، جهت الگوبرداری و استفاده بسیار راهگشا و مناسب خواهد بود. بر این اساس، گزارش حاضر در شش بخش به بررسی ابعاد این قضیه میپردازد. بخش اول به مروری بر برنامهریزی توسعه در مالزی پرداخته و نقش و ساختار سازمانی «واحد برنامهریزی اقتصادی» (EPU) را تبیین میکند. بخش دوم، چرخه پروژه توسعه و بخش سوم، بررسی فرآیند برنامهریزی توسعه و پارامترهای راهنمای آن را در دستور کار خود قرار داده است. بخش چهارم افقهای برنامهریزی و مستندات آن را بیان کرده و برنامههای اجرا شده مالزی را به تفکیک بررسی میکند. بخش پنجم، سیر تکاملی سیاستهای توسعه این کشور را از سال ۱۹۵۷ تا کنون مورد بررسی قرار داده و در نهایت بخش ششم به ارایه جمعبندی و نتیجه گیری از مباحث ارایه شده میپردازد. ….. ادامه متن را می توانید از فایل زیر دریافت کنید.

برای دریافت متن کامل برنامه‌ریزی توسعه در کشور مالزی کلیک کنید.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

مقاله شاخصهای اجتماعی و برنامه ریزی توسعه

مقاله شاخصهای اجتماعی و برنامه ریزی توسعه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ اسفند ۲۹, ۱۳۹۱ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است مقاله شاخصهای اجتماعی و برنامه ریزی توسعه سالهای  ۱۹۷۷ و ۲۰۰۳ در مجله انستیتوی برنامه ریزی برزیل به چاپ رسید.این مقاله نوشته Henrique Rattne می ...