شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • instagram : shahrsazionline.ir
  • Payamak (iran): 30007546323232
  • line: 0935-1373772

پیش نیازهای نوسازی بافت فرسوده

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن بر لزوم شکل گیری اراده و عزم جدی برای نوسازی بافت های فرسوده تاکید کرد.

سید محمد پژمان، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن مهمان ویژه عصر روز اول برگزاری بیستمین نشست مدیران بافت های فرسوده کلانشهرهای کشور بود.
به گزارش شاسا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، سید محمد پژمان، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در این نشست بر ضرورت وجود اراده و عزم جدی در نوسازی بافت های فرسوده تأکید کرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به اینکه تأمین منابع مالی یکی از مباحث و مسائل مربوط به نوسازی است، خاطر نشان کرد: حتی اگر تسهیلات بانکی که برای نوسازی بافت های فرسوده منظور می شود بی حد و اندازه باشد، شاید افراد بتوانند با همین پول و هزینه بانکی خودشان اقدام به نوسازی کنند اما تاکنون این امر اتفاق نیفتاده است.
سید محمد پژمان یادآور شد: رقمی که برای وام نوسازی در نظر گرفته شده است رقم کم، ناچیز و نامناسبی است اما همین رقم هم پرداخت نمی شود. وی با بیان اینکه تا اواخر دهه ۷۰ بحث نوسازی بافت های فرسوده موضوعیتی جدی نداشت، تصریح کرد: دولت به دلیل در اختیار داشتن زمین، مشکلی نداشته و در نتیجه به سرعت شهرها توسعه و گسترش یافته اند اما اگر امروز نگاه کنیم می بینیم که شهرها به تراکم واقعی خود نرسیده اند.
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن عدم توجه به نوسازی بافت های فرسوده را ناشی از طرح ریزی های نامناسب و غلط دانست و گفت: وقتی در طرح ریزی های شهری همه سرانه ها و استانداردها برای اقشار متوسط و بالای جامعه در نظر گرفته می شود و برای اقشار متوسط به پائین و کم درآمد طرحی وجود نداشته باشد که این اقشار بتوانند در داخل محدوده شهرها به یک قطعه زمین دسترسی پیدا کنند و تقاضاهایشان را در مسیر نظام مند و قانومند دنبال نماید، به حاشیه رانده می شوند. وی افزود: عده زیادی نیز از بیرون از شهرها بر اثر سیاست هایی که به جهت اقتصادی موجب این جابجایی ها شده است، به داخل شهرها آمده اند و به دلیل متناسب نیافتن شرایط اقتصادی به حاشیه رانده می شوند.
به گفته وی هزینه های ایجاد شده در این بافت ها بسیار بالاست اما چون یکجا و مستقیم هزینه نمی شود و به صورت ریز ریز تقسیم می شود و یا بعضی از هزینه ها را دولت و شهرداری ها نمی پردازند و از جیب مردم هزینه می شود، کسی آنها ر محاسبه نمی کند.
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن تأکید کرد: جا دارد موضع نوسازی بافت های فرسوده نیز در کنار سایر مباحث اقتصادی که در حوزه های مختلف فرهنگ، مسائل اجتماعی، امنیتی، بهداشتی و … تأثیرگذار است، مورد توجه قرار گیرد. وی خاطرنشان کرد: باور من این است که اگر شهرداری ها، شوراهای اسلامی شهرها، مقامات، مسئولین استانی مثل استاندار، رئیس دستگاه قضایی، مدیرکل اطلاعات و… که افرادی تأثیرگذار هستند به موضوع نوسازی نیز ورود کنند و پای کار بیایند تحقق نوسازی بافت های فرسوده به سادگی قابل حل خواهد بود.
سید محمد پژمان با بیان این که نوسازی تنها برطرف کردن کهنگی و غیرمقام بودن بناها نیست، تأکید کرد: کمبود سرانه ها، مشکلات زیرساختی، مشکلات روبنایی و خدماتی مختلف اصل قضیه است و فقدان و کمبود این عوامل یکی از دلایلی است که میل و رغبت برای ماندن در این بافت ها و یا انگیزه لازم جهت ورود به نوسازی در این بافت ها را از میان برده و موجب تشدید محرومیت، تنگناهای اقتصادی و .. شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن خاطرنشان کرد: ضروری است در عرصه جهادگونه ی نوسازی بافت های فرسوده که دشوارترین، سخت ترین و تلخ تریم مسائل ممکن است در آن اتفاق بیفتد، تمامی دستگاه ها پای کار بیایند و پشتیبانی و کمک نمایند و تمام انرژی و توان خود را روی میز بگذارند.
سید محمد پژمان در ادامه سخنان خود خطاب به مدیران بافت های فرسوده کلانشهرهای کشور که در این نشست حضور داشتند گفت: سازمان ملی زمین و مسکن می تواند از سه روش با شما همکاری داشته باشد و شرط اول ایجاد یک اجماع جدی است که احساس شود اراده ای در شهر برانگیخته شده تا همه مقامات بیایند و هم عهد شوند و اظهار همراهی و همکاری جدی و مؤثر برای تحقق این برنامه ها داشته باشند. وی تصریح کرد: سازمان ملی زمین و مسکن می تواند اولویت مصرفی اراضی موجود در درون شهرها را به عمران و نوسازی بافت های فرسوده اختصاص دهد تا به عنوان معوض، جبران خدمات و … مصرف شوند و آن مقدار امکانی که آنجا تسهیل می شود برای برنامه های مسکن در جهت نوسازی استفاده گردد.
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اعلام این که اقشار کم درآمد که عموماً چهار دهک اول اقتصادی هستند در برنامه ریزی های ما در بخش مسکن مورد توجه قرار گرفته اند، افزود: چنانچه در شهرها اراضی نسبتاً قابل قبولی وجود داشت آمادگی داریم مشترکاً خریداری کنیم و با برنامه هایی که برای آن ها طراحی می کنیم و همچنین فرصت های مناسبی که برای بهره برداری از این اراضی ایجاد می کنیم، ارزش افزوده ایجاد کرده و این ارزش افزوده را در اختیار شهرداری ها در جهت تحقق اقدامات خود برای نوسازی بافت های فرسوده قرار دهیم. وی در خاتمه سخنان خود تصریح کرد: چنانچه برنامه های نوسازی بافت های فرسوده در کلانشهرها مورد تأیید شرکت عمران و بهسازی قرار گیرد، سازمان ملی زمین و مسکن نیز آمادگی دارد مقداری از منابع مالی خود را در این بخش تزریق نماید.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

