شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

«پرند» گزینه «پایتخت اداری»؟

معاون شرکت شهرهای جدید: مبنای تشکیل پرند «سبک‌سازی جمعیت تهران» و «انتقال‌پایتخت» بود

تاکید رئیس‌جمهور بر شروع مطالعه برای «کاهش بار سیاسی تهران از طریق انتقال پایتخت‌اداری»، بار دیگر نقاط از قبل نامزد‌شده برای پایتخت‌‌جدید را در صدر بررسی‌‌های کارشناسان و در عین‌حال گمانه‌زنی‌ها قرار داد.
روزگذشته دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور به همراه معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و معاون شهرسازی شهرهای جدید از شهر جدید پرند بازدید کردند تا نسخه جدید و در حال‌تنظیم طرح جامع پرند را پیش‌از ابلاغ، با وضع موجود مطابقت دهند.
هر چند این سفر کاری صرفا به مباحث شهری و به ویژه مشاهده کاستی‌های موجود در محله‌های مسکن‌مهر اختصاص پیدا کرد، اما نقطه‌ای در منتهی‌الیه پرند که پیش‌تر به عنوان گزینه «پایتخت‌اداری»، مطرح بود نیز مقصد بازدید قرار گرفت.
سه سال پیش همزمان با اعلام طرح کاهش ۵ میلیون نفری جمعیت تهران، موضوع انتقال مجموعه‌ای از وزارتخانه‌ها به محدوده‌ای با مساحت حداقل ۵۰۰ هکتار در قسمتی از شهر جدید پرند مطرح شد و یکسال بعد، بحث انتقال پایتخت‌اداری به پرند تا سطح جلسات تخصصی در یکی از معاونت‌های ریاست‌جمهوری نیز پیش‌ رفت.
در حال‌حاضر با داغ‌شدن مجدد بحث انتقال، این منطقه دوباره مورد توجه قرار گرفته است.
حسن روحانی که گفته می‌شود زمان حضورش در شورای‌عالی امنیت ملی به‌عنوان دبیر شورا، مدیریت و راهبری چند تحقیق درباره انتقال پایتخت را برعهده داشته و حتی اسناد و گزارش‌های مکتوبی از نتایج این تحقیقات را در دبیرخانه شورا به ثبت رسانده است، سه روز پیش با حضور در وزارت راه‌وشهرسازی، از مسوولان این وزارتخانه خواست برنامه‌ریزی و مطالعه برای جابه‌جایی پایتخت را در دستور کار قرار دهند، به این صورت که تهران مرکز تجاری، اقتصادی و دانشگاهی کشور باقی بماند اما بار سیاسی این شهر کاسته شود.
اکنون کارشناسان شهری و صاحب‌نظران حوزه شهرسازی معتقدند: با منتفی‌شدن بحث «انتقال کامل پایتخت»، قابلیت شهرهای دوردست برای تشکیل پایتخت‌اداری به حداقل رسیده و «پایتخت ‌اداری» باید در نزدیکی تهران به‌عنوان پایتخت اقتصادی و مرکز سایر فعالیت‌ها، باشد تا امکان برقراری ارتباط و تعامل بین پایتخت اداری و پایتخت اصلی وجود داشته باشد.
این نظر کارشناسان با توجه به سابقه مطالعاتی درباره انتقال‌ بخشی از دستگاه‌های دولتی به پرند، در حال‌حاضر گمانه‌زنی‌ها درباره قرار گرفتن این شهر در لیست گزینه‌های انتقال را تقویت کرده است.
حبیب‌الله طاهرخانی عضو هیات‌مدیره و معاون توسعه مسکن و شهرسازی شرکت عمران شهرهای جدید روز گذشته در جریان بازدید از پرند به «دنیای‌اقتصاد» گفت: در طرح‌ریزی اولیه پرند و مکان‌یابی‌هایی که آن زمان برای ایجاد شهر جدید در اطراف تهران انجام شد، یکی از مبانی تشکیل پرند، ایجاد «پایتخت‌اداری» بود و قرار بود بخشی از بار سرریز جمعیتی تهران به این شهر منتقل شود. طاهرخانی با بیان اینکه برخی از جامعه‌شناسان و پژوهشگرانی که در حال‌حاضر مطالعه برای ارتقای شرایط اجتماعی شهرهای جدید را دارند انجام می‌دهند، این منطقه را مناسب انتقال پایتخت اداری عنوان می‌کنند،  گفت: اما تا پیش‌از مطالعات جامع، نمی‌توان هیچ نظر قطعی و کارشناسی در این باره اعلام کرد.
عضو هیات‌مدیره شرکت عمران شهرهای جدید در پاسخ به پرسش «دنیای‌اقتصاد» مبنی بر اینکه آیا پرند به لحاظ زمین امکان‌پذیرش پایتخت‌اداری را دارد؟ گفت: برای انتقال پایتخت‌اداری به پرند حداقل چیزی در حدود یک هزار هکتار زمین مورد نیاز است که ظاهرا بنا به گفته مسوولان شهر، چنین زمینی وجود دارد، اما در محدوده شهرستان شهریار قرار گرفته و اگر قرار باشد چنین طرحی بعد از انجام مطالعات اجرایی شود، لازم است محدوده شهری پرند در قالب تقسیمات کشوری از طریق وزارت کشور اصلاح شود.  چون حتی در طرح جامع پرند و نسخه‌ای که قبلا تهیه شده بود، بخشی از آن در محدوده شهریار واقع شده است.

