شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • instagram : shahrsazionline.ir
  • Payamak (iran): 30007546323232
  • line: 0935-1373772

مناسب‌سازی ساختمان‌ها برای معلولان

عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران از اصلاح آئین‌نامه ساخت و ساز در شهر تهران برای الزام رعایت ضوابط مناسب‌سازی ساختمان‌ها برای استفاده معلولان و جانبازان خبر داد.

مجتبی شاکری درباره مناسب‌سازی معابر شهری برای جانبازان،‌ معلولان و سالمندان و جلسه‌ای که در این‌باره برگزار شد،‌اظهار داشت: اخیراً جلسه‌ای با اقبال شاکری و علی صابری دو عضو شورای شهر تهران در مؤسسه مطالعات تاریخ تهران برگزارکردیم که در آن مباحث متنوعی از جمله مناسب‌سازی معابر، در دسترس بودن سطوح شهری و ایمن شدن مسیرها برای تردد جانبازان، معلولان،‌ کودکان و سالمندان مطرح شد.
وی با اشاره به این‌که علاوه بر در دسترس بودن سطوح مناسب برای تردد این قشراز جامعه مسئله ایمنی هم حائز اهمیت است، ‌گفت: نکته دیگر یکپارچه شدن مجموعه است؛زیرا ممکن است یک جانباز یا معلول از پارکی که مناسب‌سازی شده خارج شود اما در معابر و خیابان‌ها دچار مشکل شود.
اگر مجموعه آنچه قراراست در دسترس قرار گیرد به طور یکپارچه، مناسب‌سازی نشود سهولت تردد برای این قشر جامعه را در پی نخواهد داشت.
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران تصریح کرد: موضوع دیگری که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت این بود که برای این کار اصلاح آئین‌نامه‌ها لازم است تا بر این اساس کسانی که در امر ساخت و ساز دخیلند موظف به رعایت ضوابط مناسب‌سازی‌ها شوند.
همان‌طور که برای هر آپارتمان یا واحدی که مجوز ساخت داده می‌شود موظف به تأمین پارکینگ می‌کنیم مناسب‌سازی هم جزء آیین‌نامه‌های مربوط قرار گیرد تا افراد موظف به رعایت آن باشند.
وی با بیان این‌که متأسفانه در این زمینه با خلاء قانونی وعدم نظارت بر اجرای قانون مواجهیم، تاکید کرد: پیمانکارهایی که کار ساخت و ساز را به عهده دارند درباره مناسب‌سازی توجیه فنی نیستند و لازم است مشاور مناسب برای این کار وجود داشته باشد البته بهره‌مندی از مشاوران برای ایجاد مناسب‌سازی در ساخت و سازها باعث افزایش هزینه‌ها نخواهد شد.
شاکری تصریح کرد: برای تبدیل شدن این موضوع به قانون کارگروهی برای ارائه آن در قالب طرحی به شورای شهر، تشکیل شده است البته مذاکرات فنی آن نیز با مجریان تا حدودی صورت گرفته است که باید نهایی شود تا بعد از تصویب شدن لازم‌الاجرا شود.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)