همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

احداث شهر فرودگاهی امام (ره)

با تایید اساس‌نامه شهر فرودگاه امام خمینی(ره) توسط هیات دولت، احداث این پروژه عظیم وارد مرحله جدیدی شد.

هیات دولت در جلسه یازدهم خرداد خود رسما اساس‌نامه شهر فرودگاهی امام را تصویب کرد تا کار برنامه‌ریزی برای آماده‌سازی این مجموعه رسما به وزارت راه و شهرسازی بازگردد. بر مبنای آخرین اخبار، عباس آخوندی – وزیر راه و شهرسازی – به محض تصویب اساس‌نامه، آن را ابلاغ کرد تا رسما پیگیری مقدمات آیین‌نامه‌ای این پروژه آغاز شود.
غلامرضا شیرازیان – مجری طرح توسعه فرودگاه امام – با تایید این خبر گفت: پس از تصویب اساس‌نامه و ابلاغ آن توسط وزیر راه اقدام برای ثبت کردن شرکت مرتبط با شهر فرودگاهی امام آغاز شده و در این زمینه اقدامات مناسبی نیز صورت گرفته است. وی افزود: اگر مراحل ابتدایی کار طبق برآوردها انجام شود ظرف چند ماه آینده وضعیت شرکت مشخص می‌شود و آیین‌نامه اجرایی نهایی خواهد شد.
به گفته شیرازیان با طی شدن مراحل مقدماتی و صدور مجوزهای لازم به زودی کار ساخت شهر فرودگاهی امام رسما کلید خواهد خورد.
پیش از این نیز محمد علی نوریان – قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور هواشناسی و هوانوردی – گفته بود مذاکراتی با گروه‌های خارجی انجام شده که با طرف چینی بیشتر به توافق رسیده‌ایم و به زودی به سرانجام می‌رسد.
به گفته وی مبلغ قرار‌داد یک تا ۲٫۵ میلیارد دلار است و بحث فاینانس مالی را باید نهایی کنیم.
با تبدیل فرودگاه به شهر فرودگاهی، استقلال مالی و مدیریتی برای فرودگاه به وجود می‌آید و با ادغام فعالیت‌های فرودگاهی و غیرفرودگاهی که در دنیا هم مرسوم است امکانات خوب سرمایه‌گذاری و ترغیب سرمایه‌گذاران بخش غیردولتی فراهم می‌شود.
این شهر ۱۴ هزار هکتار زمین شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) را شامل می‌شود و در نهایت قادر به ایجاد زمینه اشتغالی بالغ بر ۵۰۰ هزار نفر را دارد که فعالیت‌های مختلفی را در قالب ۲۵ شهرک تخصصی به سرمایه‌گذاران ارائه خواهد کرد. برخی از این شهرک‌ها به شرح زیر است:

– شهرک سلامت که فعالیت‌های توریست پزشکی و ارائه کلیه خدمات مرتبط از جمله احداث بیمارستان‌ها و مراکزتخصصی و واردات و صادرات کالاهای پزشکی و ایجاد مراکز اقامتی مرتبط را در منطقه آزاد ارائه می‌کند.
– شهرک دانش که فعالیت‌های آموزش عالی را در منطقه آزاد برای خدمات آموزشی در ۲۵ کیلومتری تهران طراحی کرده و به موسسات آموزشی امکان ایجاد پردیس بین‌المللی آنها را می‌دهد.
– شهرک گردشگری که با توجه به وجود شهری ۳۵۰۰ ساله به روایت سازمان میراث فرهنگی در زیر تپه‌های معمورین در ضلع غربی فرودگاه موقعیت ویژه‌ای را به این فرودگاه در مقایسه با سایر فرودگاه‌های جهان داده است.
– شهرک رسانه‌ای فضایی نوین را برای انجام فعالیت‌های رسانه‌ای و ارتباطات بین‌المللی فراهم می‌کند.
– شهرک تفریحی با مساحتی بالغ بر ۵۰۰ هکتار برای ایجاد فعالیت‌های تفریحی شامل شهربازی و سرزمین‌های گردشگری است.
– شهرک تجارتی با مساحت بالغ بر ۳۰۰ هکتار آماده استقرار دفاتر مرکزی شرکت‌های تجاری، بانک‌ها و موسسات بیمه‌ای در منطقه آزاد در فاصله ۲۵ کیلومتری تهران است.
– شهرک مراکز همایشی و هتل‌ها با مساحتی حدود ۷۸ هکتار برای استقرار مراکز برگزاری اجتماعات کشور و ساخت انواع هتل‌های سرویس‌دهنده به شهر فرودگاهی در منطقه ویژه اقتصادی طراحی شده است.
– شهرک زیست محیطی با مساحتی حدود ۳۰۰ هکتار برای فعالیت‌های نوآورانه و تحقیقات زیست محیطی و ایجاد فضاهای توریسم زیست محیطی طراحی شده است.
– شهرک نمایشگاهی با مساحتی حدود ۱۵۰ هکتار برای اسقرار نمایشگاه‌های بین‌المللی مثل نمایشگاه‌های خودرو، صنایع طلا، مصالح ساختمانی و … در منطقه ویژه اقتصادی طراحی شده است.
– شهرک صادراتی با مساحتی حدود ۱۶۷ هکتار در منطقه آزاد تجاری برای صادرات انواع کالاهایی مانند گل و گیاه و … که نیاز به حمل و نقل هوایی دارند طراحی شده است.
– شهرک فناوری‌های برتر high tech در منطقه‌ای با ترکیبی از زمین‌های منطقه آزاد و نرمال با مساحتی حدود ۵۰۰ هکتار برای استقرار تکنولوژی‌های نوین و برتر لحاظ شده است.
– شهرک خدمات پشتیبانی که برای تامین نیازهای بازرگانی و حمل و نقلی کشور در زمینی به مساحت ۶۰۰ هکتار در بین دو منطقه ویژه اقتصادی و منطقه نرمال طراحی شده است.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...