شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

احصاء مغایرت‌های طرح جامع و تفصیلی

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه مفاد طرح تفصیلی تهران جمعیت پایتخت را به ۱۳ میلیون نفر می‌رساند، گفت: طبق طرح جامع، سقف جمعیت پذیری تهران ۱۰ و نیم میلیون نفر است.

محمد سالاری درباره جلسه امروز شورای عالی شهرسازی و معماری گفت: جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور امروز صبح با حضور اعضای این شورا،‌ وزیر راه و شهرسازی، قالیباف شهردار تهران، مسجدجامعی رئیس شورای شهر تهران، بنده به عنوان رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا، نادری معاون شهرسازی شهرداری و تعدادی از شهرداران مناطق از جمله جاوید شهردار منطقه ۴ و پشمچی زاده شهردار منطقه ۵ برگزار شد.

وی ادامه داد: موضوع جلسه ارائه گزارش کمیته فنی دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور درباره مغایرت های موجود بین مفاد طرح جامع شهر تهران و طرح تفصیلی در حال اجرای شهر تهران بود. گزارشی که ارائه شد، نشانگر این بود که به موجب اجرای طرح تفصیلی شهر تهران، جمعیت پذیری شهر به ۱۳ میلیون نفر خواهد رسید. این در صورتی است که به موجب مفاد طرح جامع شهر تهران،‌ سقف جمعیتی شهر ۱۰ و نیم میلیون نفر پیش بینی شده است.

سالاری اذعان داشت: علاوه بر این، بعضی از کارشناسانی که در فرایند تدوین طرح تفصیلی حضور داشتند، ‌اذعان کرده اند که سقف جمعیت تهران ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر پیش بینی شده و سقف ۱۰ و نیم میلیون نفر برای شرایط بحران یا وضعیت ویژه در نظر گرفته شده و حداکثر ظرفیت شهر را نشان می دهد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا افزود: پس از ارائه این گزارش، اعضای شورای عالی، شهردار، رئیس شورا و بنده نقطه نظرات خود را ارائه دادیم و نهایتا آنچه مورد توافق قرار گرفت،‌ این بود که با توجه به مشکلات عدیده شهر تهران که در نتیجه افزایش جمعیت هم ایجاد شده است، به هیچ عنوان نباید سقف جمعیتی تهران از ۱۰ و نیم میلیون نفر فراتر رود.

وی اضافه کرد: لذا برای احصاء روش ها، راهکارها و مکانیسم های عملیاتی برای عدم افزایش جمعیت بیش از این میزان، مقرر شد تا کارگروهی متشکل از شورای شهر تهران، شهرداری تهران و شورای عالی شهرسازی و معماری کشور این موضوع را به صورت مشترک بررسی و مشخص کنند که با چه روش هایی و تعدیل چه پهنه‌هایی از طرح تفصیلی می توان اطمینان حاصل کرد که جمعیت شهر تهران از ۱۰ و نیم میلیون نفر فراتر نخواهد رفت.

سالاری در ادامه گفت: یکی دیگر از دستور جلسات امروز شورای عالی شهرسازی و معماری، لغو برخی از بندهای مصوبه موسوم به «هشت بندی» شورای عالی شهرسازی و معماری سابق در تاریخ ۴ اردیبهشت ۹۱ بود که به موجب آن، یک طبقه به تراکم کل شهر اضافه شد.

این عضو شورای شهر عنوان کرد: پیشنهاد کمیته فنی شورای عالی شهرسازی و معماری کشور مبنی بر حذف بندهای ۱ تا ۶ و بررسی سایر بندها بود که ما به عنوان نمایندگان شورای اسلامی شهر تهران این موضوع را مطرح کردیم که اجرای مصوبه هشت بندی در سطح خیابان ها و محلات شهر تهران، عملا باعث شکل گیری بسیاری از بلوک ها و املاک شده و ممکن است لغو یکباره آن در اذهان عمومی تبعاتی ایجاد کند و باعث زیر پا گذاشتن حقوق شهروندی شود.

وی تصریح کرد: به همین دلیل به دلیل اهمیت موضوع، ریاست شورای شهر تهران پیشنهاد بررسی آن در جلسه شورای شهر و کمیسیون های تخصصی آن و جویا شدن نظر دقیق و کارشناسی شورا را در این خصوص مطرح کرد که این پیشنهاد مورد قبول اعضای شورای عالی شهرسازی و معماری و وزیر مربوطه قرار گرفت و مقرر شد طی دو هفته آینده، موضوع در صحن شورای شهر بررسی و نتیجه به شورای عالی شهرسازی و معماری برای تصمیم گیری اعلام شود.

سالاری تاکید کرد: ما به عنوان اعضای شورای شهر تهران معتقد هستیم درباره مسائل مربوط به شهر و مجموعه شهری تهران باید با اخذ نظر اعضای شورای شهر تهران تصمیم گیری شود و شورای عالی شهرسازی و معماری بدون مشورت با اعضای شورای شهر تهران تصمیم گیری نکند که این موضوع مورد موافقت وزیر راه و شهرسازی به عنوان رئیس شورای عالی شهرسازی و معماری قرار گرفت و مقرر شد که لغو، عدم لغو یا تعدیل مصوبات هشت بندی در جلسه شورای شهر بررسی شود.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...