بررسی تطبیقی مداخله در پهنه های فرسوده و ارائه راهبردهای مبتنی بر مشارکت مردم

بررسی تطبیقی مداخله در پهنه های فرسوده و ارائه راهبردهای مبتنی بر مشارکت مردم

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ دی ۲۸, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بررسی تطبیقی مداخله در پهنه های فرسوده و ارائه راهبردهای مبتنی بر مشارکت مردم – پخش از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم بررسی تطبیقی مداخله ...
بررسی نظام مداخله بهینه برای بهسازی و نوسازی پهنه های فرسوده شهر تهران

بررسی نظام مداخله بهینه برای بهسازی و نوسازی پهنه های فرسوده شهر تهران

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ دی ۲۶, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بررسی نظام مداخله بهینه برای بهسازی و نوسازی پهنه های فرسوده شهر تهران – پخش از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم بررسی نظام مداخله بهینه ...
مشاركت مردمي در مقاوم سازي و استحكام بخشي بافتهاي تاريخي

مشارکت مردمی در مقاوم سازی و استحکام بخشی بافتهای تاریخی

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ آذر ۱۸, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است مشارکت مردمی در مقاوم سازی و استحکام بخشی بافتهای تاریخی حسن احمدی * منیرالسادات شهابی **    چکیده یکی از معضلاتی که بافتهای تاریخی شهرها ...
تعامل با مردم؛ کلید حل مشکلاتِ بافت فرسوده کرج

تعامل با مردم؛ کلید حل مشکلاتِ بافت فرسوده کرج

این مطلب را نسترن کیوانپور در تاریخ تیر ۳۰, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است عضو شورای شهر کرج: در جذبِ سرمایه‌گذار، ضعیف عمل کرده‌ایم پرداختن به مقوله‌‌ی بافتِ فرسوده مدتی است در صدرِ مسائلِ موردِ توجهِ مسئولان استان قرار ...
بررسی نوسازي و بهسازي بافت فرسوده محله شهيد خوب بخت (تهران)

بررسی نوسازی و بهسازی بافت فرسوده محله شهید خوب بخت (تهران)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ اسفند ۶, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بررسی نوسازی و بهسازی بافت فرسوده محله شهید خوب بخت (تهران) چکیده شهر تهران، به عنوان یک کلانشهر و هم به عنوان مرکز کشور، از ...
بررسي و طبقه بندي انواع بافت هاي فرسوده شهري كلانشهر تهران و راهكارهاي مداخله در آن

بررسی و طبقه بندی انواع بافت های فرسوده شهری کلانشهر تهران و راهکارهای مداخله در آن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بررسی و طبقه بندی انواع بافت های فرسوده شهری کلانشهر تهران و راهکارهای مداخله در آن چکیده بافت های فرسوده شهری، محدوده آسیبپذیر شهر از ...