شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

رعایت حقوق شهروندان در شهرسازی

یکی از مراجع عظام تقلید ضمن اشاره به اهمیت فعالیت نظام مهندسی ساختمان در شهرسازی و معماری، بر لزوم رعایت حقوق شهروندان در ساخت و سازها و شهرسازی تاکید کرد.

آیت‌الله العظمی سید محمدعلی علوی گرگانی در دیدار اعضای شورای مرکزی و روسای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌ها اظهار کرد: تعهد به یک مذهب به معنای آن است که باید دستورات آن مذهب را از بزرگ آن آیین و مذهب گرفت و هر چه این ارتباط بیشتر باشد، نه تنها نظام مهندسی بلکه نظم دینی و اجتماعی نیز صورت مطلوبی به خود می‌گیرد.

وی به مسئولان نظام مهندسی گفت: تاکید می‌شود در خدمت بزرگان دینی باشید و بیانات آنها را در جامعه پیاده کنید تا به وسیله آنها جامعه ارشاد و اصلاح شود. استاد برجسته حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آیاتی از سوره آل عمران گفت: این آیات در عین حال که معنای عمیقی دارد، نوعی هشدار است و تمام ابناء بشر مصداق آن هستند.

وی با بیان اینکه اگر فرد دنبال واقعیت باشد با یک آیه نیز تغییر می‌کند، افزود: در آیات قرآن مطرح شده است که انسان با عمل خود، خوب و بد را در مقابل دیدگانش خواهد دید و آرزو می‌کند کاش بین خود و کار بد فاصله زیادی بود و خداوند مهربان و رئوف افراد را آگاهی می‌دهد که چون ما را دوست دارد، باخبر می‌کند تا ما حواس خود را جمع کنیم.

آیت‌الله علوی گرگانی اظهار کرد: صاحبان مشاغلی که با مردم ارتباط مستقیم دارند، باید بیش از پیش مراقب باشند. برخی مشاغل هستند که فرد فقط به عنوان یک واسطه است، اما در برخی امور و مشاغل دیگر ممکن است جرح و تعدیل پیش بیاید و باید مراقب بود تا حق مردم رعایت شود که آه و ناله به‌جا و مناسب، گریبان فرد مسئول را نگیرد.

این مرجع تقلید شیعیان بیان کرد: مسئله نظام مهندسی سلسله مسائلی است که برای حفظ زیبایی شهر، هماهنگ کردن ساختمان‌های شهری را مورد نظر دارد و در این زمینه حقوق افراد باید رعایت شود تا هم خدا و هم خلق او، از فرد و یا افراد مسئول راضی باشند، چرا که رضایت خداوند در رضایت خلق است.

نظام مهندسی ۲۵۰ هزار عضو دارد

در ابتدای این دیدار، مهندس مهدی هاشمی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به ارائه گزارشی از فعالیت‌های این سازمان پرداخت و اظهار کرد: نظام مهندسی ساختمان بزرگ‌ترین سازمان مردم نهاد تخصصی در کشور است که با دارابودن ۲۵۰ هزار عضو، خدمات بسیاری ارائه می‌کند. وی تصریح کرد: رویه شروع جلسات این شورا، در سه سال گذشته حضور در محضر علما و مراجع تقلید بوده است تا ضمن کسب رهنمود از ایشان، فعالیت‌های انجام شده خود را ارائه دهیم.

مهندس هاشمی گفت: این سازمان با تعداد اعضای گفته شده، فعالیت‌های اقتصادی و گردش مالی در صنعت ساختمان را در کشور دنبال می‌کند و نیازمند برنامه‌ریزی، هدایت، حمایت و رسیدگی امور مهندسین برای خدمت‌رسانی بیشتر است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اضافه کرد: کارهای موفق زیادی در بحث معماری و شهرسازی، خدمات‌رسانی در زمینه صادرات، خدمات فنی و مهندسی در دو سه سال گذشته انجام شده است و این شورا چشم‌اندازی را برای فعالیت‌های آینده ترسیم کرده است. به گفته مهندس هاشمی، حرکت‌های جدیدی در راستای اجرای قانون و خدمات مناسب به مردم ارائه می‌شود.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود