همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: Info@Shahrsazionline.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Googel+ : shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

افزایش تراکم ساختمانی همدان

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر همدان گفت: افزایش تراکم ساختمانی به معنای فروش حق حیات مردمی است که هزاران سال در این گستره جغرافیایی زندگی کرده‌اند.

ابراهیم مولوی در جلسه‌ای با حضور اعضای تشکل‌های فرهنگی و حامیان محیط زیست در شورای شهر همدان با بیان اینکه شهر همدان به واسطه صنعتی نبودن، درآمدی از صنایع بزرگ ندارد، افزود: بر این اساس بیش از ۹۰ درصد درآمدهای شهرداری از صدور پروانه‌های ساختمانی و فروش تراکم و تغییر کاربری است.

وی گفت: این وضعیت به نوعی فروش حق حیات مردمانی است که هزاران سال در این گستره جغرافیایی زندگی کرده‌اند. رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر همدان ادامه داد: دولت مجبور به چرخش چرخ‌های لنگان گردشگری است، تا از این طریق توسعه و گردش مالی همدان را شاهد باشیم.

وی در ادامه با اشاره به رودخانه‌های موجود در سطح شهر یادآور شد: برخی از رودخانه‌های شهر غیر اصولی پوشانده شده و با افزایش حجم آب در هنگام بارندگی‌‌ها، آب از کانال‌ها بیرون می‌زند تا جایی که در برخی مناطق منازل با آب تخریب شدند.

مولوی با ابراز تأسف از کور کردن رشته‌های قنات موجود در همدان که مانند بادبزن عمل می‌کردند، افزود: بسیاری از قنوات زیر سطح شهر همدان بسته شده که امسال با اختصاص نیم میلیارد تومان، به دنبال شناسایی راه‌های خروج قنوات هستیم تا احیا شوند.

وی در ادامه توسعه کالبدی را لازمه یک شهر دانست و گفت: با لحاظ کردن دغدغه‌های زیست‌محیطی، حفظ میراث اجتماعی و میراث فرهنگی گذشتگان نیز اتفاق می‌افتد که این‌ها باید در پیوست‌های طرح توسعه تفضیلی مطالعه شده و لحاظ شود.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر همدان با بیان اینکه همدان سه طرح تفضیلی داشته، افزود: امسال طرح تدوین افق چشم‌انداز همدان تمام شده و قرارداد آن به شهرداری داده شده تا ضمن سپردن به مشاور، بازنگری و مجدد تدوین شود.

وی با بیان اینکه طرح تفضیلی همدان برنامه‌ای است که مدیران شهری باید بر اساس آن عمل کنند، اظهار کرد: طرح تفضیلی کنونی همدان ۲ هزار و ۸۰۰ مورد تغییر داشته در حالی که یک سند توسعه شهری با این میزان تغییر، فایده‎ای نخواهد داشت.

مولوی در ادامه با اشاره به برج ایرانیان که این روزها بسیاری از دانشجویان و اساتید را نیز حساس کرده، افزود: حامیان محیط زیست و تشکل‌های فرهنگی که برای حمایت از اعضای شورای شهر مخالف جانمایی برج ایرانیان، اقدام کرده‌اند، ما را تنها نگذارند چراکه ما همچنان در حال پس دادن تاوان حرف‌هایی که زدیم هستیم.

وی ادامه داد: این روزها نه تنها برج ایرانیان بلکه برج دیگری به نام «برج سبز» به دنبال اخذ مجوز از شهرداری است که این برج با جانمایی آن در انتهای سعیدیه و در ۸۱ طبقه مطرح شده است.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر همدان افزود: شورا با آن مخالفت کرده به طوری که اجازه طرح آن در صحن شورا را نیز به این طرح نداد.

وی گفت: طرح‌های احداث برج همواره از سوی شرکت‌ها مطرح می‌شود و سرمایه‌گذاران انفرادی برای چنین مواردی اقدام نمی‌کنند، چراکه بر این باورند، اقدام آنها به صورت گروهی موجب تصویب آن طرح خواهد شد.