ساز و کار پیشنهادی برای انتقال
عضو هیات‌مدیره شهرهای جدید در ادامه گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با تاکید براینکه با سازوکارهای اداری، نباید به دنبال انتقال «پایتخت‌اداری» رفت، افزود: برای ایجاد «پایتخت‌اداری» باید مدل خاص تامین مالی در نظر گرفت. به نظر من اگر این تصمیم در سطح کلان دولت اتخاذ شود، در این صورت پایتخت‌اداری نیازمند «خدمات سطح‌برتر» است.طاهرخانی درباره مدل پیشنهادی استفاده از «خدمات سطح‌ برتر» برای طرح انتقال پایتخت اداری گفت: خدمات سطح‌ برتر، بخش‌های اقتصادی طرح انتقال را شامل می‌شود. با این مدل بدون نیاز و وابستگی شدید به بودجه دولت، می‌شود برای انتقال پایتخت‌اداری برنامه‌ریزی کرد.
در حقیقت بخش‌خصوصی از طریق این مدل، از قسمت‌های انتفاعی موضوع انتقال نفع می‌برد و در مقابل، منابع لازم برای انتقال را برای دولت فراهم می‌سازد.
وی همچنین درباره دستگاه‌هایی که مشمول انتقال پایتخت‌اداری می‌شوند، گفت: مجموعه‌های دولتی و اداری و سایر قسمت‌ها همچون سفارتخانه‌ها می‌توانند مشمول شوند. عضو هیات‌مدیره شرکت عمران شهرهای جدید با تاکید براینکه برای انتقال پایتخت باید به‌صورت جامع و دقیق، مطالعات کارشناسی صورت بگیرد، پروسه جابه‌جایی پایتخت‌اداری از تهران به نقطه‌ای دیگر را در یک دوره زمانی حداقل ۱۰ساله ارزیابی کرد و در عین حال افزود: متاسفانه برخی‌ها با اتکا به این موضوع، تصور می‌کنند مشکلات شهر تهران در اثر انتقال بخشی از پایتخت، حل می‌شود درحالی که نباید از مشکلات این کلان‌شهر غافل شد. تهران مسائل خاص خود را دارد.

