شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • instagram : shahrsazionline.ir
  • Payamak (iran): 30007546323232
  • line: 0935-1373772

تغییر کاربری تالاب های ساحلی

مدیرکل دفتر سواحل و تالاب های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست گفت:تصرف و تغییر کاربری یکی از معضلات اصلی تالاب های ساحلی به ویژه در شمال کشور است.

رامین شادی اظهار کرد:یکی از مشکلات تالاب های ساحلی کشور تصرف های غیر قانونی و تغییر کاربری آنها است که این روند در شمال کشور به ویژه در تالاب های انزلی، میانکاله و گمیشان زیاد دیده می شود. وی افزود: ارزش زمین در شمال کشور بسیار بالاست بنابراین به محض اینکه بخشی از تالاب خشک شود اهالی اقدام به دخل و تصرف در آن می کنند و فعالیت های کشاورزی راه می اندازند.

شادی گفت: طرحی با عنوان قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس به تصویب رسید و اکنون باید در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد که در این قانون مبحث تصرف در قالب تغییر کاربری مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: تامین نشدن حقابه تالاب ها یکی دیگر از مشکلات این حوضه های آبی است که دراین قانون به آن پرداخته شده که بعد از تصویب آن در صحن علنی مجلس، سازمان حفاظت محیط زیست میزان حقابه های زیست محیطی تالاب ها را مشخص می کند و وزارت نیرو موظف به تامین آن می شود، در واقع تامین حقابه از سوی وزارت نیرو قانون می شود و دیگر برای هر تالاب نیاز به نامه نگاری نیست.

مدیرکل دفتر سواحل و تالاب های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد:همچنین اصلاح روش کشاورزی و آبیاری محصولات هم در این قانون دیده شده است. وی گفت: موضوع جرایم از دیگر مباحث این قانون است که بر اساس این قانون اشخاصی که اقدام به آلودگی، تخریب، انباشت و دفن زباله در بستر، حریم کیفی و حریم بوم شناختی تالاب کنند علاوه بر جبران خسارت وارده به پرداخت جریمه نقدی معادل ۳ برابر خسارت وارده محکوم می شوند، همچنین بر این اساس فعالیت های توسعه ای جدید عمرانی، معدنی، صنعتی، کشاورزی و اقتصادی مغایر پایداری تالاب ممنوع و اشخاصی که اقدام به این فعالیت کنند جریمه خواهند شد.

شادی اظهار کرد: معافیت مالیاتی تجهیزاتی که با حفاظت از تالاب ها مرتبط هستند یکی دیگر از مفاد قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشوراست. وی گفت: ۱۵ تالاب ساحلی در کشور وجود دارد که میانکاله، گمیشان، انزلی، نایبند، جاسک و گواتر برخی از این تالاب ها هستند که تعدادی از آنها در شرایط بحرانی قرار دارند.

شادی اظهار کرد: سد سازی یکی از تهدیدات تالاب های ساحلی است زیرا احداث سد مانع ورود آب شیرین به تالاب شده از این رو تعادل بین آب شیرین و شور و لب شور تالاب به هم می خورد. وی گفت: آلودگی های ناشی از فعالیت های کشاورزی، رسوب گذاری رودخانه های منتهی به تالاب ، زباله و ورود پساب های صنعتی از دیگر معضلات تالاب هاست که با تصویب قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور تا حد زیادی از این معضلات کاسته خواهد شد.

مدیرکل دفتر سواحل و تالاب های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور طرحی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی آنرا مطرح کردند. وی گفت: با تصویب این قانون در صحن علنی مجلس، تمام دستگاه های اجرایی دولتی و غیر دولتی و اشخاص حقیقی و حقوقی مکلف به رعایت ملاحظات محیط زیستی در تالاب ها خواهند شد و سازمان محیط زیست موظف به تهیه برنامه مدیریت به هم پیوسته تالاب های بحرانی و خسارت دیده شده است.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است محققان راهی برای استخراج طلا و سایر فلزات ارزشمند از فاضلاب یافته‌اند. گروهی از دانشمندان طرحی برای استخراج طلا و فلزاتی نظیر نقره و پلاتین ...
نقاشی هایی که باید زیر باران دید

نقاشی هایی که باید زیر باران دید

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فیلم نقاشی هایی که باید زیر باران دید یک هنرمند اهل سیاتل طراحی های زیبایی از هنر خیابانی را در سطح شهر انجام می دهد ...
مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است تا چند سال آینده مردم سراسر جهان و به ویژه اروپا شاهد ساخته شدن مرتفع‌ترین بنای قاره سبز در نقطه‌ای غیرمتعارف خواهند بود: یک دهکده! ...
بزرگراه لندن - نیویورک:ایده بزرگ

بزرگراه لندن – نیویورک:ایده بزرگ

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است روسیه قصد دارد با ایجاد یک شبکه بزرگراهی، لندن را به مسکو و سپس به نیویورک متصل کند که البته بودجه فراوانی می خواهد و ...
فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۱۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است دکتر پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی گفت: فقدان و نارسایی قوانین، ضوابط، مقررات و ساز و کارهای اجرایی مانع از ...
اجرای کمپین "آسمان آبی و زمین پاک"

اجرای کمپین “آسمان آبی و زمین پاک”

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: یکی از ویژگی‌های شهرهای مدرن حضور مستمر شهروندان و بهره گیری از ایده‌های آنان در راستای ساخت شهری بهتر ...