مولوی با بیان اینکه بناهای تاریخی میراث گذشتگان است و باید حفظ و نگهداری شوند، افزود: عمارت بدیع‌الحکما به شهرداری واگذار شده و امسال ۲ میلیارد تومان برای حفاظت، حصارکشی، تعمیر و مرمت آن باغ اختصاص یافته است.

مولوی موضوع تخریب بناهای قدیمی را دغدغه شورای شهر دانست و گفت: شهرداری خانه نراقی، خانه سیفی و دیگر خانه‌ها را تملک کرده که امسال به عنوان فرهنگسرا فعال هستند و یا به عنوان پردیس‌های هتل و خوابگاهی استفاده می‌شوند.

وی ورودی‌های سه‌گانه همدان را در شأن پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین ندانست و گفت: تابستان امسال فضاهای ورودی شهر همدان ساماندهی می‌شود.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر همدان افزود: سنگ‌فروشان با فاصله یکصد متر در مغازه‌های ۴۵ تا ۱۲۰ متری که احداث شده، مستقر می‌شوند تا فضای سبز در این نقطه ایجاد شود.

وی در پایان با اشاره به بادهای غالبی که در همدان می‌وزد، اظهار کرد: بین دو برج دوقلوی ایرانیان فضای خالی وجود دارد که با وزش بادهای غالب در همدان، مشکلاتی ایجاد می‌شود.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • کتاب منطقه خلاق و پایداری (نگاهی به شکل گیری عملی)
  کتاب منطقه خلاق و پایداری (نگاهی به شکل گیری عملی)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | تیر ۱۸, ۱۳۹۶

  کتاب منطقه خلاق و پایداری (نگاهی به شکل گیری عملی) به گزارش روابط عمومی سازمان انتشارات جهاددانشگاهی، این کتاب که در زمینه‌ی برنامه‌ریزی منطقه‌ای و مسائل آن به نگارش درآمده است، به تئوری‌های منطقه‌ی خلاق و چگونگی کاربست آنها در ساحت عمل نگاهی تازه و متفاوت افکنده است. نویسنده در فصل نخست به ارائه تبیینی دقیق از مفاهیم و تئوری‌های منطقه خلاق می‌پردازد و در فصل دو، ضمن بیان دیدگاه‌های اندیشمندان مطرح حوزه پایداری، این مفهوم را در ارتباط با محیط‌زیست مورد بحث و بررسی قرار می‌‌دهد.فصل سوم و پایانی کتاب نیزبه نحوه عینی‌سازی این نظریات و مفاهیم در مطالعه…

  فایل
  دانلود
 • کتاب معرفی مهمترین ماهواره های سنجش از دور در منابع زمینی
  کتاب معرفی مهمترین ماهواره های سنجش از دور در منابع زمینی
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۵

  کتاب معرفی مهمترین ماهواره های سنجش از دور در منابع زمینی

  فایل
  دانلود
 • کتاب نمونه ای از طراحی شهری
  کتاب نمونه ای از طراحی شهری
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۲۰, ۱۳۹۴

  کتاب نمونه ای از طراحی شهری

  فایل
  دانلود
 • کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست
  کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۴, ۱۳۹۴

  کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین    لینک دانلود مستقیم کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود
 • کتاب خوشه ها و جهانی شدن
  کتاب خوشه ها و جهانی شدن
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۳, ۱۳۹۴

  کتاب خوشه ها و جهانی شدن - توسعه شهری و اقتصاد منطقه ای - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب خوشه ها و جهانی شدن - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود
 • کتاب فضاهای امید
  کتاب فضاهای امید
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۲, ۱۳۹۴

  کتاب فضاهای امید - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب فضاهای امید - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود
 • کتاب دلیل طراحی شهر
  کتاب دلیل طراحی شهر
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۱, ۱۳۹۴

  کتاب دلیل طراحی شهر - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب دلیل طراحی شهر - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود