همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

مرمت دیوار عرصه دوم چغازنبیل

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان از برگزاری مراسم نمادین اختتامیه مرمت دیوار عرصه دوم چغازنبیل به دست نماینده رییس جمهور در دور دوم سفرهای هیأت دولت خبر داد.

پرویز پور‌فرخی، گفت: در این مراسم با چیدن آخرین خشت‌های پایانی دیوار عرصه دوم به دست مهندس ندایی به صورت نمادین مرمت این عرصه به پایان رسید.

وی در ادامه توضیح داد: طول این دیوار ۶٫ ۱ کیلومتر (۱۶۰۰ متر) است که با مصالح تولیدی در کارگاه‌های حفاظت پایگاه انجام شده است. ابعاد خشت‌های تولید شده، نوع مواد به کار رفته در آن‌ها از نظر پژوهشی همه مراحل آزمایشگاهی را در بخش‌های شیمیایی و فیزیکی زیر نظر پژوهشگران پایگاه جهانی چغازنبیل طی کرده است.

پورفرخی اظهار کرد: هر خشت دارای شماره شناسه است که آن را از مصالح اولیه متفاوت می‌کند و در استفاده از ملات ترکیبی(کاهگل و مواد سنتی) با ورز دادن بیش از ۳۰ روزه آن رنگ ملات به دست آمده سیاه رنگ می‌شود که پس از به کار رفتن در سازه بر اثر تابش نور خورشید به رنگ گل درمی‌آید.

گفتنی است؛ معبد چغازنبیل دارای سه حصار است که دیوار زیگورات در مرکز، حصار اول آن محسوب می‌شود و دو حصار دیگر با فواصل مشخص پیرامون آن واقع‌ هستند.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

محوطه تاریخی چغازنبیل خوزستان

محوطه تاریخی چغازنبیل خوزستان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ تیر ۲۸, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است محوطه تاریخی چغازنبیل در استان خوزستان قرار دارد این محوطه در جنوب‌غربی ایران، در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر باستانی شوش قرار گرفته است. ساخت ...