شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

هویت چالش بناهای شهری

مدیر مطالعات معماری٬ شهرسازی و امور بحران مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران گفت: در بسیاری از بناهای ساخته شده٬ مسأله هویت اسلامی ایرانی به عنوان یک امر بسیار مهم به چالش اساسی کشیده شده است،

محمدرضا فرزاد بهتاش٬ – مدیر مطالعات معماری٬ شهرسازی و امور بحران مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران با بیان اینکه در بسیاری از بناهای ساخته شده٬ مسأله هویت اسلامی ایرانی به عنوان یک امر بسیار مهم به چالش اساسی کشیده شده است، اظهار کرد: جایگاه هویت اسلامی٬ بومی و سرزمینی در شهرسازی و معماری امروزه واجد اهمیت بسیار است.

وی افزود: رشد بی‌رویه و لجام گسیخته٬ دور ماندن از ارزش‌ها٬ اصول و دانش فنی غنی معماری و شهرسازی اسلامی و بومی ایران٬ نقصان سیاست‌ها و ضوابط کلان راهبردی در حوزه مدیریت شهری در گذشته و عدم آموزش صحیح شهروندان در اغلب موارد باعث چند گانگی و آشفتگی فضایی – کالبدی در شهرها شده است.

فرزاد بهتاش با بیان اینکه پیامد کم و یا بی‌توجهی کردن به هویت فرهنگی و اعتقادی شهروندان٬ به گسترش فضاها و مکان‌ها توأم با بحران هویت منجر شده است؛ به نحوی که مخاطبان شهر قادر به درک معنای آن نبوده و ارتباط میان مردم و این فضاها و مکان‌ها به تحقق و تعلق خاطر منجر نمی‌شود.

این عضو هئیت علمی دانشگاه با بیان این مطلب که باورها و ارزش‌های مذهبی ملی نقش انکار ناپذیری چه در عرصه نظری و چه از جنبه عملی در ارتقای زیبایی عینی و ذهنی شهرها دارند بیان کرد: ویژگی یک شهر زیبا در شهرهای کهن ایرانی اسلامی را باید در تعامل میان عناصر عینی بناها و ساختمان‌ها و عناصر ذهنی برداشتها و ادراک شهروندان موجود در شهرهای کهن جستجو کرد.

وی تأکید کرد: اسلام از ادیان و مکاتبی است که در محیط شهری جاری گشته و نسبت به شهرنشینی نظری کاملأ مساعد و تشویق آمیز دارد و از سوی دیگر نسبت به جمع و جماعات نیز التفاتی خاص دارد. بنابراین نمی تواند نسبت به موضوعات مرتبط با شهر بی‌تفاوت باشد.

بهتاش ادامه داد: با نگاهی به قرآن کریم آیات فراوانی می‌یابیم که به حیات و زیست فرهنگی٬ اجتماعی٬ اقتصادی و همچنین به زوال وتداوم « آبادی‌ها» اشاره کرده است.

مدیر مطالعات معماری٬ شهرسازی و امور بحران مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران نهج‌البلاغه را یک سند مهم دینی دیگر دانست که به شهرسازی توجه دارد و عنوان کرد: ویژگی شهر در نهج‌البلاغه٬ از آن رو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که بیشتر سخنان امیرالمؤمنین(ع) در زمان تصدی، حکم‌رانی و انتصاب وعزل استانداران و کارگزاران حضرت در شهرها و نواحی در جامعه مطرح شده است.

وی با بیان اینکه اسلام٬ به عنوان دینی جامع می‌تواند بهترین منبع برای الگوگیری در عرصه‌های مختلف از جمله شهرنشینی و زندگی شهری باشد، گفت: مطالعه تجربی شهرهای مسلمانان چه در دوره سنتی و چه در دوره مدرن می‌تواند حاوی نکاتی سودمند برای سیاس‌ گذاری بهتر و برنامه‌ریزی مناسب شهری در عرصه‌های اجتماعی٬ اقتصادی و سیاسی خواهد بود.