تالمات اجتماعی پرند باید کاهش یابد
پیروز حناچی دبیر شورای‌عالی شهرسازی‌ومعماری کشور به عنوان یکی از منتقدین اصلی طرح مسکن‌مهر، دیروز در ورودی شهر جدید پرند، با اطلاق واژه «کلان‌شهر» به این شهر، بلافاصله پس‌از مشاهده فاز صفر و یک پرند گفت: اگر این ساختمان‌ها مسکن‌مهر هستند، من نظرم را درباره طرح عوض می‌کنم!
حناچی در سال‌های اخیر با وارد کردن حداقل دو اشکال جدی به پروژه‌های مسکن‌مهر، چنین ساخت‌وسازهایی را محل تمرکز آسیب‌های اجتماعی عنوان کرده بود.
وی دیروز نیز بعد از آنکه از قسمت اصلی شهر پرند (ورودی شهر) که در دهه۷۰ ساخته شده است، پا به محله‌های مسکن‌مهر در فازهای ۵ و ۶ گذاشت، معماری این ساختمان‌ها را محل نقد قرار داد و در عین‌‌حال از مسوولان پرند خواست حداقل امکانات مورد نیاز ساکنان این شهر را که حمل‌ونقل عمومی است زودتر مهیا کنند.
حناچی در حاشیه این بازدید در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» اعلام کرد: پرند در وضعیت ناپایداری به سر می‌برد به این معنا که به تناسب جمعیتی که پذیرفته، توسعه پیدا نکرده و امکانات و تجهیزاتی که مردم در همه شهرها برای زندگی راحت نیاز دارند، به تناسب در این شهر شکل پیدا نکرده است. مثل خدمات رفاهی، فضای سبز، مکان‌هایی برای گذراندن اوقات فراغت، آموزش شهروندان و کودکان. الان در پرند چنین فضاهایی به لحاظ سرانه خدمات سکونتی، ناچیز است.
معاون وزیر راه‌وشهرسازی افزود: در مجموعه شهری تهران یکی از اصلی‌ترین چالش‌ها، حمل‌ونقل کم‌درآمدهای ساکن در شهرهای اطراف پایتخت است. چون این افراد کسانی هستند که عمدتا در داخل کلان‌شهر تهران شاغل هستند و برای تردد آنها اگر برنامه‌ریزی نشود و هزینه‌هایشان کاهش پیدا نکند، مشکلات بعدی را به وجود می‌آورد.
حناچی تصریح کرد: معمولا در دنیا قبل از آنکه چنین جمعیتی را در نقطه جدیدی ساکن ‌کنند، خدمات عمومی و رفاهی در مقیاس محله شکل پیدا می‌کند. حتی کاری می‌کنند که این خدمات ارزان‌تر به دست‌شان برسد، یعنی دولت‌‌ها کاری می‌کنند که مردم تشویق شوند از داخل کلان‌شهر و مرکز اصلی خارج شوند.
وی افزود: در تهران اگر یک خانواده تصمیم بگیرد از تهران به پرند مهاجرت کند و در آنجا ساکن شود باید ۲۵درصد در هزینه‌های زندگی‌اش صرفه‌جویی و کاهش اتفاق بیفتد. اما الان هزینه‌های زندگی ساکنان پرند به مراتب گران‌تر از ساکنان تهران است چه به جهت حمل‌ونقل و رفت‌وآمد و چه به جهت خرید مایحتاج زندگی. حتی اگر کسی خودرو شخصی نداشته باشد، زندگی‌اش در شهر جدید مختل می‌شود.
حناچی با اشاره به آستانه جمعیتی بالای پرند، اعلام کرد: موضوع تامین حمل‌ونقل عمومی این شهر را وزارت کشور پیگیری می‌کند. وی افزود: اگر می‌خواهیم پرند بالنده و سرزنده باشد باید چند نکته را در دستور کار قرار دهیم، خدمات عمومی و حمل‌ونقل محله‌ای، اقداماتی که به کاهش تالمات اجتماعی می‌انجامد و در نهایت کاهش هزینه‌های زندگی.
حناچی درباره علت اطلاق «کلان‌شهر» به شهر جدید پرند گفت: معمولا به شهرهایی که جمعیت آنها به آستانه ۸۰۰ هزار نفر می‌رسد، کلان‌شهر گفته می‌شود.
در پرند ۹۷ هزار واحد مسکونی‌مهر در کنار حداقل ۳۰ هزار واحد مسکونی از قبل ساخته شده، در دست احداث است که جمعیت شهر را از مرز ۷۰۰ هزار نفر عبور می‌دهد. در سال‌های اخیر، عمده بارگذاری ساختمانی در این شهر، با کاربری مسکونی بوده و سایر سرانه‌های خدماتی در سطح پایینی در پرند وجود دارد.
حناچی از سیاست‌گذاری‌های ویژه در شورای‌عالی شهرسازی برای افزایش سرانه‌های خدماتی پرند خبر داد و گفت: اجرای این سیاست‌ها با شرکت عمران شهرهای جدید است.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...
 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود