همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

تخریب میراث جهانی یونسکو در سوریه

بخشی از مسجد جامع شهر چند هزار ساله حلب در سوریه که در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسیده است، تخریب شد.

در جریان درگیری‌های شدید بین ارتش سوریه و تروریست‌های مسلح در بخشی از شهر تاریخی حلب، مناره مسجد جامع این شهر متعلق به قرن یازدهم میلادی و سلسله بنی‌امیه منفجر شد. این مسجد از چند ماه پیش در اختیار تروریست‌های مسلح بوده اما محله‌های اطراف آن هنوز صحنه درگیری میان تروریست‌های مسلح مرتبط با القاعده و ارتش سوریه است.

مناره مسجد جامع حلب در شرایطی منفجر شد که اکتبر سال گذشته سازمان یونسکو با نام بردن از این مسجد به عنوان یکی از زیباترین مساجد جهان اسلام، از طرف‌های درگیر خواست تا از این مکان تاریخی مراقبت کنند. براساس گزارش‌ها سایر بخش‌های این مسجد تاریخی نیز به شدت آسیب دیده و نسخه‌های خطی قرآن آن نیز غارت شده است.

در روزهای پایانی ماه سپتامبر نیز با تشدید درگیری‌ها در حلب، صدمات زیادی به آثار تاریخی این شهر وارد شد که در آن مغازه‌های چوبی منطقه‌ بازار حلب که آن نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، در آتش سوخت، حدود ۷۰۰ مغازه بطور کامل تخریب شد و درگیر‌های شدیدی نیز در ارگ تاریخی این شهر رخ داد.

در این شرایط سازمان یونسکو با ابراز نگرانی از شرایط آثار تاریخی سوریه، همچنین نگران سرقت آثار تاریخی از موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی سوریه است که در ماه‌های اخیر به دلیل کاهش کنترل و نظارت دستگاه‌های دولتی گزارش‌هایی از سرقت آثار تاریخی از آنها منتشر شده است.

در این شرایط کارشناسان وضعیت دژ «شجاعان» با قدمتی ۹۰۰ ساله برجای مانده از جنگ‌های صلیبی، شهر تاریخی «دارا»، شهر تاریخی «پالمیرا»، محوطه‌ تاریخی «تل العشری»، شهر تاریخی «دارکوش»، شهر تاریخی «دیر اززور»، محوطه‌ تاریخی «تل- ال آشارنا»، محوطه‌ی تاریخی تپه‌ «تل هاساکا» و محوطه‌ تاریخی «تال الشیر» را نیز بحرانی اعلام کرده و خواستار توجه نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان یونسکو‌ به این آثار تاریخی شدند.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

تخریب قدیمی‌ترین پل معلق تاریخی

تخریب قدیمی‌ترین پل معلق تاریخی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است افراد مسلح قدیمی‌ترین پل معلق تاریخی سوریه در دیر الزور در شرق سوریه را هدف قرار داده و موجب انهدام بخش قابل توجهی از آن ...