شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • instagram : shahrsazionline.ir
  • Payamak (iran): 30007546323232
  • line: 0935-1373772

توقف توسعه پدیده شاندیز مشهد

رئیس سازمان امور اراضی گفت: در ماه های دی و بهمن سال گذشته شورای عالی شهرسازی تصویب کرد مجوز جدید برای توسعه ساخت و ساز پدیده شاندیز صادر نخواهد شد اما این مصوبه اجرا نشده است و این طرح با دخالت وزارت جهادکشاورزی متوقف شد.

 رئیس سازمان امور اراضی کشور از توقف طرح های ساخت و ساز پدیده شاندیز، صدور حکم قلع و قمع شهرک محمودیه در استان مازندران و قلع و قمع شهرک تماشا خبر داد.

قباد افشار در جلسه خبری امروز با اشاره به اینکه سه طرح پدیده شاندیز، شهرک تماشا و شهرک محمودیه در اراضی کشاورزی اجرا شده است، افزود: ساخت و سازها در شهرک تماشا قلع و قمع شد و قرار است اراضی پاکسازی و به شکل اولیه به صورت اراضی کشاورزی بازگردد ، در غیر این صورت حکم زمین اجرا می شود و این اراضی به تملک دولت در می آید.
وی درباره شرایط شهرک محمودیه استان مازندران گفت: حکم قلع و قمع برای این طرح صادر شد اما در مرحله تجدیدنظر قرار دارد و باید تخریب شود. رئیس سازمان امور اراضی کشور افزود: طرح شهرک محمودیه متعلق به تعاونی وزارت کشور است اما وزیر کشور هم اعتقاد دارد که این طرح باید متوقف شود و وی به شدت با تغییر کاربری اراضی کشاورزی و منابع طبیعی مخالف است.
افشار گفت: وزیر کشور دو معاون امور عمران و امور اقتصادی خود را برای پیگیری و رسیدگی به موضوع جلوگیری از تغییر کاربری مامور و در بخشنامه ای به استاندار بر جلوگیری از تخریب باغات داخل شهرها و مزرعه محمودیه تاکید کرده است.
وی درباره توقف طرح پدیده شاندیز در حومه شهر مشهد افزود: در ۶ ماه گذشته پرونده این طرح دوبار به شورای عالی شهرسازی و معماری رفت و در نهایت قرار شد اراضی زراعی و باغی محدوده این طرح حفظ شود ، در غیر این صورت ساخت و ساز متوقف می شود.
رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: در ماه های دی و بهمن سال گذشته شورای عالی شهرسازی تصویب کرد مجوز جدید برای توسعه ساخت و ساز پدیده شاندیز صادر نخواهد شد اما این مصوبه اجرا نشده است و این طرح با دخالت وزارت جهادکشاورزی متوقف شد.
افشار افزود: متاسفانه طرح های ساخت و ساز باوجود اینکه به تایید شورای عالی شهرسازی استان نرسیده است ، آغاز و تخریب اراضی زراعی و باغی محدوده طرح پدیده شاندیز انجام شد که این اقدام غیرقانونی است.
وی گفت: سازمان امور اراضی کشور از روند تخریب اراضی کشاورزی محدوده پدیده شاندیز گزارشی تهیه و به قوه قضائیه ارسال کرد و رئیس قوه قضائیه دستور رسیدگی صادر کرد و قرار است این مسئله در کمیسیون اصل ۹۰ و شورای عالی حفظ حقوق بیت المال نیز مورد بررسی قرار گیرد.
رئیس سازمان امور اراضی کشور افزود : مسئولان طرح ساختمانی پدیده شاندیز فقط برای ۹ هکتار مجوز تغییر کاربری داشتند اما ۵۵ هکتار اراضی زراعی و باغی را بدون مجوز قانونی از وزارت جهادکشاورزی تخریب کردند.
افشار درباره ساخت و ساز در ارتفاعات و باغات شمال شهر تهران نیز گفت: براساس رهنمودها و بیانات مقام معظم رهبری این اراضی باید حفظ و پس گرفته شود.
وی درباره آینده پروژه مسکونی کارمندان وزارت جهادکشاورزی که در محدوده اراضی کشاورزی قرار دارد، افزود: قرار است زمین جایگزین به متقاضیان مسکن در این طرح تعلق گیرد.
رئیس سازمان امور اراضی کشور همچنین نسبت به ساخت و ساز بی رویه در اراضی حدفاصل شهرها هشدار داد و گفت: تبدیل روستاهای بزرگ به شهر ایرادی ندارد اما باید قواعد تبدیل روستا به شهر و حریم و محدوده آن مدیریت و مشخص شود.
افشار افزود : ساخت و ساز در دشت های استان مازندران با سرعت انجام می شود که علت ان مشخص نشدن حریم شهری است. وی گفت: برای جلوگیری از این روند ضوابط مدیریت محدوده شهرها و روستاهای بزرگ در سازمان امور اراضی کشور در دست بررسی و تغییر است.
رئیس سازمان امور اراضی کشور درباره تغییر کاربری ۵۰ درصد از اراضی کشاورزی غرب استان مازندران اعلام خطر کرد و افزود : در صورتی که مدیریت نظام شهری و تعیین محدوده قانونی شهرها اجرا نشود تا ۱۰ سال آینده هیچ زمین زراعی در استان مازندران باقی نمی ماند.
افشار گفت: از کل مساحت کشور حدود ۱۵ میلیون هکتار معادل ۹،۱ درصد از اراضی قابلیت کشت و کشاورزی دارد و آیا رواست این تعداد محدوده را به ویلا و طرح های ساختمانی تبدیل کنیم؟

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...