شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

بازدید اعضای دانشگاه فنی برلین از بافت های فرسوده

جمعی از اساتید و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه برلین آلمان در رشته های مختلف معماری، شهرسازی، مدیریت شهری و … در جریان سیاست ها و رویکردهای سازمان نوسازی برای نوسازی بافت های فرسوده پایتخت قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری مهر ،در جلسه ای که با حضور مدیرعامل سازمان، اساتید و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه برلین آلمان برگزار شد، عباداله فتح اللهی به معرفی فعالیت ها، اقدامات صورت گرفته و سیاست های این سازمان جهت نوسازی بافت های فرسوده پایتخت پرداخت.

عباداله فتح اللهی ضمن معرفی وظایف، مأموریت ها و ساختار سازمانی سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این که رویکرد شهرداری تهران در نوسازی بافت های فرسوده از ۸ سال پیش تاکنون رویکردی اجتماعی بوده است، خاطرنشان کرد: سازمان نوسازی شهر تهران پس از تجربیات مداخله مستقیم در تهیه طرح ها و اجرای پروژه های نوسازی  به این نقطه رسید که فرآیند نوسازی بافت های فرسوده می بایست با مشارکت جدی ساکنان دنبال شود.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران تصریح کرد: بر مبنای این رویکرد دفاتر خدمات نوسازی در ۵۶ محله شهر تهران راه اندازی شدند تا بتوانند ساکنان بافت های فرسوده را از لحاظ فرآیند اداری، حقوقی، روحی، روانی و فرهنگی جهت مشارکت در نوسازی محل خود راهنمایی و ترغیب نمایند.

وی اظهار داشت در کنار این دفاتر شبکه های مختلف مردمی در تهران شکل گرفت و نمایندگان محلات مختلف با رویکرد توسعه محله  خود با شهرداری مناطق همکاری می کنند.

فتح اللهی عنوان کرد: از سال ۸۶ که طرح جامع تهران تصویب و ابلاغ شد، طرح تفصیلی نیز همزمان با طرح جامع به تصویب کمیسیون ماده ۵ رسید و همزمان با مداخله مستقیم ۸۶ طرح موضوعی همراه با طرح های منظر شهری تهیه شد.

وی در این باره توضیح داد: از آنجایی که طرح های منظر شهری مبتنی بر تعلقات خاطر ساکنین نبود و انطباق کاملی با طرح تفصیلی نداشت در مرحله اجرا نتوانست موفقیت کامل را حاصل نماید.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در ادامه خاطرنشان کرد: به همین خاطر فصل جدیدی در کتاب ضوابط و مقررات طرح تفصیلی با نگاه تشویق گرایانه  افزوده شد که با تراکم های تشویقی و معافیت های مالی در شهرداری تهران نهضت نوسازی مردمی در چارچوب طرح تفصیلی شکل گرفت به گونه ای که طی سنوات اخیر شاهد  ۳۱ هزار پلاک نوسازی بودیم و پروسه تجمیع پلاک های ریزدانه از رشد ۵۱ درصدی برخوردار شدند.

فتح اللهی با بیان اینکه بافت های فرسوده در شهر تهران گونه های مختلفی دارند و بافت های تاریخی بیشتر در مناطق ۱۱ و ۱۲ شهرداری تهران واقع شده اند، تصریح کرد: در بافت های تاریخی شاهد مهاجرت شهروندان اصیل و جایگزینی سایر شهروندان هستیم به نوعی که به طور مثال در منطقه ۱۲ روزانه قریب به ۵/۲ میلیون نفر از بازار و امکانات این منطقه سرویس می گیرند و شبانه حدود ۱۳۰ هزار نفر در این منطقه سکونت دارند که این امر تبعات و ناهنجاری های اجتماعی را به دنبال دارد.

وی با اشاره به تراکم جمعیتی بالا در بافت های فرسوده، گفت: مشکل اساسی در نوسازی این بافت ها نحوه توجیه اقتصادی نوسازی است، زیرا غالباً محل کسب و کار ساکنین بافت های فرسوده با محل سکونتشان یک جا است و در صورت نوسازی، شغل ساکنان نیز در معرض خطر قرار می گیرد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: شهرداری تهران به منظور حل این مشکل اقدام به تهیه بسته های تشویقی، بخشودگی ۱۰۰% عوارض نوسازی کرده است، همچنین تسهیلات بانکی برای اسکان موقت و نوسازی در اختیار سازندگان قرار می گیرد.

به گفته فتح اللهی پس از سیاست های دولت جدید در بحث مسکن اجتماعی با رویکرد نوسازی بافت های فرسوده و انتخاب رویکرد اجتماعی از سوی شهرداری تهران شاهد امید و جهشی در میزان تقاضای ذی نفعان ساکن در بافت های فرسوده هستیم.

وی نقدهای دلسوزانه و حمایت های شورای اسلامی شهر تهران، شکل گیری تشکل های توسعه گر محلات، راه اندازی نشریه های طنز انتقادی و … را در فرآیند نوسازی بسیار کارآمد دانست و گفت:  همه این مجموعه ها باعث می شود که رفتار ما و افرادی که از بعد حاکمیت به این قضیه ورود پیدا می کنند دقیق تر و فنی تر شده و سرمایه گذاران نیز با امید بیشتری وارد این فرآیند شوند.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

بازشناسي قابليت هاي نوسازي در بافت هاي فرسوده بخش مياني بر پايه ويژگي هاي اجتماع و فضا

بازشناسی قابلیت های نوسازی در بافت های فرسوده بخش میانی بر پایه ویژگی های اجتماع و فضا

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ اسفند ۴, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بازشناسی قابلیت های نوسازی در بافت های فرسوده بخش میانی بر پایه ویژگی های اجتماع و فضا چکیده وسعت بالای بافت های فرسوده شهری از ...
بهسازی بافت‌های فرسوده اطراف حرم امام رضا (ع)

بهسازی بافت‌های فرسوده اطراف حرم امام رضا (ع)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است محمد علی منصوری سرپرست اداره بافت‌های فرسوده استان خراسان رضوی با بیان این‌که بهسازی بافت‌های فرسوده اطراف حرم امام رضا (ع) روند مثبتی دارد گفت: ...
مذاکره گری راهکار نوسازی بافت های فرسوده

مذاکره گری راهکار نوسازی بافت های فرسوده

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ خرداد ۲۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است دانشیار گروه شهر سازی دانشگاه تربیت مدرس  با بیان اینکه در اجرای پروژه های شهری باید زمینه ارتباط با گروه های مخالف و مشارکت آنان ...
one script

بافت های فرسوده، هر روز پیر تر و به خاک نزدیک تر

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ دی ۱۰, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بناهایی که از خاک برآمده اند، روزی دیگر به زمین فرو خواهند ریخت. به خاک خواهند نشست. تحمل از کف خواهند داد و جاذبه زمین ...
one script

بافت فرسوده

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است راهکارهای اجرایی بافتهای فرسوده جغرافیای بروجرد شهرستان بروجرد در شمال استان لرستان واقع شده است. طبق سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۷۵ جمعیت این شهرستان ...
one script

بافت های فرسوده شهری

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ دی ۷, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است باتوجه به اینکه شهرسازی کلاسیک تا کنون نتوانسته است بین نقطه نظر های مختلف ارتباط بر قرار کرده و به یک نظریه منسجم دست یابد ...