شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

تیمچه، اثری منحصر به فرد در معماری

استاد و مدیر گروه شهرسازی دانشکده هنر و معماری دانشگاه تربیت مدرس تاکید کرد: تیمچه ها به عنوان فضاهای شهری اثری منحصر به فرد در طراحی شهری و معماری ایرانی اسلامی به شمار می‌روند.

محمدرضا پورجعفر در نشست تخصصی نقد و بررسی وضعیت موجود شهر قم، افزود: تیمچه‌ها از جمله فضاهای شهری تخصصی تجاری- فرهنگی- مذهبی تکین و منحصر به فرد ایران در دوره اسلامی، نسبت به این گونه فضاها در دیگر نقاط جهان است. وی بیان کرد: عملکرد، فضا و کالبد مکان شهری قم در دوره قاجار در راستای کمال گرایی در طراحی شهری به خوبی تجلی و تبلور فیزیکی یافت.

پورجعفر با بیان اینکه توسعه فرهنگ این گونه فضاهای شهری در بین جامعه طراحان شهری، کسبه بازار و شهروندان از دیرباز استمرار داشت، گفت: در اواخر دوران قاجار و بخصوص اوایل پهلوی اول فرهنگ پر زرق و برق غرب بر فرهنگ غنی طراحی شهری ایرانی- اسلامی سایه انداخت و این چنین فضاهای تخصصی شهری جای خود را به پاساژهای دوران معاصر داد.

مدیرگروه شهرسازی دانشکده هنر و معماری دانشگاه تربیت مدرس افزود: بازاریان و تجار برای استقبال از مشتریان داخل و خارج خود، تهیه و تدارک ایجاد فضایی عمومی و مجلل را وظیفه خود می دانستند و به راحتی برای طراحی و ساخت و ساز آن مشارکت، همکاری و هزینه می‌کردند. پورجعفر بیان کرد: تیمچه‌های موجود در سراسر گستره پهناور ایران اسلامی از شمال به جنوب و از شرق به غرب، همچون تیمچه‌های مظفری و امیر در تبریز، امین الدوله در کاشان، ملک در اصفهان، صرافیان در آباده و تیمچه بزرگ قم دلیلی بر این مدعاست.

وی با تاکید براینکه فضای عمومی این تیمچه‌ها تا حدودی چند عملکردی می‌باشد، گفت: این فضاهای شهری تخصصی تجاری در دهه محرم به راحتی تغییر کاربری داده و برای برنامه‌های مذهبی- فرهنگی مورد استفاده عموم قرار می‌گرفته است. به گفته وی فرهنگ تغییر کاربری با دل و جان صورت می‌گیرد و نه با زور اجرائیات شهرداری و انتظامات، اما این اتفاقات تحسین برانگیز در پاساژهای دوران معاصر کمتر اتفاق می‌افتد.

جعفرپور ضمن اشاره به تیمچه‌های معروف کشور ایران و دسته بندی آن‌ها بر اساس تعیین موقعیت، نحوه عملکرد،گفت: در این مقاله به وسعت، شکل و فرم، مسقف و غیر مسقف بودن، تزئینات و … به ویژگی‌های تیمچه بزرگ قم نسبت به دیگر تیمچه‌ها پرداخته می‌شود. وی در پایان خاطرنشان کرد: در راستای توجه به فرهنگ غنی طراحی شهری ایرانی- اسلامی در طرح‌های موضعی آتی شهری توصیه‌هایی نیز ارائه خواهد شد.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)