بهتاش ادامه داد: در صورت ساختن یک طرح نظری برای بازسازی شهرایرانی – اسلامی می‌توان با در کنار هم قرار دادن اطلاعات و داده‌های به دست آمده٬ تصویری قابل تکوین و تکمیل به دست آورد و با افزودن بر دانسته‌ها در این زمینه بر وضوح تصویر آن افزود.

وی افزود: بیش از نیم قرن است که موضوع معماری و شهرسازی ایرانی – اسلامی به دغدغه خاطر برخی از معماران و شهرسازان تبدیل و مقالات٬ پایان نامه‌ها، کتاب‌ها و فعالیت‌های حرفه‌ای متعددی در این راستا منتشر شده است.

بهتاش اظهار کرد: از موارد مذکور٬ کمتر کاری به یک چارچوب قابل استناد و تکرار پذیر تبدیل شده و این شرایط سبب شده است تا نتوان به یک دستورالعمل ساختارمند در حوزه اجرایی معماری و شهر سازی ایرانی اسلامی دست یافت که البته دلایل مختلفی بر نقیصه مرتبط است.

این عضو هئیت علمی دانشگاه بیان کرد: معماری و شهرسازی در حوزه هنر٬ معماری و شهرسازی با مفاهیم و گذاره‌های خاصی درگیر هستند و دارای مفاهیم بینشی و باوری هستند. وی یادآور شد: این مفاهیم به صورت مستقیم تجربه‌پذیر نیستند اما در نمایانگرهای کیفیت محیطی مکان‌های معمارانه و شهرسازانه متبلور می‌شوند. یگانگی و تناسبات بصری از این نمونه مفاهیم هستند.

بهتاش تأکید کرد: نظام‌های اجتماعی و سیاسی صرف‌نظر از نوع و ماهیت خود٬ همواره مبتنی بر دستگاه‌های فلسفی٬ اخلاقی و هنجارهای پیچیده‌ای هستند که امکان تحقق و تداوم آنها بدون اعتنا به این دستگاه‌ها ممکن نخواهد بود.

دبیر کمیته پژوهشی شهرسازی و معماری شهرداری تهران افزود: مشکلاتی که امروزه شهرهای کشور با آن مواجه‌اند به عزم بسیاری از متخصصان ناشی از کمبودها و چالش هایی است که در نظام شهرسازی کشور وجود ندارد.

وی گفت: در راستای اسلامی شدن شهرها و احداث شهرهای اسلامی ایرانی با پرداختن صرف به موضوع کالبد نمی‌توان به آرمان شهر اسلامی دست یافت٬ بلکه شهر اسلامی بایستی واجد خصوصیات اعتقادی واخلاقی٬ فرهنگی ٬ اجتماعی٬ اقتصادی خاصی باشد که در آموزه‌های شرع مبین اسلام ٬ قرآن کریم وسیره پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) آمده است.

وی با اشاره به تبیین مفهوم شهر اسلامی بیان کرد: شهر اسلامی شهری است که روح حاکم بر شهر و شهروندان و فعالیت‌های آن‌ها اسلامی باشد٬ شهر اسلامی شهروند احقاق حقوق شهروندی خود تلاش مضاعفی نمی‌کند بلکه سیستم شهر پاسخگو و خود تأمین کننده حقوق شهروندان است٬ در شهر اسلامی حق‌الناس و اهمیت احقاق آن و اخلاق مدار بودن الویت ویژه‌ای دارد.

بهتاش در ادامه گفت: در شهر اسلامی به کرامت انسانی شهروندان احترام گذاشته می‌شود و روابط متقابل بر اساس حرمت و عزت نفس افراد و نیز عطوفت و رأفت شکل می‌گیرد٬ در شهر اسلامی آرامش رفاه٬ آسایش و شادی بر اساس آموزه‌های الهی نهادینه شده است.

دبیر کمیته پژوهشی و شهرسازی و معماری شهرداری تهران در پایان یادآو شد: در شهر اسلامی قانون و قانون مداری جایگاه ویژه‌ای دارد و احترام به حقوق شهروندی و همسایگی از اهمیت برخوردار است و در نهایت آن که ساده زیستی شهروندان و تأکید بر آن سمبل و نشانه بارز شهر اسلامی است.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...
 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود