شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

ضرورت توجه به نرخ رشد شهرنشینی

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: اصلی‌ترین ایرادی که به برنامه پنجم وارد است این است که ارتباط مستقیمی با سند چشم‌انداز ندارد و اهداف بلند‌ مدت ۲۰ ساله کشور را هدف قرار نداده که باید این موارد از جمله نرخ رشد شهرنشینی و ایرادات طرح هادی روستاها در برنامه ششم که اکنون در حال تدوین است لحاظ شود.

پیروز حناچی در حاشیه همایش ملی توسعه پایدار کالبدی – فضایی روستایی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره‌ کنترل ساخت‌ و ساز‌های غیر مجاز اظهار کرد: در قانون ۱۹۴ برنامه‌ پنجم توسعه تدابیری در نظر گرفته شده است اما به نظر می‌رسد یک گسستی در برنامه پنجم نسبت به قانون سوم و چهارم و همچنین سند چشم‌انداز وجود دارد.

وی با بیان این‌که امید داریم در قانون برنامه ششم بتوانیم زمینه‌ای را فراهم کنیم، تصریح کرد: باید در این برنامه تداومی در برنامه مثبت شهری و کشوری اجرا شود.

میزان جمعیت شهری و روستایی معکوس شده است

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که از سال ۱۳۳۵ تا سال ۹۰ نسبت جمعیت شهری به روستایی ۳۰ به ۷۰ بوده است، تصریح کرد: در حال حاضر جمعیت شهری ما ۷۰ درصد و جمعیت روستایی ۳۰ درصد است.

وی افزود: این درحالی است که در سال ۱۳۳۵ جمعیت شهری ۳۰ درصد بوده است. حناچی تاکید کرد: رشد جمعیت شهری ما از کشور‌های اروپای مرکزی بالاتر است ولی با توجه به رشد جمعیت، میزان بهره‌وری بسیار پایین است.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: به جهت انطباق با شرایط زیست محیطی شاهد وضعیت شکننده‌ای در رشد جمعیتی هستیم.

وی با بیان این‌که باید از تجربیات گذشته درس بگیریم، افزود: در بند ب ماده ۱۳۷ قانون برنامه سوم توسعه موضوع بهسازی شهری و روستایی مورد توجه قرار گرفته و بنیاد مسکن هم با هوشمندی بسیار موضوع بهسازی شهری و روستایی را تعقیب کرده و جریانی به نام بهسازی روستاهای دارای بافت ارزشمند را در دستور کار خود قرار داده است.

حناچی افزود: تجربیاتی که از گذشته به دست آورده‌اند قابل نقد است و در صورتی که در همایش‌های این‌چنینی استفاده کنیم می‌توانیم فضای مناسبی برای نقدپذیری ایجاد کنیم.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در صورت تکرار نکردن اشتباهات گذشته و جلوگیری از ریشه‌یابی مشکلات، این همایش‌های می‌تواند در برنامه‌های آتی فرصت مناسبی تلقی شود.

وی با بیان این‌که در آستانه شکل‌گیری قانون ششم توسعه هستیم، تصریح کرد: استفاده از تجربیات گذشته و جلوگیری از اشتباهات در تدوین برنامه‌های آتی ما باید در دستور کار قرار گیرد. حناچی افزود: مهاجرت شهرها به روستاها به شکل برنامه‌ریزی‌ نشده‌ای وجود دارد که باید برنامه‌ریزی صحیحی برای آن در نظر گرفته شود.

معاون معماری و شهرسازی وزیرت راه و شهرسازی گفت: نرخ رشد شهرنشینی در صورتی که متوقف شود میزان افزایش مهاجرت به روستاها افزایش می‌یابد. وی در ادامه درباره توقف رشد شهرنشینی اظهار کرد: توقف رشد نرخ شهرنشینی بدین معنی است که آستانه شرایط زیست محیطی ما در شهرها به حداقل رسیده و کلان‌شهرها دیگر محل زندگی انسان‌ها نیست؛ به همین منظور مهاجرت از شهرها به روستاها آغاز می‌شود.

طرح‌ هادی روستاها ایرادات مهمی دارد

حناچی با بیان این‌که باید برای جذب جمعیت به روستاها حداقل امکانات برای زندگی مناسبی در روستاها فراهم شود، تصریح کرد: طرح‌های هادی در روستاها اجرا شده است دارای ایرادات بسیار مهمی است.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی افزود: ایراداتی که به طرح هادی وارد است همان اتفاقاتی است که در شهرها می‌افتد در حالی که در روستاها طرح‌های هادی نیز اتفاق می‌افتد. در صورتی که در روستاها از لحاظ کالبدی متفاوت هستند و ما برای حفظ ارزش‌های فرهنگی و دینی به دنبال آماده‌سازی جدید و حفظ ارزش‌های فرهنگی و دینی هستیم و باید مراکز هسته‌ای روستاها را فرصت تلقی کنیم.

وی با بیان این‌که نباید همان اتفاقی که در شهرهای بزرگ افتاد در روستاها بیفتد، خاطر نشان کرد: در مراکز اصلی و هسته‌ای روستاها باید سرمایه‌گذاری صحیحی انجام شود.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود