شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

وضعیت مهندسی شهری فاجعه است

معاون عمرانی استاندار زنجان با اشاره به اینکه وضعیت مهندسی شهری در شهرها فاجعه است، گفت: شهرداران موضوع مهندسی و ساخت و سازها را جدی بگیرند.

“جواد رحمتی” در نشست تخصصی شهرداران شهرهای تابعه استان زنجان، با بیان این مطلب، اظهارکرد: متاسفانه در بسیاری از پروژه‌ها شاهد ضعف مهندسی هستیم که این موضوع گریبان شهرداری‌ها را نیز می‌گیرد.

وی تصریح‌ کرد: شهرداری‌ها باید برای انجام امور خود الگوی مناسبی را اتخاذ کرده و بر اساس برنامه‌ پیش روند، نه اینکه هر شهری بر اساس سلیقه اداره شده و در نهایت شاهد این باشیم که اعتبارات به‌ درستی هزینه نشود و از دوباره‌کاری‌ها جلوگیری به‌عمل آید.

این مسوول با بیان اینکه تدوین دستورالعمل‌های اجرایی در شهرداری‌های استان ضروری است، افزود: دفتر فنی استانداری زنجان این آمادگی را دارد تا با همکاری کارشناسان، مشکلات شهرداری‌ها را در حد توان در رابطه با مسایل فنی برطرف کند.

رحمتی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر دو مشکل آسفالت و جدول، گریبان شهرداری‌ها را گرفته و شهرداران را به خود مشغول کرده است، افزود: باید دیدگاه‌ها تغییر یابد و به دنبال این نباشیم که بدون مطالعه و کار کارشناسی اقدام به تعویض جداول و یا آسفالت‌ ریزی‌هایی کنیم که عمر مفید آن بیش از دو سال نیست. این موارد باید کارشناسی و در رابطه با دلایل بروز آن مطالعه دقیق شود.

معاون عمرانی استاندار زنجان در بخش دیگری با اشاره به جایگاه نظارتی شوراهای اسلامی شهرها بر عملکرد شهرداران، اظهار کرد: شوراها قرار بود که بر امر نظارت بپردازند، ولی متاسفانه مشغله‌های دیگری پیش آمده است که باید در این رابطه تجدید نظر شود، هر چند شهرداران نیز نباید شوراها را در مقابل خود ببینند.

وی به مشکلات شهرداری‌های استان در رابطه با نداشتن ضوابط لازم برای حریم‌های شهری و همچنین مشکلات حقوقی اشاره کرد و یادآور شد: خلاءهایی وجود دارد که باید با هم‌ فکری و کار کارشناسی نسبت به رفع آن اقدام کرد. این مسوول به ضرورت توجه به آموزش اشاره کرد و گفت: باید افراد با قوانین و راهکارها آشنا شوند تا در امر خدمت‌رسانی به مردم خللی ایجاد نگردد.

شهردار زنجان نیز در این جلسه با اشاره به حجم بالا و تنوع در کارهای شهرداری، گفت: شهرداری‌ها بر اساس قانون، موسسات عمومی و غیردولتی هستند که مدیریت درآمد و هزینه بر عهده خودشان است و به همین خاطر مدیریت در این مجموعه با سایر ارگان‌ها تفاوت دارد.

“محسن امین” خاطرنشان‌ کرد: شهرداری‌ها متولی ساخت ‌و ساز شهری هستند، اما سیاست‌گذار در این حوزه سایر بخش‌ها است و مسوولیت تخلفات سایرین بر عهده شهرداری‌ها است که همین موارد باعث سختی کار در شهرداری‌ها شده است.

وی با اشاره به اینکه برای رفع مشکلات کار در شهرداری باید شهرداری‌های استان در تعامل با یکدیگر عمل کرده و منطبق با الگویی مناسب و بومی شده کار کنند، افزود: نظم‌ بخشی به امور از مواردی است که در شهرداری‌ها باید به آن بپردازیم و با توجه به اهمیت کار شرایط را از جریمه‌محوری به سوی عوارض‌محوری سوق دهیم که این کار زمان‌بر بوده، ولی شدنی است.

این مسوول در ادامه به مشکلات شهرداری زنجان در حوزه حمل و نقل شهری اشاره کرد و یادآورشد: امیدواریم با رایزینی‌های به عمل آمده مشکلات ناوگان تاکسی‌رانی و اتوبوسرانی شهر زنجان برطرف شود. وی همچنین با اشاره به اهمیت توجه به جذب سرمایه‌گذار برای اجرای طرح‌های بزرگ عمرانی، گفت: با برنامه‌ ریزی درست و دقیق می‌توان به این مهم دست یافت.

فرماندار زنجان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه شهرداران به ‌عنوان مجموعه مدیران حوزه شهری در صف اول برخی مسایل و مشکلات هستند، گفت: نکته مهم در این مجموعه، فرسوده بودن روش‌های اجرای کار است.

“مجید فرخی” افزود: شهرداری‌ها برای تامین منابع مالی مورد نیاز باید به دنبال درآمدهای پایدار بوده و به‌ گونه‌ای تصمیم بگیرند که به نفع توسعه شهرها باشد. وی با تاکید بر اینکه همه فعالیت‌ها باید در چارچوب قانون و قانون‌ مداری باشد، خاطرنشان ‌کرد: اساساً قانون مانع انجام کار نیست و باید از آن تبعیت کرد.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...
 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود